Součástí úhrnného verdiktu je také propadnutí několika (z části padělaných) šeků na miliony eur, anglických liber a amerických dolarů či několika nelegálně držených revolverů s desítkami nábojů.

Mimo to senát rozhodl o takzvaném zabrání věcí – luxusního vozidla Audi Q7, bytu 
v pražských Stodůlkách a několika pozemků tamtéž. Rozsudek dosud nenabyl právní moci, obžalovaný (jenž se podle svědků vydával za osobního přítele katarské královské rodiny) se proti němu rovnou odvolal.

„Rozhodnutí soudu jednoznačně odmítám, jednal jsem v souladu s obchodním stavem," reagoval Karel Heverle po skončení jednání. Státní zástupkyně Daniela Přibylová si ponechala zákonnou lhůtu na rozmyšlenou. Případem se tak bude
 v brzké době zabývat Vrchní soud v Praze.

Předseda senátu Michal Kubánek při odůvodňování rozhodnutí zmínil, že uložený trest je na spodní hranici zákonné sazby, která v tomto případě činila pět až deset let odnětí svobody. K relativně mírnějšímu postihu obžalovanému napomohla jeho dosavadní bezúhonnost i vyšší věk. Z toho důvodu si může odpykat trest v mírnějším typu věznice s dozorem a ne v ostraze, kam by patřil. „Soud posuzoval jednání obžalovaného vůči několika subjektům. Modus operadi (způsob provedení) byl pokaždé velmi podobný," řekl soudce Michal Kubánek.

Obžalovaný postavil svou obhajobu na tom, že v Kataru dlouhodobě pobýval a dobře zná tamní prostředí. Podle svých slov se spřátelil s členy tamní královské rodiny a sehnání potenciálních investičních zakázek proto pro něj nepředstavovalo problém. Že to nakonec nedopadlo podle původních ujednání, to prý není jeho vina.

„Pokud bych se dopustil sebemenšího provinění, nejsem u soudu tady, ale ve vězení 
v Kataru. Čtyřikrát měřím to, co udělám. Tam o mně všechno vědí. Choval jsem se maximálně vzorně," hájil se obžalovaný letos v březnu při zahájení hlavního líčení. Jako hlavní poškozený v případu figuruje jihočeský podnikatel Josef J. z Drahonic u Vodňan.

Tomu Karel Heverle přislíbil lukrativní zakázku při výstavbě nového obchodního centra v Kataru za zhruba 2,5 miliardy korun. Konkrétně mu nakukal, že jeho firma bude hlavním dodavatelem. 
A pak jej podvodně připravil 
o 1,5 milionu dolarů. V přepočtu to bylo víc než 26 milionů korun.

Ostatní poškození přitom investovali „pouze" stovky tisíc korun. Potíž byla v tom, že zmiňovaná částka 
v desítkách milionů nepatřila jen  Josefovi J., ale peníze 
si půjčoval i od svých obchodních partnerů. Později kvůli tomu přišel nejen o dobré jméno. Se svými věřiteli se  dodnes soudí. A zřejmě tomu tak ještě nějakou dobu bude.

„Abych mohl zaplatit požadovanou částku musel jsem 
se zadlužit. Tím se firma dostala do velkých finančních problémů, protože nestíháme hradit své závazky a dostáváme se do exekucí," vypovídal u soudu Josef J., který se dodatečně přihlásil s nárokem na vyplacení dalších více než sedmi milionů korun. A to právě kvůli vyplácení penále, nákladů exekutorů a soudních poplatků.

Soudce Michal Kubánek včera označil tohoto poškozeného za značně naivního. To však nic nemění na skutečnosti, že se stal obětí dokonaného trestného činu. Respektive zvlášť závažného zločinu. „Soud nemohl uzavřít jinak, než se pan obžalovaný předstíral skutečnosti, které nebyly uskutečnitelné. Obžalovaný cíleně uváděl poškozené v omyl a vylákal na nich peníze, které použil k úhradě svých potřeb," doplnil předseda senátu Michal Kubánek.

Více o případu:

Jsem obětí, hájí se podnikatel
 obžalovaný z podvodů u šejků

V kauze Katar svědčí manželé odsouzení za podvod s mákem