Konvička se podle žalobce přečinu podněcování k nenávisti vůči skupině osob nebo k omezování jejich práv a svobod dopustil svými výroky na internetu. Martin Konvička, kterému hrozí až tříleté vězení, se k obžalobě nechtěl vyjádřit.

Martin Konvička je pedagogem na Přírodovědecké fakultě Jihočeské univerzity. Rektor vysoké školy Tomáš Machula poukázal, že hrubé 
a vulgární vyjadřování Martina Konvičky v minulosti již řešila univerzitní etická komise. „Jedná-li se o pracovněprávní záležitosti, tak ty jsou ale plně v kompetenci jednotlivých fakult," sdělil Tomáš Machula.

Děkan přírodovědecké fakulty František Vácha pak situaci okolo svého zaměstnance sleduje, ale žádné opatření nyní přijímat nehodlá. „Ctím presumpci neviny. Do skončení soudního řízení nebudu podnikat žádné kroky," řekl.

Případ bude řešit českobudějovický okresní soud. I kdyby byl Martin Konvička odsouzen, není si jeho nadřízený jistý automatickým rozvázáním pracovního poměru. „Své aktivity přímo na fakultě nijak nevyvíjí. Musel bych se poradit s právníky, zda se jedná o poškození zaměstnavatele," uvedl František Vácha. 

V případě prokázání viny Konvička nemusí skončit ve vězení, Richtr uvedl, že připadají v úvahu i alternativní tresty. Mezi ně patří například domácí vězení, obecně prospěšné práce, peněžitý trest, zákazpobytu nebo vstupu na sportovní, kulturní a jiné společenské akce.

Trestní oznámení loni podala jablonecká státní zástupkyně Věra Nováková. Rozhodla se tak na základě Konvičkových výroků na facebooku, o nichž se dozvěděla od svých přátel. Představitelé Bloku proti islámu v minulosti uvedli, že vidí celou kauzu jako politicky objednanou. Takový názor však jednoznačně odmítl ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO). Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) zase před časem označil Blok proti islámu jako xenofobní sektu.

Martin Konvička na jihu Čech povede do krajských voleb Blok proti islámu jako lídr kandidátní listiny.