Ne úplně všední případ řešili českobudějovičtí strážníci v sobotu brzo ráno. Dopadli totiž mladého muže, který se rozhodl odnést si z centra jihočeské metropole stojan na jízdní kola. Nejen že ho musel vrátit zpět tam, odkud ho vzal, ale navíc si vysloužil i pokutu.

V sobotu 25. května v půl čtvrté ráno spatřil operátor městského kamerového systému v Krajinské ulici muže nesoucího podivný náklad. Jak se vzápětí podle mluvčí městské policie Věry Školkové ukázalo, objemným břemenem byl stojan na jízdní kola. "Na místo okamžitě vyjížděla hlídka městské policie. Strážníci muže dostihli na Náměstí Přemysla Otakara II. Muž si právě chystal odpočinout a kolostav odložil na jednu z laviček u městské kašny. Strážníci zjistili, že pachatelem krádeže stojanu na kola je sedmadvacetiletý muž z Českých Budějovic. Stojan vzápětí musel odnést na své původní místo. Za pokus o krádež cizího majetku si od strážníků vysloužil pokutu," doplnila k případu Věra Školková.

Že stojany na jízdní kola často vzbuzují pozornost vandalů, potvrdil o den dříve dvaadvacetiletý muž z Českých Budějovic. Ten stojan vytrhl i s dlažbou, ve které byl stojan upevněn. Svědkem jeho činu však bylo jako v mnoha podobných případech oko městské kamery. Ani tentokrát na sebe příjezd strážníků městské policie nenechal dlouho čekat. "Strážníci mladého muže dostihli na Sokolském ostrově. Když se dvaadvacetiletého muže dotázali na důvod jeho počínání, měl pro ně zvláštní vysvětlení. Údajně se mu nelíbilo, jak byl stojan na kola postaven. Když zjistil, že kolostav již není pevně ukotven v zemi, stojan vytrhl a posunul ho podle svých představ," popsala další akci městské policie Věra Školková a dodala, že dalším šetřením případu se bude zabývat správní orgán. Za přestupek proti majetku hrozí pachateli pokuta až 50 tisíc korun.

To však nebyl během první části víkendu jediný vandalský čin, který strážníci řešili. I tentokrát přispěl k odhalení pachatelů bdělý operátor městského kamerového systému. Ten v sobotu 25. května krátce před druhou hodinou ranní spatřil na Sokolském ostrově dva muže, kteří nalezli patku používanou k umístění přenosných značek. Tu potom donesli podle mluvčí městské policie Věra Školkové na lávku spojující Sokolský ostrov a všesportovní halu Na Dlouhé louce. Dvojice se vzápětí společnými silami postarala o to, aby předmět o váze několika kilogramů skončil v hlubinách řeky. Vandalský čin však mladým mužům neprošel. Na místě je zastihli strážníci, kteří oba osmnáctileté muže z Českobudějovicka ocenili za přestupek proti majetku pokutou.