Znovu proto, že Vrchní soud v Praze stejný verdikt krajského soudu z 19. září zrušil a věc první instanci vrátil. Došlo totiž k tomu, že po vynesení rozsudku byl soud vyrozuměn, že zastupitelstvo kraje neprodloužilo 15. září po patnácti letech výkonu funkce přísedící mandát JUDr. Anně Hruškové. Rozhodnutím, na němž se podílela, tak byl porušen zákon. O vině a trestu pro Jana Čermáka tedy měl rozhodnout senát v jiném složení.

V omylu…

Jeho předseda JUDr. Roman Bárta ve středu předeslal, že zastupitelstvo kraje tehdy o návrhu zastupitele Tomeše Vytisky rozhodlo v omylu – totiž že advokát nemůže zastávat funkci přísedící pro eventuální konflikt zájmů. „To nevyplývá z žádného právního předpisu, ale je právem každého každého orgánu, koho si zvolí,“ řekl dr. Bárta. V tomto případě však omyl spočíval v tom, že dr. Hrušková není advokátkou, ale právničkou městského úřadu…

Zastupitelstvo kraje také následně v listopadu Annu Hruškovou znovu na čtyři roky bez rozpravy a drtivou věšinou hlasů 44 – 0 – 2 zvolilo do funkce přísedící. Na vrácení věci do Č. Budějovic to ovšem nemělo vliv.

Dr. Hrušková tehdy naštěstí neměla mandát až v posledním dnu hlavního líčení. Předtím byl vždy přítomen také náhradní přísedící, takže ve středu stačilo opakovat jen poslední důkazy a závěrečné řeči, u nichž nebyl – a v pozměněné sestavě ve věci rozhodnout. Měl být opakován i výslech znalce z oboru soudní medicíny, ale i obžalovaný souhlasil s přečtením protokolu. Závěrečné řeči a rozsudek pak rekapitulovaly tragickou událost.

Náhodná oběť

Obžalovaný Jan Čermák se v roce 2007 ocitl v tíživé finanční situaci. Po marné snaze o získání další půjčky se rozhodl někoho přepadnout.

1. dubna 2008 odjel na parkoviště mezi Lomnicí a Veselím nad Lužnicí. K útoku si vytypoval 37letého obchodního zástupce, který tam kolem čtrnácté hodiny zastavil. S revolverem v ruce ho donutil vydat mu 700 korun a platební karty. K nim mu muž musel říci PIN. Přinutil ho odjet, zastavit na lesní cestě a otevřít zavazadlový prostor. Pak ho dvěma výstřely z nelegálně drženého revolveru zastřelil. Podle kriminalistů byla nejméně jedna střela vypálena z velmi těsné blízkosti.

Autem poškozeného odjel zpět na parkoviště. Vzal z vozu peněženku oběti, kreditky a další věci v hodnotě 26 500 korun. Z jedné karty vybral v Třeboni 15 000 korun a z další se v Jindřichově Hradci pokusil vybrat další dva tisíce. Jana Čermáka policie zadržela až 2. prosince. K činu se doznal.

Lekl se pohybu?

Tvrdil ale, že muže nechtěl zastřelit. Když prohlížel kufr auta, zaregistroval prý periferně jeho pohyb a v rozrušení po něm od boku automaticky dvakrát vystřelil. Podruhé, kdy se zasažený už sesouval k zemi.

Soud ale v souladu s názorem znalce psychologa uzavřel, že obžalovaný počítal předem, že náhodnou oběť usmrtí. „Odjel čekat na náhodnou oběť s nabitou zbraní. Nebyl nikterak maskován, přepadený by ho mohl kdykoliv identifikovat,“ opakoval ve středu v odůvodnění rozhodnutí předseda senátu.

Jak předtím v závěrečné řeči zdůraznil státní zástupce, obžalovaný tedy vraždil nejen kvůli majetkovému prospěchu, ale také aby odstranil svědka jeho trestné činnosti. Také předseda senátu poukázal na to, že Čermák střílel, aniž byl obětí ohrožován. „Šlo o úmyslné jednání směřující k usmrcení člověka,“ řekl.

Zmínil předchozí řádný život obviněného i jeho částečné doznání. Senát ale přesto shledal podmínky pro uložení výjimečného trestu. „Do finančních problémů se dostal vlastní vinou, když během roku stačil ,zrealizovat´ úvěry a půjčky ve výši čtyř set tisíc korun,“ řekl dr. Bárta k motivu pachatele. „A vlastním svobodným rozhodnutím našel řešení ve smrticím útoku na život jiného člověka.“

Trest může Jan Čermák podle něho považovat za přísný. „Nelze však nevidět, že jeho činem ztratila rodina poškozeného se dvěma dětmi manžela a otce. I jejich situaci, to, jak událost poznamenala celý jejich život, musí soud vážit v úvaze o trestu . . .“

Kromě 19 let odnětí svobody soud uložil Čermákovi povinnost zaplatit na náhradě škody pojišťovně a rodině poškozeného celkem přes 1,4 milionu korun.
Strany se k rozsudku nevyjádřily.