Stopy vedly do internetové kavárny v Českém Krumlově. Obsluha uvedla, že v době umístění stránek seděli u jediného obsazeného počítače tři nakrátko ostříhaní muži v bomberech a s vysokými botami. Dva z nich v srpnu 2006 bezpečně poznala při poznávacím řízení.

M. P. (26) a M. M. (36) byli obviněni z podpory a propagace hnutí směřujících k potlačení práv a svobod člověka.

Popřeli, že by toho dne v kavárně byli slavili prý ten víkend narozeniny na chatě. M. P. řekl, že ho obsluha křivě obvinila proč, to neví. Ve výpovědích známých obviněné dvojice, kteří tu chatu měli potvrzovat, soud shledal řadu rozporů.

Při domovních prohlídkách se u obviněných našlo mnoho předmětů s nacistickými symboly, videokazeta z koncertu neurčené skinheadské kapely, na níž obvinění hajlují (podle M. M. šlo o sbírku prý se zajímá o militárie a extremismus). K zajištěným důkazům soud vyslechl znalce.

Námitku, že stránky mohly být na internet umístěny i z jiných počítačů provozující společnosti, má soud ve světle důkazů za příliš hypotetickou. Bylo by tu podle něj příliš mnoho náhod najednou.

Uznal obžalované vinnými a uložil jim tři roky s výkonem podmíněně odloženým na tři a půl roku. M. P. trest vzal, M. M. se odvolal.

Jeho obhájce mínil, že okresní soud dostatečně nepřihlížel k výpovědím potvrzujícím alibi jeho klienta. Svědkyně z kavárny muže dost přesně nepopsala, v provozu byly v tu dobu i další počítače firmy. Vina pana M. prý nebyla prokázána mimo pochybnost.

M. M. opakoval, že s věcí nemá nic společného, nikdy prý žádné názory tiskem či po internetu nehlásal. Ohradil se proti jeho spojování s nacismem nikdy se nehlásil k žádnému spolku extremistů, nepatří k nim. Pokud se někdy zúčastnil nějakých akcí, pak ze zájmu o muziku. Cítí se poškozen i finančně, protože byl vzhledem k vyšetřování odvolán z účasti na zahraniční misi.

Krajský soud jeho odvolání zamítl. „Není pochyb, že se žalovaný skutek stal. Řada důkazů svědčí pro to, že se jej dopustili obžalovaní, a my se plně ztotožňujeme s tím, jak tyto důkazy zhodnotil soud prvního stupně. Zkoumal věc velice pečlivě a my v jeho závěrech žádné pochybení neshledáváme," řekl předseda senátu.