Vánoční období přináší vyloženě žně pro kapesní zloděje. Policisté proti nim dokonce sestavují speciální tým. Na zvýšený boj se zloději zboží se v rámci adventu připravují třeba i zástupci supermarketů a obchodních center.

Ke kapesním krádežím dochází zejména na místech, kde se pohybuje větší množství lidí. A vánoční shon zlodějům přímo nahrává. „Nakupující u sebe často nosí větší obnosy peněz, čehož využívají kapsáři, kteří čekají na svoji příležitost v podobě nepozornosti lidí," uvádí Zuzana Pidrmanová, republiková koordinátorka policejní prevence.

Kriminalisté o vánočním období sestavují speciální týmy pod názvem Kapsa. „Jsou nasazeny v ulicích, v obchodech a podobně," přibližuje Jiří Matzner, krajský policejní mluvčí.

Za letošní rok jihočeští policisté v celém kraji zatím registrovali 95 kapesních krádeží. Více jak polovina z celkových zhruba dvanácti a půl tisíců nahlášených skutků se stane v Praze.

Doporučení proti kapsářům• V prostředcích MHD, na ulicích a v místech většího výskytu lidí věnujte zvýšenou pozornost svým taškám, kabelkám a zavazadlům,
• nenoste u sebe velkou finanční hotovost,
• peněženku a doklady noste pokud možno odděleně,
• pokud u sebe nosíte bezpečnostní kód k platební kartě, noste jej odděleně od karty,
• pokud vám byla platební karta odcizena, ihned zablokujte účet,
b nenoste doklady a peníze v bočních kapsách batohů, tašek ani ošacení,
• mobilní telefon ukládejte v upevněném pouzdře na místo, o němž máte největší přehled, nebo do vnitřních kapes oděvů,
• v obchodě neukládejte tašky, batohy a jiná příruční zavazadla do nákupních vozíků.
Zdroj: Policie ČR

Kapsář na jihu Čech naposledy řádil například v píseckém obchodním domě Tesco. Pachatel si tam vyhlédl mladou ženu s batohem na zádech. „Během nakupování jí ze zavazadla nepozorovaně odcizil peněženku, ve které měla žena kromě hotovosti a platební karty také osobní doklady," sdělila mluvčí Kamila Čuřínová Ingrišová.

Druhého prosince policie tak v tomto čase už tradičně spustila informační kampaň s názvem Obezřetnost se vyplatí. „Jejím cílem je, aby se lidé naučili dávat pozor na své osobní věci," sdělila Zuzana Pidrmanová s tím, že lidé jsou například díky plakátům či zvukovým spotům informováni o nejčastějších útocích kapsářů. Akce potrvá do 4. ledna příštího roku.

V kurzu zlodějů jsou káva i parfémy

Chránit své zboží před zvýšenou pozorností zlodějů se chystají také prodejci. Supermarket Terno v Českých Budějovicích dokonce pro letošní Vánoce připravil několik inovativních prvků k ochraně zboží. „O jaké se ale jedná, bohužel nemohu popsat," logicky poznamenal ředitel Miroslav Konfršt.

Krádeže se podle něj ve vánočním období v Ternu zvyšují o zhruba třicet až padesát procent. Nejvíce je u z zlodějů v kurzu drogistický sortiment a sortiment ve vyšší cenové relaci. „Například káva nebo čokolády," popisuje Miroslav Konfršt.

Zvýšený pohyb osob větší riziko krádeží přináší také v českobudějovickém nákupním centru Géčko. Denní návštěvnost v prosinci se tam oproti průměrné roční návštěvnosti zvýší zhruba o pětačtyřicet procent. Podle manažerky centra Marie Kurzové ale naštěstí procentuální nárůst krádeží přímo nekoresponduje se zvýšenou návštěvností.

V Géčku se během prosince snaží posilovat ostrahu a více se věnovat monitoringu centra. V hledáčku zlodějů jsou tu především prodejny nabízející kosmetiku a parfémy, dále sportovní prodejny a prodejny s módou.

Obchodní centrum se snaží k zodpovědnosti za dění ve svých prodejnách vést jednotlivé nájemce v průběhu celého roku. „K tomu jim nabízíme pomocnou ruku, ať již ve formě pravidelných pochůzek ostrahy nejen v rámci pasáže, ale i v prodejnách, či okamžitou přítomnost ostrahy v případě pohybu podezřelých osob a nestandardního chování," říká Marie Kurzová.