Pohyboval 
se hlavně po sídlištích Máj, Vltava a Šumava. Devatenáctiletý sprejer z krajského města vystupující pod přezdívkou Spor ale udělal jednu zásadní chybu.

Neměnil totiž svůj podpis, takzvaný tag. Při sčítání celkových škod tím vyšetřovatelům velmi usnadnil práci. 
V posledních letech podobný úspěch nezaznamenali.

Až tři roky vězení

Čtyřdvorští policisté v minulých dnech obvinili mladíka z poškození cizí věci. Prozatím mu prokázali 46 skutků se škodou přes půl milionu korun. Stihl ji napáchat od listopadu do února, tedy v rozmezí pouhých čtyř měsíců. Splácet ji bude nepoměrně déle, pravděpodobně několik let.

Podle velitele čtyřdvorského obvodního oddělení policie Petra Tomandla se sprejer u výslechu doznal. Ovšem jen k tomu, z čeho by ho vyšetřovatelé bezpečně usvědčili i bez jeho spolupráce.

„Zjistili jsme, že minimálně jednou použil barvy, které pocházely z trestné činnosti. Odcizil je v obchodním domě," řekl ve čtvrtek Deníku nadporučík Tomandl s tím, že pro sprejerství a drobné krádeže už byl mladík v minulosti pravomocně odsouzen. Nyní mu jako recidivistovi hrozí až tříletý nepodmíněný trest.

K vypátrání a dopadení pachatele policistům napomohly svědecké výpovědi i kamerové záznamy. O umělecké kvalitě se v jeho případě nedá hovořit. Většinou se zmohl jen na neurčité klikyháky.

Rozhodně však s nimi nešetřil. S oblibou používal hlavně černou a bílou barvu. Patrné je to třeba v ulici Oskara Nedbala, kde se podpis Spor vyjímá téměř na každém domě. Leckde i v několika různých provedeních. Největší evidovaná malůvka má rozměry 650x180 centimetrů.

Pavel Trejbal z budějovické úklidové firmy Treservis, která se odstraňování sprejerských výtvorů ze zdí věnuje, ve čtvrtek Deníku potvrdil, že přetření jednoho metru čtverečního vychází asi na 600 korun. Záleží na povrchu. Z plexiskla na zastávkách MHD nebo z telefonních budek či kachlíků jde barva sundat snáze, než třeba z fasády s hrubým povrchem.

„Nelze to jen tak přetřít, protože nasprejovaný motiv vyleze ven. Využíváme speciální technologii od jednoho výrobce. Nanese se vrstva, která se po oschnutí opláchne vysokotlakým proudem vody. Pak se použije ještě další zvláštní nátěr. Je to opravdu drahé," poznamenal Pavel Trejbal.

Častým terčem nejrůznějších vandalů v krajském městě jsou vozidla a zastávky městské hromadné dopravy. Mluvčí dopravního podniku Radek Filip odhaduje roční škody na firemním majetku přibližně na dva miliony korun.

„Nejedná se pouze o sprejery, ale také například různé malby fixy, lepení samolepek, vrypy do skel či sedaček pomocí ostrých předmětů a podobně," řekl Radek Filip s tím, že uvedená částka není kompletní.

Majetkem podniku jsou totiž pouze zastávkové označníky. Přístřešky jsou ve vlastnictví města, případně soukromých majitelů.