Podezření, že v prodejně v hotelu Konzul v Českých Velenicích se prodávají nekolkované cigarety, se loni pokusili řádně povoleným předstíraným nákupem ověřit čeští celníci ve spolupráci s rakouskými kolegy.
16. října kolem 14. hodiny tam pracovník Celního ředitelství pod jménem N. a jeho rakouský kolega koupili od paní Nga (35) osm tyčí nekolkovaných memphisek. Do prodejny je po domluvě s Thi přinesl pak Ha (48).
Nga s nimi domluvila následný prodej 150 tyčí.
29. října sdělila panu N., že zboží je připraveno. Její kolega Van ho vyzval, aby si přeparkoval auto k zadní části obchodu.
Nejspíš ale odhalil, že akce je pod kontrolou orgánů, a k prodeji nedošlo.
Hrozilo při něm, že státu bude daňovým únikem způsobena škoda 60 300 korun.
Tisíce kartonů
Následně bylo zjištěno, že zmínění vietnamští prodejci měli připraveno k prodeji v bydlišti v Č. Velenicích 80 kartonů nekolkovaných cigaret, v dalším bytě vedle zadního vchodu do obchodu 153 tyčí a v dalším bytě dokonce 2337 kartonů.
Nga, Van a jejich krajan Ha byli u Okresního soudu v J. Hradci obžalováni z trestného činu zkrácení daně se způsobením škody značného rozsahu. Jejich čin totiž měl směřovat k prodeji všech zmíněných cigaret, čímž by byla způsobena škoda na neodvedené spotřební dani přesahující jeden milion korun.
Všichni obvinění tvrdili, že oni žádné nekolkované cigarety neprodávali. Měla je prý prodávat sestra obžalované, která mezitím odjela do Vietnamu. Odtud také prý poslala dopis s přiznáním, který obžalovaní soudu předložili.
Soud uzavřel, že to vyloučit nelze. Není také prokázáno, že obvinění měli v úmyslu prodat tolik cigaret, jak tvrdí obžaloba a jak byly zajištěny.
Soud tak měl za prokázané pouze to, že paní Nga prodala kontrolorům osm tyčí a domluvila následný obchod se 150 kartony.
S panem Van, který na druhém prodeji participoval, se tak dopustili pokusu trestného činu zkrácení daně ve větším rozsahu.
Za to senát paní Nga uložil peněžitý trest 120 000 korun. Při nezaplacení do lhůty by musela na půl roku do vězení.
Pokus pana Vana o zkrácení daně soud ocenil peněžitým trestem 100 000 Kč, případně náhradním odnětím svobody na pět měsíců.
Oběma na dva roky zakázal prodávat tabákové výrobky.
Pana Ha soud obžaloby zprostil. Podle něj se podílel jen na zkrácení daně v prvním případě, tedy ve výši 3180 korun, takže nemohlo jít o trestný čin.
Nalezené nekolkované cigarety soud zabral.
Odvolali se oba odsouzení i státní zástupkyně.
Oni nic?
Podle obhajoby nebylo vyvráceno, že Nga u prvního prodeje nebyla, svědek N. prý o její identitě vypovídal nejistě. Pan Van pak jen dával pokyn k přeparkování.
Obsah rozhovoru o dodávce cigaret by pak neměl být posuzován jen z jeho popisu tímto svědkem, který neumí vietnamsky a obžalovaní hovoří jen špatně česky. Měl by prý být vážen pohledem objektivně možného dorozumění obou stran.
Krajský soud ve středu rozsudek zrušil a sám rozhodl.
V činu spatřil trestný čin porušení předpisů o nálepkách k označení zboží.
Ve věci totiž nebylo prokázáno, kdo cigarety dovezl nebo vyrobil. Ten se také dopustil zkrácení daně, protože měl zboží opatřit kolky potvrzujícími zaplacení spotřební daně. Obžalovaní cigarety „jen“ přechovávali a uváděli je do oběhu.
Nga a Van uznal vinnými tímto skutkem. Uložil jim tresty odnětí svobody na jeden rok s výkonem podmíněně odloženým na tři roky a peněžité tresty 100 000 korun. Na čtyři roky mají zákaz podnikání v obchodě vůbec, nejen s tabákovými výrobky.
Tresty tedy zpřísnil.
Vyslovil rovněž opatření zabrání nalezených nekolkovaných cigaret. Odvolání obžalovaných zamítl.
Ve věci Nga a Van je rozhodnutí pravomocné. Věc pana Ha vrátil odvolací soud ve středu první instanci k novému rozhodnutí.