Největší muka nyní zřejmě prožívá Martin Hart. Jediný z trojice kauzy Snášel – Berka – Hart je na svobodě a alespoň částečně si užíval pocitu, že nic nespáchal. Přes rok starý rozsudek jej totiž od trestných skutků, které mu obžaloba kladla za vinu, osvobodil. Ovšem nepravomocně. Teď se vývoj kauzy může znovu otočit i proti němu.

Čeho se měli dopustit: Původní obžaloba:
1. Zpronevěra kaucí ve výši 3,6 milionu. Peníze od klientů z účtu zmizely.
2. podvod ve stadiu pokusu: v dopisech měli seniory vyzvat k zaplacení dluhů a dalších záloh, celkem za 2,6 milionu

Po odvoláních, která po „očišťujícím" rozsudku táborského okresního soudu následovala, totiž nyní všem třem hrozí nové tresty: za údajnou zpronevěru kaucí seniorů českobudějovického domu a za podvod ve stadiu pokusu, když v dopisech obyvatele seniorského domu v majetku Snášelovy firmy LaS vyzývali k zaplacení údajných dluhů za bydlení.

„Martin Hart a Karel Berka byli nejdříve zproštěni viny pro oba skutky, Stanislav Snášel jen pro jeden, a to za podvod (dopisy)," připomněla výrok okresního soudu z roku 2014 okresní státní zástupkyně Alena Pešková, která tenkrát prvním dvěma jmenovaným navrhovala dvouletý žalář. S ním ale nakonec soudní síň opustil jen Stanislav Snášel. Na místě se ovšem proti čtyřletému vězení odvolal. A ke kraji se odvolala i žalobkyně.

Krajský soud pak osvobozující verdikt za zpronevěru kaucí pro Karla Berku i pro Martina Harta zrušil. Za ztracené miliony od obyvatel domova mají nést vinu všichni tři. Úspěšný v dovolání k Nejvyššímu soudu byl i nejvyšší státní zástupce. Stanislavu Snášelovi tak znovu hrozí trest za podvod ve stadiu pokusu za odeslání dopisů, v nichž měl seniory vydírat k dalším platbám.
Hlavní líčení v Táboře bude ještě pokračovat v následujících týdnech. Předseda senátu, Soudce Martin Prokop, ale vynese rozsudek jen nad Martinem Hartem a Karlem Berkou. Stanislavu Snášelovi totiž souběžně běží ještě další řízení.

Soudce ve středu přečetl původní výpovědi všech tří obžalovaných včetně několika poškozených a svědků. "Nic nechápu, všechno to jsou lži, nikdy jsme na peníze z kaucí nesáhli. I policii jsme požádali o jejich zajištění, ale ta nekonala, chce být jen slavná. Žádný úmysl nám neporokázala. První dopisy odešly z advokátní kanceláře, která nás zastupovala, takže poškození jsme my i klienti domova. Jsem medializován a kriminalizován. Senior dům fungoval do doby, než se do něj implantovaly živly se zájmem nás pošpinit. Připadá mi to tu jako v Itálii, celé je to vykonstruované, aby si na tom někdo udělal kariéru," to jsou některé citace z výpovědi Stanislava Snášela.

To výpovědi Karla Berky a Martina Harta jsou méně barvité. Ve většině případů na otázky odpovídali spoře "nevím", protože dle svého tvrzení se do vrcholného orgánu společnosti Senior Resort, která provozovala domov, nechali vmanévrovat jen na přání svého kamaráda Stanislava Snášela. Nikoho jiného už do představenstva neměl, tak si vzpomněl na Karla Berku, jehož znal přes dvacet let, a na Martina Harta, s nímž se znal zhruba dvanáct let. Sám si nechal funkci předseda dozorčí rady a vlastně ovládal celý chod.  Karel Berka jako člen představensta ale podepsal spousty dokumentů a smluv, které ani pořádně nečetl, protože "Standovi jsem naprosto věřil."   Podpisům se nevyhnul ani Martin Hart. "Dopis jsem se zdráhal podepsat, ale Standa mi řekl, že bych se dopustil trestného činu a poškození společnosti," naznačil, proč podlehl.

Dále si přečtěte: V kauze Snášel
Čtyřletý žalář