Vůz se po chvíli vracel. Řidič vystoupil a pan Anderle viděl, jak si myje ruce sněhem. Oba se na sebe krátce podívali na vzdálenost asi třiceti metrů. Ten člověk poté rychle nasedl a odjel. Svědek popoběhl za odjíždějícím autem s jakoby odtrženým výfukem, aby si zapamatoval SPZ; začínala 1C3, ale tím si svědek později nebyl stoprocentně jistý. Řidiče popsal mj. jako s krátkými prošedivělými vlasy. Pak se šel podívat k místu, kde předtím stál – myslel si, že tam nejspíš odhodil nějaký odpad.


Na místě našel mrtvolu.

Zastřelen, probodnut

Šlo o Radka Langmanna (32). Byl zabit třemi výstřely do hlavy – vstřely byly v čele, v temenní krajině a za levým uchem – a dvěma bodnými ranami, z nichž jedna pronikla do srdeční komory a druhá do tenkého střeva.


Rodičům usmrceného byl dva dny nato doručen dopis s občanským průkazem syna s fotografií přeškrtnutou černým fixem, s požadavkem na zaplacení 400 000 korun dluhu s výhrůžkou, že jim jinak bude vypálen byt a auto.


Z vraždy v úmyslu získat majetkový prospěch byl obviněn 30letý Martin Šíma z Čížkrajic.


Ten v přípravném řízení využil svého práva nevypovídat. Včera u hlavního líčení ale promluvil.


Zeširoka líčil kritický víkend, kdy měl být doma, případně popojíždět autem po okolí za nákupy piva, za masopustním veselím, jedl, pil, díval se na televizi…


V pondělí ráno se pak vydal na Ukrajinu najít si práci v přístavu v Oděse, jak prý četl v nějakém inzerátu.


Zaparkoval u nádraží v Českých Budějovicích, sháněl informace o spojení a ceně jízdenky, a mezitím mu prý pandu někdo ukradl. Nechal to být, že to bude řešit až po návratu z toho přístavu, a odjel. Vrátil se asi za týden (prý odhlásit se z práce) a byl zatčen.
K věci mj. namítal, že jeho fiat začíná 1C9 a ne 1C3.

Dluží statisíce?

Na dotazy ke své finanční situaci ujistil, že nemá žádné dluhy. Jeho matka včera ale řekla, že teď „banky po něm uhánějí kolem 400 000 . . .“ Martin Šíma prohlásil, že to až teď, dokud prý vydělával, splácel bez problémů. Za ty půjčky si prý kupoval mobily, do kterých byl blázen, taky hodně projezdil…


Když vyrozuměl, že se to soudu možná zdá pořád málo, přidal ještě, že jezdil do bordelů ve Velenicích a v Halámkách.


Soud slyšel svědka, který červené, nápadně hlučné auto viděl zastavit u Mokré odpoledne den předtím, než byl mrtvý Langmann nalezen.
Znalci z odvětví soudní medicíny včera popsali zranění poškozeného. Střelná poranění způsobila palná zbraň malé ráže, bodná zbraň typu ostře vybroušeného šroubováku; pořadí, v jakém byly zasazeny, se určit nedá. Oděrky a krevní výrony na zápěstí mohly být způsobeny pouty.


Smrt nastala osm až dvanáct hodin před nálezem mrtvoly, ale bylo–li tělem manipulováno, mohlo to být i až o osm hodin dřív.
V úterý budou slyšeni další znalci.