„Šla jsem s kamarádkou z procházky na Holkov, a když jsme se blížily k Velešínu, uviděly jsme několik podivných záblesků,“ líčila včera důchodkyně Anna Kyselová. „Podivily jsme se, co to bylo a po nějaké době jsme u silnice uviděly sanitky, auta policie a nějakého blonďatého muže v civilu sedět na trávě, kterého zdravotníci ošetřovali. Nevěděly jsme, co se stalo.“

Vše se odehrálo v pátek kolem 17.15 hodin. Jeden ze dvou velešínských strážníků při obchůzce městem natrefil na celostátně hledaného mladíka.

Když ho chtěl zadržet, čtyřiadvacetiletý muž se dal na útěk. Policista ho pronásledoval až na okraj města.

Kovbojka na hřišti

Muž na strážníkovy výzvy, aby se vzdal, nereagoval a utíkal dál. Městský policista proto varovně střílel do vzduchu, a jedna střela zasáhla mladíka do nohy.

„Náš policista během služby kontroloval problematická místa, jako jsou hokejbalové hřiště, hřiště u školy či u paneláků, kde se schází mládež,“ líčil starosta Velešína Josef Klíma.

„Přitom narazil na tohoto člověka, který se vyhýbal výkonu trestu. Při úprku nic nedbal hlasitého varování strážníka, že použije donucovací prostředky.“

Policista tedy začal pálit do vzduchu a přitom zřejmě jedna střela zasáhla mladíka do nohy.

„O tom ovšem strážník nevěděl. Chlapík ještě přelezl plot, přeběhl přes silnici E55 a běžel k zahrádkám. Tam ho náš strážník dostihl. Teprve pak zjistil, že je muž raněn, když si všiml červené skvrny na jeho kalhotách,“ vyprávěl starosta.

Svědkem honičky se stal Jakub Falc z Velešína.

„Slyšel jsem rány, myslel jsem, že někdo bouchá petardy. Skejtoval jsem na školním hřišti, když v tom tam vběhl kluk a za ním strážník. Domníval jsem se, že ho strážník honí, protože někde kouřil, nebo třeba kácel popelnice. Policista volal něco v tom smyslu: Ve jménu zákona stůj! A střílel do vzduchu. Pak zakopl a spadl a ten kluk mu utekl. Byla to docela kovbojka,“ líčil skateboardista, který se až z médii dozvěděl, koho strážník pronásledoval.

Ohrožoval ostatní

Strážník předal lapeného muže přivolané hlídce kaplické policie. Mladík byl z Prahy a trest si má odsedět za majetkovou trestnou činnost. Raněného operovali lékaři v krajské nemocnici.

„Podle informací by měl být strážníkův zásah v souladu se zákonem,“ uvedl mluvčí jihočeské policie Jaroslav Beran.

O rozsahu zranění zatím nejsou bližší informace. Vedení města počínání městského policisty schvaluje.

„My jsme rádi, že je náš policista důsledný. Množí se případy vandalismu, krádeže kanálů či vykrádání aut, a těmhle výtečníkům je úplně jedno, že svými činy ohrožují nevinné lidi, a to často i na životě. A tenhle celostátně hledaný člověk jezdil autem po Hvízdalce, kde je to úzké, stovkou. Kdyby mu tam vběhlo dítě nebo kdokoliv jiný – raději ani nedomýšlet,“ řekl starosta Josef Klíma.

„Hledaného dopadl zkušený strážník, který předtím působil devět let u státní policie a tři roky u nás. My za ním rozhodně stojíme,“ ujistil Klíma.

Událost a zákrok velešínského strážníka šetří Služba kriminální policie a vyšetřování v Českém Krumlově.