„Letní sezona každoročně přináší mírný nárůst kriminality,“ vysvětluje mluvčí krajského úřadu Kateřina Koželuhová. „Zvyšuje se počet krádeží cenných věcí ze stanů, krádeží jízdních kol, vykrádání aut nebo konzumace alkoholických nápojů mládeží.“

Na pondělní schůzce hovořili o připravenosti policie a strážníků na letní sezonu. „Chceme žít v jižních Čechách bezpečných. Proto je naší povinností reagovat na veškeré aktuální záležitosti,“ uvedl Jiří Zimola, který schůzku inicioval.

„Snažil jsem se získat informace o bezpečnosti před turistickou sezonou. Mluvili jsme o dopravní policii i připravenosti policie reagovat na akce jako technoparty. Ale žádné signály o případném konání takové akce v kraji zatím nemáme. Bavili jsme se o připravenosti policie dělat svou práci ve vyhlášených turistických centrech. Z konkrétních témat jsme se věnovali práci dopravní policie, ale také nárůstu extremismu v republice. Jihočechy může těšit, že situace u nás není kritická a vyhrocená. To ale neznamená, že bychom měli usnout na vavřínech a nevěnovat tomu pozornost,“ upřesnil Zimola.

Primátor Juraj Thoma upozornil na zlepšující se bezpečnostní situaci v krajském městě. „Zlepšila se naplněnost stavů u strážníků i Policie ČR. Za leden až květen došlo k poklesu spáchaných trestných činů v Č. Budějovicích o 171. Oproti minulým rokům ubylo také loupežných přepadení.

Radost z klesajících počtů spáchaných trestných činů mírnil jihočeský policejní ředitel Radomír Heřman.

„Čeká nás léto, které bývá typické nárůstem kriminality. Přijede sem spousta turistů a za nimi se táhnou různí lotři, kteří se je snaží obrat o jejich majetek. Snažíme se nejexponovanějším oblastem pomoci i personálně. Přesuneme sem policisty z méně turisticky vytížených oblastí. Dopravní policisté se soustředí především na kritická místa, kterými jsou průjezdy obcemi a nebezpečné horizonty. Dopravní policie by měla hlavně předcházet nehodám a ne měřit rychlost na přehledných a bezpečných úsecích,“ dodal policejní ředitel Radomír Heřman.