Pachatel svou oběť omráčil silným úderem do hlavy a poté ji polil hořlavinou a zapálil. Byla na místě mrtvá. „Dnes v dopoledních hodinách zahájili kriminalisté trestní stíhání pětatřicetiletého muže z Českých Budějovic a obvinili jej ze zločinu vraždy,“ řekl v úterý krajský policejní mluvčí Jiří Matzner.

Obětí vraždy je 28letá žena, která pracovala v domově pro seniory jako zdravotní sestra. Pachatel je jejím bývalým partnerem. V neděli kolem osmé hodiny večerní za ní přišel na pracoviště a na ošetřovně v pátém patře mezi nimi došlo k hádce. Muž svou bývalou přítelkyni silně udeřil do hlavy. Když ztratila po úderu vědomí, polil ji hořlavinou a zapálil. Žena svým zraněním na místě podlehla.

„Provedená soudní pitva potvrdila jako příčinu smrti zhmoždění mozku,“ vysvětlil mluvčí Matzner.

Z místa činu poté následně utekl. Požár ošetřovny se sice podařilo zaměstnanci domova zavčasu uhasit vodou z místního hydrantu, ale přesto potenciálně ohrozil desítky starých a nemocných lidí, jejichž případná evakuace by byla velmi složitá. Naštěstí k ní nedošlo a zařízení fungovalo a funguje ve stoprocentním režimu.

Moc dlouho si však vrah svobody neužil. Kriminalisté rozjeli na základě popisu a dalších zjištěných skutečností z místa činu rozsáhlou pátrací akci na území celého krajského města a ještě v noci, pár hodin po činu, jej dopadli. Při zatýkání kladl muž odpor, ale přesto skončil v policejní cele a včera dopoledne jej kriminalisté obvinili z vraždy. Okamžitě také podali návrh na jeho vzetí do vazby. V případě odsouzení mu teď hrozí až 20 let za mřížemi.

V loňském roce se staly v Českých Budějovicích dvě vraždy, respektive jedna dvojnásobná a to manželů Pavla a Jany Malhockých, která se stala v únoru. Ve středu 26. ledna začne soud se třemi policisty, kteří se bezprostředně osobně podíleli na neúspěšném zásahu u Malhockých v době těsně před jejich smrtí. Soud zváží, zda se svým jednáním nedopustili nedbalosti.