V pondělí 17. října 2022 v půl osmé večer vyjížděla hlídka městské policie na oznámení muže, který se marně snaží kontaktovat svého známého. "Osaměle bydlící muž již údajně delší dobu nereaguje na telefony ani domovní zvonek. Strážníkům se na místě podařilo kontaktovat souseda, který pohřešovanému muži pomáhá s údržbou zahrady. I ten potvrdil, že svého známého delší dobu neviděl. Strážníkům se za pomoci žebříku v zahradě podařilo nahlédnout do okna domu. Uvnitř spatřili zjevně podchlazeného muže sedícího ve vaně," uvedla Věra Školková s tím, že strážníci se proto okamžitě rozhodli pro vstup do domu v doprovodu přítomného svědka. "Během několika minut se jim podařilo k muži dostat a přesunout ho do suchého a teplého prostředí. Neprodleně mu poskytli první pomoc a na místo přivolali zdravotnickou záchrannou službu. Muž byl poté převezen do českobudějovické nemocnice," doplnila Věra Školková.

Opilá rabovala v kontejneru

Rabování kontejneru a rušení nočního klidu skončilo v závěru minulého týdne pro podnapilou ženu pobytem na protialkoholní záchytné stanici. Osmatřicetiletá žena si na své konto přitom připsala několik přestupků.

Smrtelná nehoda u Cehnic na hlavním tahu z Vodňan do Strakonic.
Smrtelná nehoda u Cehnic zavřela hlavní tah z Vodňan na Strakonice

"V neděli krátce před půlnocí projížděla hlídka městské policie Pekárenskou ulicí. Strážníci náhle uslyšeli značný hluk vycházející od kontejnerů na odpad. Na místě zastihli jim známou osmatřicetiletou ženu, která právě vyhazovala odpadky na chodník a vydávala hlasité zvuky. Na dotaz strážníků ke svému počínání odvětila, že ona nepořádek nezpůsobila," popsala zásah Věra Śkolková.

Přitom však i nadále žena odhazovala pro ni nepotřebný odpad na zem. Na výzvu strážníků se podrobila orientační dechové zkoušce na alkohol s výsledkem 2,17 ‰ alkoholu, takže její počínání utnuli strážníci převozem na protialkoholní a protitoxikomanickou záchytnou stanici. Žena se po vystřízlivění bude zpovídat z několika přestupků proti veřejnému pořádku a přestupku proti majetku.

Podnapilý jel přes zákaz

V neděli řešili strážníci i případ, kdy usedl jedenačtyřicetiletý muž z Chomutovska za volant osobního vozu a vydal se do ulic jihočeské metropole. Předtím však vypil v restauraci několik skleniček alkoholu. To však nebyl jediný jeho prohřešek.

Snímání pozlacené makovice, září 1982. Foto ze sbírky fotografií a pohlednic Jiřího Dvořáka poskytl Státní okresní archiv České Budějovice.
Takhle vypadaly Budějce. Černá věž pod lešením, bez kopule a pohřeb věžného

"V půl deváté večer prováděla hlídka městské policie kontrolní činnost na Rudolfovské třídě. Strážníci náhle spatřili vozidlo zn. Škoda, přijíždějící od Nádražní ulice. Ze způsobu jízdy vozidla strážníci pojali důvodné podezření, že řidič je pod vlivem alkoholu, proto ho následně zastavili. Jak se ukázalo, jejich domněnka byla správná. Orientační dechová zkouška na alkohol u jedenačtyřicetiletého řidiče ukázala výsledek 0,57 ‰ a napodruhé 0,6 ‰," přiblížila případ Věra Školková.

Vypitý alkohol přitom muži nebránil k jízdě přizvat další čtyři spolujezdce. Strážníci navíc zjistili, že dotyčnému byl uložen zákaz řízení všech motorových vozidel s platností až do roku 2025. Celý případ předali k dalšímu šetření přivolané hlídce Policie ČR. Jedenačtyřicetiletého muže nyní čeká obvinění z přečinu maření výkonu úředního rozhodnutí a vykázání. Za alkohol při řízení motorového vozidla mu hrozí pokuta od 2 500 do 20 000 korun.

Strážníci zasáhli i v potyčce

V minulých dnech strážníci krotili i rvačku v parku Na Sadech. Svědky slovní a následně i fyzické potyčky mezi dvěma muži v parku Na Sadech se stala hlídka městské policie. Útočník skončil v poutech strážníků. Pokračování incidentu strážníci předešli převozem dotyčného na záchytnou stanici. Šestadvacetiletý muž nadýchal více než 3 ‰ alkoholu. Orientační dechová zkouška na alkohol u jeho protivníka ukázala dokonce více než 4 ‰ alkoholu. Případ bude mít dohru u správního orgánu.

Hlídka městské policie prováděla kontrolní činnost v parku Na Sadech. "U kašny spatřili jim známého muže, který se právě pustil do potyčky s druhým mužem, který k němu právě přicházel. Slovní výzvy k boji a výhrůžky ublížením na zdraví z úst přicházejícího muže skončily úderem do zad ze strany jeho šestadvacetiletého protivníka. Strážníci potyčku okamžitě ukončili," uvedla k dění v parku Věra Školková. Šestadvacetiletý útočník však odmítal uposlechnout výzev strážníků a snažil se stále svého protivníka napadat. O několik vteřin později skončil v poutech. Následně provedená orientační dechová zkouška na alkohol u něj ukázala 3 ‰. Muž skončil den pobytem na protialkoholní a protitoxikomanické záchytné stanici.

Zámek v Luhově prošel rozsáhlými opravami
Chtěli chatu, koupili ruinu zámku. Dnes je z ní honosné sídlo, jen ten úklid...

Šestadvacetiletý útočník a jeho sedmatřicetiletý protivník se budou zpovídat z přestupku proti občanskému soužití, šestadvacetiletý muž navíc z neuposlechnutí výzvy úřední osoby při výkonu její pravomoci.

Vyřešená krádež

V minulých dnech se strážníkům podařilo i objevit ukradené kolo. Jednalo se o jízdní kolo Canyon v hodnotě několika desítek tisíc korun, které jeho majiteli „zmizelo“ ve středu 28. září ze zahrady v Suchém Vrbném. Krádež skončila šťastným znovushledáním. A to díky hlídce městské policie, která bicykl nalezla v jedné ze zastaváren v centru města. Šetřením celého případu se nyní zabývá Policie ČR.

Strážníky českobudějovické městské policie nejprve oslovil muž, který je požádal o pomoc při pátrání po jízdním kole. To mu údajně před několika dny odcizil neznámý pachatel ze zahrady v Suchém Vrbném. Když provedla jedna z hlídek městské policie mezi jinými i prohlídku jedné ze zastaváren v centru města, zjistili strážníci, že mezi zastavenými předměty se nachází bicykl nápadně se podobající tomu odcizenému. "Provozovatel zastavárny strážníkům sdělil jméno ženy, která sem jízdní kolo přivezla v doprovodu neznámého muže. Strážníci všechny zjištěné informace předali přivolané hlídce Policie ČR. Jízdní kolo převezli na žádost policistů na Obvodní oddělení Policie ČR Suché Vrbné, odkud se později dostalo zpět do rukou jeho právoplatného majitele," uvedla Věra Školková. Dalším šetřením případu se nyní zabývá Policie ČR.

V minulých dnech mimo jiné českobudějovičtí strážníci také zabránili požáru billboardu. V sobotu 1. října krátce po čtvrté hodině ranní projížděla hlídka městské policie Rudolfovskou třídou, když ji upozornil projíždějící řidič na požár billboardu před prodejnou elektrospotřebičů. Strážníci okamžitě zamířili na místo. Hořící billboard se jim podařilo pomocí ručního hasicího přístroje včas uhasit. Mezitím strážníci na místo přivolali jednotku HZS, která provedla kontrolu po uhašeném požáru. Příčinou jeho vzniku se bude dále zabývat Policie ČR.