Jeden sobotní zásah čekal strážníky na půlmaratonu. Podle mluvčí strážníků Věry Školkové se sedmačtyřicetiletý muž v sobotu večer posilnil alkoholem v jedné z budějovických restaurací. Při odchodu z provozovny se však připletl do trasy běžeckého závodu a vážně narušil průběh akce. Zasáhnout proti němu museli strážníci, které na pomoc přivolali přítomní pořadatelé. Muž skončil v poutech na protialkoholní záchytné stanici.

"Na oznámení o podnapilém muži, který se pohybuje po trase běžeckého závodu na Pražské třídě, vyjížděla hlídka městské policie v sobotu 2. června před půl desátou večer. Strážníci po příjezdu na místo museli výtržníka z vymezeného prostoru vyvést. Muž však nehodlal se strážníky spolupracovat a odmítl prokázat svou totožnost. Jeho náhlému odchodu museli strážníci zabránit použitím donucovacích prostředků a nasazením služebních pout. Přítomní pořadatelé akce strážníkům popsali, že když se muž připletl do trasy závodu, snažili se ho odtud vykázat. Jenomže to muže rozzuřilo tak, že jim začal vyhrožovat ublížením na zdraví," uvedla k incidentu Věra Školková.

Strážníci muže poté převezli k pobytu na protialkoholní záchytnou stanici. Zde se ukázalo, že se jedná o sedmačtyřicetiletého občana z Českobudějovicka. Muž se bude po vystřízlivění zpovídat z přestupku neuposlechnutí výzvy úřední osoby při výkonu její pravomoci. Za ten mu hrozí pokuta do 10 tisíc korun.

V době konání letošního ½ Maratonu v Českých Budějovicích k žádnému dalšímu narušení veřejného pořádku v souvislosti s běžeckým závodem nedošlo. V rámci dopravního opatření bylo z běžecké trasy odtaženo celkem 15 motorových vozidel.

Další zásah čekal na strážníky v areálu vlakového nádraží. "Muže přespávajícího v odstaveném železničním vagonu na vlakovém nádraží nalezli zaměstnanci ostrahy Českých drah v sobotu v noci při běžné kontrole. Muž odmítal z vlaku vystoupit, proto museli přivolat na pomoc městskou policii. Muž však odmítl uposlechnout i výzvy strážníků a dokonce se je snažil napadnout," řekla k akci strážníků Věra Školková.

Na oznámení o spícím muži v odstaveném železničním vagonu v Nádražní ulici vyjížděla hlídka městské police v sobotu 2. června krátce před půlnocí. "V dotyčném muži strážníci poznali jim známou tvář. Jednalo se o padesátiletého majitele několika nemovitostí v krajském městě. Důvodem, proč se uchýlil do odstaveného vlaku, byly pravděpodobně jeho současné potíže se zákonem. Muž v nedávné době pravidelně zakládal ohně v jedné z jeho nemovitostí v centru města. Důvodem mělo být pouze vysoušení interiérů. Svým jednáním však ohrožoval i své okolí. Více jak desítka případů se stejným scénářem zaměstnala jak strážníky, tak i policisty a jednotky hasičského záchranného sboru," uvedla na adresu muže Věra Školková.

Strážníci muže vyzvali k opuštění železničního vagonu, ten však nereagoval a odmítl se strážníky jakkoliv spolupracovat. Jeho náhlý výpad proti strážníkovi stojícímu ve dveřích kupé byl nečekaný. Strážník však stačil proti útočníkovi zasáhnout slzotvorným prostředkem a použitím hmatů a chvatů sebeobrany. Strážníci poté muže vyvedli v poutech z vozu a přivolali na místo zdravotnickou záchrannou službu. Zdravotníci muže za asistence strážníků převezli k očnímu ošetření do českobudějovické nemocnice. Před propuštěním ho strážníci poučil o tom, že se bude zpovídat z přestupku neuposlechnutí výzvy úřední osoby při výkonu její pravomoci. Správní orgán mu za přestupek uložit pokutu do 10 tisíc korun.