Asistovali jim celníci a příslušníci jihočeské zásahové jednotky. Ředitel NPC Jakub Frydrych v závěru minulého týdne uvedl, že zatčením skupiny možných pachatelů vyvrcholilo mnohaměsíční  úsilí, které detektivové na jihu Čech vyvíjeli.

Mimo jiné potvrdili fakt, že zatímco dřív trhovci lákali cizince na barevné sádrové trpaslíky, teď jasně vedou padělky. A také drogy, které zahraniční klientela vyhledává stále častěji.

„Vietnamské tržnice stále představují zásadní článek příhraničního obchodu s pervitinem, ve kterém se projevuje zejména sílící poptávka zahraničních uživatelů, v převážné většině z Německa a Rakouska," popisuje vrchní rada Frydrych. Odpovědět 
na otázku, co stojí za zvýšeným zájmem cizinců o české drogy, zřejmě není příliš složité. Jsou relativně levné a dají se snadno sehnat.

To ostatně potvrzuje šéf protidrogového týmu. „Umístění prodejních prostor v blízkosti hranic a v porovnání 
s drogovým trhem sousedních zemí nízká cena jsou faktory, jednoznačně přispívající ke zvyšování dostupnosti pervitinu v těchto oblastech," říká Jakub Frydrych.

Konkrétně v Kaplici  policisté během necelého roku zadokumentovali 25 případů, kdy pachatelé prodali pervitin občanům Rakouska, kteří jej pak dále distribuovali mezi své zákazníky a koncové uživatele. Nešlo o malé množství, ve všech těchto případech prokázali detektivové prodej celkem 860 gramů pervitinu. Pro lepší představu, na českém černém trhu se pohybuje cena za gram kolem 1000 – 2000 korun.

Je možné, že pro cizince mohla být tato taxa vyšší. „V bezprostřední souvislosti 
s uskutečněním operace byly v Rakousku na základě spolupráce s tamní policií zadrženy další tři osoby," doplnil podrobnosti k případu ředitel NPC Frydrych.

Při přípravách na zákrok 
a jeho uskutečnění a při  následných domovních prohlídkách u pachatelů zajistili detektivové celkem 1,2 kilogramu kvalitního pervitinu a 160 gramů krystalické močoviny, jíž se tato návyková látka ředí. Nepoužívá ji ovšem každý. „Močovina je snadno dostupná látka podobného vzhledu jako metamfetamin, jejíž užití k ředění drogy však zatím není v České republice zcela běžné," vysvětluje Jakub Frydrych.

Kromě toho Vietnamci ukrývali také větší množství padělků různého zboží s dosud nevyčíslenou hodnotou 
a podezřelou hotovost 41 tisíc euro. Zadržení trhovci jsou stíháni pro zvlášť závažný zločin nedovolené výroby a jiného nakládání s omamnými 
a psychotropními látkami 
a jedy. V případě odsouzení  jim hrozí nepodmíněný trest 
od osmi do dvanácti let.