Ani poté, co byl pravomocně odsouzen na 6,5 roku do věznice s ostrahou za předchozí pokus o vraždu strýce, jehož bodl v opilosti nožem do krku. Její vlastní syn. Loni v listopadu předčasně propuštěný Martin Csavoj (36) vydržel na svobodě pouhých pět měsíců. Pak opět vyrukoval proti svým nejbližším s brutální agresivitou. Pokud soud prokáže obžalovanému vinu, hrozí mu až výjimečný trest odnětí svobody.

Senát krajského soudu v čele se soudkyní Olgou Smrčkovou ve čtvrtek zahájil hlavní líčení, ve kterém se muž  zpovídá ze zvlášť závažného zločinu vraždy. Toho se podle státního zástupce Petra Žižky dopustil zvlášť surovým, trýznivým a zavrženíhodným způsobem. Pravděpodobně to bylo kvůli sporům o peníze na alkohol, na kterém je dlouhodobě závislý.

„Obžalovaný napadl matku pěstmi i nezjištěným tupým předmětem. Mimo jiné jí zlomil ruku a žebra, vyrazil zuby a nakonec ženu zardousil. Trýznění trvalo několik desítek minut až hodin. Obžalovaný se tohoto jednání dopustil opakovaně, navíc v době, kdy byl předčasně propuštěn 
z výkonu trestu za obdobný skutek," popsal v obžalobě státní zástupce Petr Žižka.

Samotný Martin Csavoj, který si momentálně odpykává ve vězení zbytek předchozího trestu, odmítá k případu jakkoliv vypovídat. A to už 
od doby svého zatčení pár dní po vraždě. Výjimku neudělal ani včera. Jednání sledoval 
s ledovým klidem a bez jakýchkoliv emocí. Ty se nedostavily ani ne chvíli, kdy soudkyně předčítala bratrovu výpověď o tom, jak moc měla maminka svého budoucího vraha ráda.

„Já jsem ho odepsal už před mnoha lety, protože vždycky, když se napil, tak něco provedl. Mamka ho ale pořád chránila. Ať už provedl cokoliv, byl to její Martínek. Dýchala jen pro něj," vypovídal bratr obžalovaného v přípravném řízení na policii. U soudu ve čtvrtek bratr mluvit nechtěl. Na to má ze zákona právo.

Když se předsedkyně senátu Olga Smrčková dotazovala obžalovaného, zda soudu zodpoví alespoň položené dotazy, odmítavě vrtěl hlavou. A poté už z jeho úst znělo jediné slovo. „Ne!" řekl pokaždé, když mu soudkyně nabízela možnost vyjádřit se k jednotlivým předestřeným důkazům.

Když Martin Csavoj loni žádal o předčasné propuštění 
z vězení, choval se jinak. Tehdy se dušoval, že už nebude pít a je si vědom důsledků, které jeho útok na strýce způsobily. „Uvědomil jsem si chyby 
a chtěl bych začít znova. Když mě předčasně propustíte, slibuji, že už mě nikdy neuvidíte. Budu žít řádným životem," přesvědčoval komisi.

Okresní soud v Ostravě, který o propuštění na svobodu rozhodoval, měl hned několik důvodů, proč posoudit žádost kladně. Obžalovaný si tou dobou odpykával svůj první trest v životě a zpočátku zřejmě vše nasvědčovalo tomu, že své násilné jednání nebude už nikdy opakovat. 
Ve věznici v Heřmanicích 
se totiž choval slušně a podle vyjádření jejího ředitele svědomitě plnil všechny povinnosti. Po dobu uvěznění rovněž stihl posbírat čtyři kázeňské odměny. Zároveň se za něj zaručili rodiče s tím, že může po propuštění pracovat v otcově truhlářské dílně.

Součástí rozsudku, který nad Martinem Csavojem vynesl budějovický krajský soud v září 2009, byla i povinnost  podrobit se ochranné ústavní protialkoholní léčbě. Obžalovaný ji nastoupil ve specializovaném vězeňském zařízení a i zde se zpočátku jevila situace optimisticky.

Lékaři proto po nějaké době rozhodli, že bude  postačovat ambulantní forma. Protože navíc znalci nezjistili u obžalovaného žádnou duševní poruchu či poruchu osobnosti, konstatovali, že pokud nebude pít, není jeho pobyt na svobodě pro společnost nebezpečným. Už brzy 
se ukázalo, jak prorocká slova to byla.

„Hned v prvních třech týdnech začal znova pít. Neměl žádnou klapku, opíjel se sám. Mamka mu celý život podstrkovala peníze a on věděl, že mu nikdy neřekne ne. Když to náhodou udělala, surově jí mlátil, až byla samá modřina. 
U něj to bylo vždycky jen o tom, že potřeboval peníze na chlast. Když se napije, je to s ním hrozné," popisoval policistům události předcházející vraždě bratr obžalovaného.

Na odpoledne soud předvolal další svědky. Pokud vrah nebo jeho obhájce Milan Miškovský nevznesou požadavky na další dokazování, soud v pátek vynese rozsudek.

Čtete také o předchozím soudu Martina Csavoje:

V opilosti bodl strýce do krku, dostal šest a půl roku

V opilosti bodl strýce do krku