Soud zdůraznil, že v době jeho rozhodování sourozenci chodí už rok do škol v Rakousku, adaptují se na prostředí, žijí ve spořádané nové rodině matky a nejsou poznatky, že by v něm strádali. Pravdou je, že matka měla vyčkat rozhodnutí soudu o nahrazení souhlasu s odstěhováním, ale tuto okolnost převažuje zájem dětí.

Soud konstatoval zprávy rakouských škol, že děti naprosto bez problémů přechod do jiného jazykového prostředí zvládly, vedou si zdárně. „Přihlédli jsme i k tomu, že se matka neodstěhovala účelově, aby otce primárně oddělila od dětí, omezila jeho styk s nimi, ale proto, aby následovala přítele do společné domácnosti," pokračoval předseda senátu. „Nadále vychází otci vstříc, vozí děti za ním do Budějovic."

Soud také vyslechl oba sourozence v nepřítomnosti rodičů. Vyjádření jedenáctiletého syna, že by se nejraději vrátil, podle soudu nelze brát odděleně, izolovaně předtím dvakrát sdělil, že by chtěl žít spíše v Rakousku, uvedl předseda senátu. Své pocity formuluje zřejmě pod vlivem aktuálního prostředí, pořád je blízký věku limitnímu pro to, aby mohl vyjádřit vlastní názor.

„Z vyjádření žádného z dětí nevyplynulo, že by strádaly, byly nešťastné. Proto jsme rozhodli o nahrazení souhlasu s jejich vycestováním," uzavřel předseda senátu. „V první řadě jsme zkoumali zájem dětí," zopakoval.

1,99 promile neuhádal

Jiří M. v dubnu 2011 havaroval u Chvalšin a pak nadýchal 1,99 promile. Před krevní zkouškou utekl a pak tvrdil, že mu ovlivnění alkoholem nebylo prokázáno. Okresní soud v Č. Krumlově mu ale dal za ohrožení pod vlivem návykové látky podmíněný trest a zákaz řízení na dva a půl roku. Krajský soud jeho odvolání zamítl a dovolání odmítl Nejvyšší soud ČR.

Ukradl plata prstenů

24letý mladík, který v únoru před zraky prodavačky odcizil v klenotnictví v Blatné 168 prstenů, si odpyká tři a půl roku. Obsluhující ho bezpečně poznala a na místě zanechal pachové stopy.

Kdy se vrací vybodovaný řidičák

Vybodovaný řidič dostal zákaz řízení na rok a krátce po uplynutí „karantény" ho policie znovu chytla. Soud v Praze nahlédl jeho jednání jako přestupek, ale ke stížnosti nejvyššího státního zástupce musí doběhnout jeho stíhání pro maření výkonu úředního rozhodnutí. Řídil totiž, aniž prokázal zákonem stanovenou způsobilost k vrácení průkazu.

Když to klouže na chodníku…

Chodec upadl na namrzlém chodníku a chtěl od Českého Krumlova 141 645 Kč . Neuspěl u jihočeských soudů ani u nejvyšší instance v Brně.