Podle státního zastupitelství páchal trestnou činnost v letech 2007 až 2013. Poškozenými jsou bývalé partnerky Naďa S. a Lenka B., zaměstnankyně Veronika N. a Nikola S., někdejší společník Ivan D. a bývalá jednatelka jedné z firem obžalovaného a spolupachatelka dříve řešené trestné činnosti Lucie Š.

O posledních dvou a Lence B. se obžalovaný vyjádřil na svém proslaveném autě jako o práskačích a donašečích a k nápisům údajně připojil i jejich fotky a telefonní čísla (on sám to popírá, civilní soud mu za to však uložil povinnost veřejné omluvy a finanční kompenzace, pozn. redakce).

Spis je mimořádně obsáhlý, čítá kolem 2000 stran. Sám obžalovaný od počátku odmítá jakoukoliv vinu a argumentuje porušováním svých základních lidských práv. Například toho na spravedlivý proces. „To, co udělala policie a státní zastupitelství, je bezprecedentní a do nebe volající hon a šikana na mou osobu. Jsem obviněn z x trestných činů, které se nikdy nestaly. Vše jen proto, aby mi zabránili jezdit po městě v polepeném autě. Vadí jim, že nejsem ovce ve stádě. Cítím se jako dobytek na porážce, přitom jsem nic neudělal," hájil se Tomáš Bartyzal na úvod hlavního líčení.

Prosincový start…

Svůj mimořádně obsáhlý projev, který v historii jihočeského soudnictví zřejmě nemá obdoby, zahájil 10. prosince loňského roku. Minimálně první jeho část se změnila v obviňování státního zástupce Marcela Faktora a policistů z podjatosti, šikanování, svévolného a protiprávního zabavování majetku i pokusů o údajné vydírání.

Při svých ostrých slovních výpadech proti žalobci například pohrozil, že má údajně k dispozici tajně pořízené nahrávky, ve kterých se má státní zástupce na obědě v restauraci či na slovy obžalovaného „volejbálcích a teniskách" údajně chlubit tím, že „dostane obžalovaného do vazby, udělá si na něm jméno" a podobně. Tyto záznamy prý může soudu doložit, podle něj jde o jasné důkazy podjatosti žalobce. Ten však taková nařčení jednoznačně odmítá.

„K námitce o podjatosti jsem již dříve rozhodl, že nejsem z této věci vyloučen. Nadřízené státní zastupitelství to potvrdilo," reagoval žalobce Marcel Faktor. Nevraživost obžalovaného vůči státnímu zástupci se projevila i při pondělním křížovém výslechu, který následoval po ukončení vyjádření Tomáše Bartyzala k podané obžalobě.

Na některé dotazy, týkající se třeba zabaveného auta, odpovídal podrážděně, místy skákal žalobci do řeči. V podstatě zopakoval, že se výraz „smrt fízlům" skutečně vztahoval na policisty, kteří se dle něj řádně nevěnovali údajně nezákonnému zásahu soukromé bezpečnostní agentury v kasinu obžalovaného v někdejším hotelu Gomel, při kterém prý obžalovaný přišel o spoustu peněz a majetku a pak byl deset hodin údajně protiprávně zadržován policií s návrhem na uvalení vazby.

„Byla to má soukromá akce na soukromém vozidle, aby už někdo konečně otevřel oči. Chtěl jsem jim (policii) naznačit, ať toho nechají, co jiného jsem měl dělat?" řekl Tomáš Bartyzal o problematických nápisech. Nálepky Ivana D., Lucie Š. a Lenky B. se jmény, fotkami a telefonními čísly prý on sám na auto nedal, ale líbily se mu, tak to tak nechal. „Snad za to nedostanu trest smrti," poznamenal obžalovaný.

Kromě nápisů na autě se pak žalobce zajímal i o výhrůžné SMS, které obžalovaný posílal poškozeným. Padaly v nich výrazy jako jatka, kafilerka. Sám obžalovaný přiznal, že některé zprávy možná byly za hranou, podle něj jsou však ve většině vytržené z kontextu a navíc prý reagují na mnohem drsnější vzkazy, které poškození údajně posílali jemu. „Slova jako jatka nebo kafilerka jsem zmínil, ale určitě jsem neřekl, že je tam odvezu já nebo že by se jim něco mělo stát. Myslel jsem tím, že boží mlýny melou pomalu, ale každý dobytek dostane, co si zaslouží," vysvětloval Tomáš Bartyzal.

V odpolední části jednání měl senát v plánu vyslechnout klíčovou svědkyni a oběť údajného znásilnění Naďu S. Kvůli časové vytíženosti soudního znalce z oboru klinické psychologie Václava Šnorka, který má posoudit věrohodnost výpovědi, a jenž se nemohl pondělního jednání účastnit, však nakonec senát rozdělil výslech poškozené na dvě samostatné části. Ta podstatnější bude součástí příštího hlavního líčení.