Tučapy na Táborsku
Listopad 2004

ZA POPRAVU RODINY si odpykává doživotní trest Miloslav Širůček z Tučap na Táborsku. Pachatel zřejmě nejhrůznějšího činu posledních desetiletí zavraždil v listopadu 2004 rodiče a mladšího bratra. Těla ukryl v rodinném domě. Pitva prokázala, že střelil všechny oběti do hlavy. Bratra, který střelbu přežil, uškrtil a zahrabal do uhlí. Otcovo tělo zabalil do koberce a zasunul pod postel, mrtvou matku zavřel do peřiňáku.

Když kriminalisté vypátrali vraha v Budějovicích, zrovna utrácel úspory rodičů s najatými společnicemi. S policií spolupracoval a po dvou dnech k vraždám i přiznal. U soudu
se ale nakonec ještě pokusil celý příběh překroutit a hodit vinu na bratra Davida. „Neumím to vysvětlit ani sám sobě. Tátu jsem zabil pod tlakem z hádek. Nevím, proč jsem bratra zabil jako prvního, protože ten podle mne vůbec o krádežích nevěděl a do hádek se ani nemíchal. V posledních letech o tom stále přemýšlím, ale nevím," líčil

Přesvědčit o své nevině
 se mu soudce Jiřího Bernáta nepodařilo ani v únoru 2006. Výjimečný trest – doživotí mu jen potvrdil.

Litvínovice
Červenec 2003

TŘI OBĚTI si vyžádala v červenci 2003 střelba v Litvínovicích na Budějovicku. Rakušan s českými kořeny Ladislav Pacovský a jeho syn John zavraždili v jedné rodině tři muže. Jana a Radka Sassmanovy a Haralda Kampfera, manžela, syna 
a zetě ženy, jejíž sestra se přátelila s Pacovského bývalou manželkou. Místní si na agresivitu Ladislava Pacovského stěžovali již dříve. Soudy poslaly otce na 25 let a syna na 11 let do vězení. Mladší z vrahů byl v roce 2012 podmínečně propuštěn. Pacovský starší 
si na vlastní žádost odpykává trest v Rakousku.

České Budějovice
Únor 2010

MATKU A OTČÍMA zastřelil 
v únoru 2010 schizofrenik Jan Heidinger v jejich bytě v budějovické Komenského ulici. Obětí se stal známý hudebník a divadelník Pavel Malhocký a jeho manželka Jana. Sám Jan Heidinger označil za hlavní důvod jejich likvidace údajná traumata z dětství, kterým byl podle svých slov vystaven po rozvodu biologických rodičů.

„Dětství strávené u manželů Malhockých nebylo pro mě šťastné. K mé smůle jsem 
se velmi podobal svému biologickému otci, kterého matka nenáviděla. Nyní se soudní znalci snaží najít příčinu vraždění v nějaké duševní poruše, ale já trvám na tom, že 
se jejich spekulace nezakládají na pravdě. Vraždu jsem vykonal z čiré nenávisti, bolestně si vědom stopy, kterou v mé duši otiskli otčím s matkou," napsal vrah v dopise médiím.

Krajský soud později uznal psychicky nemocného muže nepříčetným a nařídil ústavní psychiatrickou léčbu v Bohnicích. Po necelých třech letech byla léčba změněna na ambulantní. Od jara 2013 musí Heidinger užívat léky a chodit 
na kontroly, ale je na svobodě.

Křemže
Březen 2006

MANŽELKU A NEVLASTNÍHO SYNA připravil v březnu 2006 násilně o život Polák Andrzej Mikolcz v Křemži na Českokrumlovsku. Použil nelegálně držené zbraně – samonabíjecí pistoli Astra a revolver Nagant. Manželku zasáhl třemi ranami do hlavy a syna dvěma, přičemž třetí šla do ruky. Oba poškození na místě skonali na poranění mozku. Obžalovaný před soudem tvrdil, že ho nevlastní syn údajně šikanoval.

„Žena se zpočátku chovala neutrálně, pak se pokusila
o sebevraždu. Nakonec podlehla synovi a podala žádost 
o rozvod. Byl jsem z toho nešťastný, do domu jsem investoval úspory a uvědomoval jsem si, že už nemám na nový život," vypovídal. Senát krajského soudu ho poslal za dvojnásobnou vraždu a nedovolené ozbrojování na 19 let 
do věznice se zvýšenou ostrahou.

Protivín
Duben 2001

DVA POLICISTÉ zaplatili životem za služební zákrok v domě 45letého Františka Jůzy 
v Protivíně. Písecký kriminalista Daniel Stýblo (+31) a policista z protivínského obvodního oddělení Ivo Marek (+29) jeli v dubnu 2001 prověřovat oznámení o údajném znásilnění, kterého se měl Jůza dopustit na bývalé manželce.

Muž začal po příjezdu pětičlenné policejní skupiny střílet ze své legálně držené zbraně na exmanželku, které se podařilo utéci. Potom na policisty a nakonec obrátil zbraň proti sobě. Jeden policista zemřel na místě, druhý o šest hodin později v budějovické nemocnici. Třetí zakročující policista byl střelbou rovněž zasažen, ale útok přežil.

České Budějovice
Květen 1999

SPOR O ŽENU se stal záminkou vražedného útoku, který se odehrál v květnu 1999 v Singer Pubu v centru Budějovic. Opilý 58letý důchodce Oktavián Kempský připravil po předchozí malicherné hádce legálně drženou zbraní o život okresního policejního ředitele Vladimíra Ryklíka.

Soud mu uložil trest odnětí svobody na 12,5 roku. „Bylo ironií osudu, že jemu (obžalovanému) neznámým objektem útoku byl právě ředitel policie, která neurotické osobnosti vydala povolení nosit zbraň," poznamenal při hlavním líčení obhájce František Vavroch. V listopadu 2011 byl Oktavián Kempský propuštěn na svobodu.

Tábor
Červenec 2003

VRAŽDU ZE ŽÁRLIVOSTI má na svědomí Josef Mařinec 
z Táborska. Muž se nedokázal vyrovnat s rozpadem partnerského vztahu a v červenci 2003 chladnokrevně zastřelil milence své manželky Františka Š. (+45). Místem činu byla Moskevská ulice na Sídlišti nad Lužnicí. Vrah tam čekal na svou oběť u garáží dlouhé hodiny. Když se konečně dočkal, třikrát po sokovi vystřelil z nelegálně držené pistole.

Smrtelně zraněný František ještě stihl vrahovi zbraň sebrat a postřelit ho do nohy. Na víc už mu však síly nestačily. Mařinec pak pistoli sebral, nasedl do auta a ujel. Policisté ho dopadli na jeho farmě v Košíně, kde v minulosti choval pštrosy.

Krajský soud udělil vrahovi výjimečný trest a poslal ho na 17 let do vězení. Odvolací vrchní soud trest zmírnil na 14 let. Mařinec si nyní „dopykává" zbytek trestu v budějovické věznici.

Lomnice nad Lužnicí
Duben 2008

LOUPEŽNÝ MOTIV měla vražda na parkovišti mezi Lomnicí a Veselím nad Lužnicí. Vrah a lupič Jan Čermák z Tábora si v dubnu 2008 vytipoval muže, který na místě náhodně zastavil. Přišel k němu a s pistolí v ruce ho donutil vydat 700 korun a platební karty s PIN kódem. Pak mu přikázal, aby jel dál. Na lesní cestě musel 37letý muž zastavit a vystoupit. Po otevření kufru ho vrah dvěma ranami zastřelil. Poté se vrátil, vzal z auta přes 26 tisíc korun a z jedné karty vybral v Třeboni dalších 15 tisíc korun. Krajský soud ho poslal na 19 let za mříže.