Podváděl?

Výčet jeho skutků je dlouhý.

Tak stanul před soudem pro skutky z roku 2002.

Tehdy předložil daňové přiznání s nárokem na vrácení nadměrného odpočtu DPH 216 747 Kč. Uvedl, že od dodavatele Ch. (34) odebral a zaplatil deset notebooků za 1,2 milionu. Úřad zjistil, že uváděný výrobce toto zboží nevyrobil a výhradní dovozce je do ČR nedovezl; nárok plátce na odpočet daně tedy neuznal.

Zemek dále uplatnil pojištění na údajné odcizení těchto počítačů z kanceláře. Pojišťovna mu za neexistující laptopy vyplatila náhradu.

Otto Zemek byl za žalované zkrácení daně a pojistný podvod pravomocně odsouzen stejně jako Ch. na pět let.

Další podezření

Roku 2006 řešily českobudějovické soudy další jeho věc – účastenství ve formě pomoci k padělání veřejné listiny.

Začátkem roku 2004 měl obstarat svému známému Michalu F. zfalšovaný „čistý“ výpis z trestního rejstříku.

To už bylo po Zemkovi vyhlášeno celostátní pátrání .

V nepřítomnosti dostal za tento skutek a zmíněný daňový a pojišťovací podvod pět let a tři měsíce. Podle Nejvyššího soudu (NS) ale nebylo řádně rozhodnuto o vedení řízení jako proti uprchlému. NS proto věc vrátil první instanci.

Ta na Zemka tedy letos v únoru vydala mezinárodní zatykač a usnesení, že trestní řízení s ním pokračuje v příslušném režimu. Podle informací policie se měl zdržovat v Kambodži. (Z jiné věci se podává, že ho „venku“ měl letos navštívit mj. zmiňovaný F. – a už se taky nevrátit…)

Divný ohníček

Mezitím proběhlo u okresního soudu v Zemkově nepřítomnosti další hlavní líčení, tentokrát se spoluobviněnou manželkou.

16. října 2004 kolem 20.30 hodiny vypukl požár v barokním selském domě v Holkově, evidovaném jako kulturní památka, v němž fungoval noční klub (tedy penzion, jak se říkává). Podle odborníků byl oheň založen úmyslně, pachatel ale nebyl zjištěn.

O to však v této trestní věci Otto Zemka nešlo. Byl podezřelý, že s manželkou jako jednatelkou společnosti Sextant CB, jíž objekt patřil, spáchali pojišťovací podvod.

Při uplatňování nároku na pojistné plnění Pavla Zemková předložila znalecké posudky s údaji hrubě zkreslenými tak, aby „poškození“ dosáhli maximálního profitu. Byl stíhán i 75letý znalec, ale jeho věc byla vyloučena k samostatnému projednání pro zdravotní problémy obžalovaného.

Podle těchto posudků uplatnila Pavla Zemková nárok na plnění přes 4,8 milionu korun. Po šetření vlastního likvidátora vyplatila pojišťovna část této sumy, přičemž podle soudu byla podvodem poškozena o 1,8 milionu.

Soud konstatoval, že Otto Zemek do objektu investoval a pak se snažil získat peníze zpět. Kupce nenašel, tak došlo k jinému řešení. Pár dnů před požárem nechal se svým známým Michalem F., podle vlastních slov provozujícím ono zařízení, pojistit vnitřní vybavení nemovitosti, a následně „obstaral“ i zmíněné posudky ceny objektu. Utajený svědek měl slyšet domlouvání Zemka s F. na „vyřízení“ věci pojišťovacím podvodem.

Pavle Zemkové soud uložil za pojišťovací podvod dva roky podmíněně. Otto Zemek dostal za tyto skutky a za sbíhající se pomoc k padělání, za niž byl odsouzen v roce 2006 (posléze ale zrušeno NS), souhrnný trest sedm let do věznice s ostrahou. Pojišťovně mají oba nahradit škodu.

Krajský soud změnil jen výrok o trestu Otto Zemkovi. Ke skutkům kolem požáru v Holkově mu místo zrušené pomoci s paděláním výpisu „přidal“ sbíhající se odsouzení za podvod s počítači a uložil mu souhrnně rovněž sedm let odnětí svobody.

Pro pravomocné rozhodnutí si nedávno Otto Zemek přišel k obhájci a respektoval je. Nepožádal o nové projednání věci a nastoupil trest. Ve věznici ho také zastihlo usnesení okresního soudu, že pro neúčelnost zastavuje jeho stíhání za ono padělání výpisu.

Že Zemkovi asi v Kambodži či v Thajsku muselo notně „hořet za patami“, když si šel domů „dobrovolně“ sednout, o tom se dá jen spekulovat . . .