Výslechem svědků ve středu u okresního soudu pokračovalo líčení se dvěma mladíky z Budějovic, kteří se loni 14. srpna dostali do fyzického konfliktu s někdejším primátorem Jurajem Thomou. Ten si z incidentu odnesl podlitiny, nosil krční límec a strávil dva týdny v pracovní neschopnosti. Dalibor A. (22) a Lukáš M. (22) společně čelí obžalobě z přečinu výtržnictví. První i ze zločinu násilí proti úřední osobě, druhý pak z přečinu ublížení na zdraví. Ve hře jsou nyní až dva roky vězení (u Dalibora A. dokonce až šest let, pozn. redakce).

Při zahájení hlavního líčení popsaly obě strany konflikt naprosto rozdílně. Juraj Thoma vypověděl, že se s manželkou vraceli před čtvrtou hodinou ranní domů z večírku s přáteli, na němž vypili několik skleniček sektu. Na mostě přes Malši v Biskupské ulici zaslechli pokřik.

„Ti lidé křičeli, jestli jsem Juraj Thoma, a já odpověděl, že ano. Potom ke mně přistoupil mladík a představil se jako A. Začal se se mnou hádat kvůli stavbě obchodního centra jeho otce v Českém Vrbném. Před deseti lety jsem ještě jako náměstek primátora pro investice stavbu v navrženém rozsahu zamítl a investor si pak na mě stěžoval u primátora. A. mladší mě držel a nadával mi. Pak mi dal několik ran do prsou a do obličeje," popisoval Juraj Thoma s tím, že když se vytrhl, běžel k parku, aby přivolal strážníky. V tom se prý za ním rozběhl další útočník. „Snažil se mi zezadu podtrhnout nohy a dal mi záhlavec," vysvětloval napadený.

Podle obžalovaných odstartoval incident pokřik skupinky, že jde „ožralý" primátor. První s ním mluvil Dalibor A., kterého žalobce bere jako hlavního útočníka. „Není pravda, jak říká pan Thoma, že jsme si podali ruce. Když jsem se představil jménem, prostě v něm bouchly saze. Napadání a nadávky byly vzájemné," tvrdí obžalovaný Dalibor A.

Vyhrocená situace

Parťák Lukáš M. popsal, že chtěl pomoci svému známému, kterého potkal cestou z hospody až na mostě. A prostě se mu nelíbilo, že mu nějaký cizí muž vulgárně nadává. To nakonec zohlednila už žaloba. Ta posoudila roli Lukáše M. jako fyzický útok v rozrušení mysli.

Ve středu vyslechnutí svědci jsou kamarády obžalovaných. Kateřina T. doprovázela v inkriminované době Lukáše M., další svědek Matěj B. procházel centrem s kamarádem Daliborem A. Oba vypověděli, že fyzické napadání mezi oběma mladíky a exprimátorem bylo údajně vzájemné. Podle nich jej navíc provázely velmi vulgární nadávky Juraje Thomy na adresu obžalovaných a hysterické reakce jeho manželky.

Dívka vypověděla, že se bavila v klubu Maxim v Biskupské ulici a při té příležitosti se náhodně setkala se svým známým Lukášem M. Po nějaké době se rozhodli jet společně domů. Když přišli k cukrárně na rohu ulice, Lukáš M. spatřil kamaráda Dalibora M., jak se dohaduje s jiným mužem. „Slyšela jsem jen dohadování a křik. Padaly nadávky jako ,jděte do hajzlu, vy mladí ču…' Ten cizí muž, který mi rozhodně nepřišel střízlivý, potom chytil Lukáše za košili. Poté přišel další muž, který je vyzval, aby se uklidnili. Potom přijela policie. Žádný fyzický konflikt jsem neviděla, slyšela jsem jen, jak na sebe pokřikují," vypovídala Kateřina T. Svědek Matěj B. přišel na místo činu se svým kamarádem Daliborem A. Také on popřel, že by šlo o jednostranný útok, aktivní podle něj byly obě strany.

„Ten muž (exprimátor) vypadal podnapilý. Dohadoval se s Daliborem a pak jsem slyšel, jak na někoho dalšího křičí ,a ty moc nečum, ty ču…' Začali nadávat a najednou se začali strkat, paní z toho byla hysterická a potom zavolala policii," zmínil Matěj B.

Soud pokračuje koncem září.