VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Soud zamítl stížnost na krajské volby

České Budějovice - Krajský soud v úterý zamítl návrh na vyslovení neplatnosti hlasování voleb do zastupitelstva Jihočeského kraje.

11.11.2008
SDÍLEJ:

Ilustrační obrázekFoto: DENÍK/Alena Burešová

Návrh podal Stanislav Pöschl ze Lhenic.

Namítá, že ve zveřejněných volebních výsledcích volebního okrsku č. 2 v Městysu Lhenice se neobjevily preferenční hlasy u žádného ze čtyř kandidátů, které při volbě preferoval. Má proto zato, že byly nepřesně sečteny přednostní hlasy a hlasování je tedy neplatné.

V českém volebním soudnictví je návrh na neplatnost voleb důvodný tehdy, byl-li porušen volební zákon způsobem, který mohl ovlivnit výsledky voleb. Význam mož〜ných vad je tedy třeba poměřovat jejich dopadem na výsledek voleb, řekl soud.

Jednou z podmínek vyhovění volebnímu návrhu je shledání takové intenzity protizákonnosti, která musí přinejmenším výrazně zpochybňovat volbu kandidáta.

V projednávané věci navrhovatel argumentaci omezuje na nepřihlédnutí k jeho preferenčním hlasům odevzdaným pro čtyři kandidáty, aniž uvádí jejich volební stranu.

Vzhledem k volebnímu výsledku zmíněného okrsku se nelze důvodně domnívat, že by se toto pochybení mohlo reálně projevit na tom, kteří kandidáti byli zvoleni do zastupitelstva Jihočeského kraje, konstatuje soud.

Zjistil, že v okrsku bylo odevzdáno 206 platných hlasovacích lístků.

Podmínku pro postup do skrutinia splnily jen KSČM, KDU-ČSL, ODS a ČSSD.

Z jejich kandidátů získaly požadovaných nejméně deset procent preferenčních hasů jen „jedničky“ ODS a ČSSD.

Ostatní kandidáti získali takový počet preferencí, že jeho případné zvýšení o čtyři přednostní hlasy by nijak neovlivnilo jejich postavení na kandidátní listině a nevedlo by ke vzniku mandátu.

I v případě, že by byl návrh na neplatnost hlasování oprávněný, krajský soud by v činnosti okrskové komise shledal pochybení nesprávného zaznamenání přednostních hlasů.

Jednalo by se o naprosto marginální porušení volebního zákona, mající toliko evidenční a statistický význam, které se nemohlo nikterak projevit na zákonnosti volby do zastupitelstva kraje, uvedl soud.

Proto návrh voliče Pöschla zamítl jako nedůvodný.

Proti jeho rozhodnutí nejsou opravné prostředky přípustné.

Autor: Vladimír Majer

11.11.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Vojenská policie přijela udělat radost do Domova Matky Vojtěchy v Prachaticích.
18

Ježíškova vnoučata plnila přání, oslovila i vojáky

Vyhlášení ankety Sportovec Jihočeského kraje
30

Martin Šonka doletěl na vrchol. Nejlepším týmem je Jihostroj

Jihočeská univerzita otevřela výstavu Školákem ve válečných letech

České Budějovice - Putovní výstava s názvem Školákem ve válečných letech, na které spolupracoval Památník Terezín, se ve středu odpoledne otevřela veřejnosti ve vestibulu budovy Filozofické fakulty Jihočeské univerzity.

Kam poletí, rozhodnou lidé hlasováním

Planá - Od března 2019 budou moci Budějovičtí na dovolenou létat z vlastního letiště. K tomu směřují stavební práce, které na letišti začaly.

Knihovny zvou na kávu nebo besedu o kometě

Jižní Čechy – Vůni kávy bude mít předvánoční setkání účastníků Akademie volného času ve společenském sále Šmidingerovy knihovny ve Strakonicích.

Lucie by si svoje šaty umazat nemusela

Jižní Čechy – Ve středu máme v adventním čase významný den – svatou Lucii.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT