Ve dvouletém sporu tak předsedkyně okresního soudu Radka Podlešáková dala za pravdu Zdeňku Řeřábkovi, který tvrdil, že na osobní příplatky měl právo. „Přehodnocení kvality odváděné práce by mělo být učiněno podrobněji, než tomu bylo v jeho výplatní pásce," uvedla Radka Podlešáková.

I přes to ale podle ní neměl tajemník na příplatky automatický nárok. „Neshledali jsme však pádné důvody k jejich odnětí," řekla soudkyně.

Osobní ohodnocení ve výši 24 tisíc měsíčně k základní mzdě Zdeňku Řeřábkovi v roce 2009 přiznal tehdejší primátor Miroslav Tetter. Označil jej za vynikajícího odborníka ve veřejné správě.

Pozdější primátor Juraj Thoma měl však k práci Zdeňka Řeřábka výhrady, a proto se rozhodl mu příplatek v roce 2010 odebrat. Postoj nezměnil ani po pondělním vynesení rozsudku. Připomněl, že svůj názor vyjádřil i tím, že Zdeňka Řeřábka v roce 2010 po předchozím souhlasu ředitele krajského úřadu odvolal z funkce tajemníka magistrátu. „Že byl pak do funkce dosazen zpět, je již jiný příběh," konstatoval Juraj Thoma.

Zdeněk Řeřábek se podle svých dřívějších slov se svým zaměstnavatelem soudit nechtěl. „Neměl jsem ale jinou možnost," podotkl.

Odvolání rada zváží

„Nikdo mi neřekl, proč mi byly příplatky Jurajem Thomou odebrány. Proto jsem se musel soudit," řekl už dříve Zdeněk Řeřábek.

Vzhledem k zasedání zastupitelstva se pondělního jednání zúčastnili pouze právní zástupci. Při závěrečné řeči Vladimíra Papeže, který hájil českobudějovický magistrát, Michaela Semelková za obžalobu často kroutila hlavou.

Dávala tím jasně najevo, jak se zněním obhajoby nesouhlasí. Nakonec se mohla radovat a dobrou zprávu poslat i Zdeňku Řeřábkovi, který se v té době účastnil zastupitelstva. Paradoxně toho města, které mu nyní má vyplatit téměř 700 tisíc korun a k tomu ještě navíc uhradit výdaje za soudní řízení.

Zástupci města v čele s primátorem Jiřím Svobodou tak nadšení příliš nebyli. „Vyčkáme na doručení písemného rozsudku. Teprve poté rada města zváží, zda využijeme možnosti odvolání," uvedl Jiří Svoboda.