Proč a za jakých okolností se letos v kraji vraždilo? Mnoho z pachatelů se ani nedočká soudu, potrestali se sami a po hrůzném skutku spáchali sebevraždu. Většinou se jednalo o zločiny z vášně či za účelem získání finančního prospěchu. Převládající vražednou zbraní roku 2023 je pistole.

Dosud poslední dvojitá tragická událost, vražda a následná sebevražda, se odehrála na Českobudějovicku ve čtvrtek 30. listopadu večer. V chatové osadě nedaleko Lhoty a Vrcova muž středních let zastřelil partnerku a následně obrátil zbraň i proti sobě. Motivem měla být žárlivost.

Pár byl nalezen ve čtvrtek 30. listopadu večer.
Dvojitá tragédie na jihu Čech. Muž u Borovan měl zastřelit ženu a pak sebe

Krumlovsko letos drží smutné prvenství

Podobný příběh se stal ve středu 27. září ve Frymburku na Českokrumlovsku, muž zde po hádce ubodal svou manželku a sám si pak sáhl na život. Na Českokrumlovsku se letos vraždilo nejčastěji. Obětmi se staly samé ženy a bohužel i jeden novorozenec.

Dům ve Frymburku, ve kterém k tragédii došlo.
Byla to vražda. Muž z Frymburka podle místních ubodal manželku, pak se oběsil

Tělo ženy (39) se našlo v sobotu 28. října v příhraničí na hřbitově v Pohoří na Šumavě. Šlo o tragické vyústění vztahů dvou cizinců. Muž byl totiž následně také nalezen mrtvý ve stodole v rakouském Schilternu, mělo jít o dvaatřicetiletého aktivního politika.

Vyšetřovatelé našli jeho automobil ve vinici poblíž Langenlouis v okrese Krems-Land i s dopisem na rozloučenou. K hrůznému činu použil pistoli.

Vraždil pro svůj prospěch

Vraždil, kradl a podpaloval. V Dolním Dvořišti v pondělí 11. září vyhasl život čtyřiačtyřicetileté Diany z klubu Pamela. Její přítel ji našel svázanou a uškrcenou. Vraždu vyřešili jihočeští kriminalisté v rekordním čase, během dvou dnů.

Statistika

České Budějovice 1+1
/vražda a sebevražda/

Český Krumlov 4 + 2
/vraždy a sebevraždy/

Celkem: 5 vražd, z toho 1 nevyřešená + tři následné sebevraždy

Jak vyšlo najevo, ženu v pokoji penzionu zabil a okradl její devětatřicetiletý známý. Vraha dopadli na Kaplicku. Dva dny, kdy byl na útěku, se totiž vůbec nechoval nenápadně, páchal dál majetkovou trestnou činnost a dokonce i žhářství v okolí místa činu.

„Šetřením se zjistilo, že obviněný muž s bohatou trestní minulostí vykradl tři rekreační objekty a založil dva lesní požáry na Krumlovsku,“ zmínila tisková policejní mluvčí Štěpánka Schwarzová. Do pátrací akce se tehdy zapojilo na 40 policistů z různých oddělení, také strážníci a nasazen byl i vrtulník. Muži u soudu hrozí trest odnětí svobody od 15 do 20 let nebo výjimečný trest.

V okolí obcí Dolní Dvořiště, Rybník, Trojany, Bujanov, Kaplice, Nažidla, Všemyslice a dál směrem na Kaplici také policisté pátrali za pomoci místních obyvatelů, turistů či chatařů po důkazním materiálu v podobě telefonu, pánského oblečení, dámské peněženky a klíčů.

Vrah miminka uniká

Otazník visí nad nevyřešenou smrtí novorozence. Jeho tělíčko objevil muž v kontejneru na posyp v pátek 14. července v Lipně nad Vltavou. Dosud se nepodařilo vypátrat ani matku dítěte, ani osobu, která tělo do nádoby mohla ukrýt.

Nemohl to udělat nikdo místní, jsou přesvědčení lidé. Na místě, kde se tělíčko novorozence našlo, je dřevěný kříž s plyšovým medvídkem.
Vražda novorozence. Z kontejneru na Lipně šel zápach, muž tu našel mrtvé dítě

Podle jihočeské policejní mluvčí Lenky Krausové nemusí být nutně pachatel a matka toutéž osobou. „Impulsem, aby se nálezce do nádoby podíval, byl silný zápach. Uvnitř pak našel kýbl s pytlem a s něčím, co mu připomínalo lidskou končetinu. Následně policisté zjistili, že jde o tělo novorozeněte,“ popsala.

Policistům se dosud nepodařilo získat poznatky o možném pohybu matky či jiných osob v lokalitě kolem bytového domu a základní školy. Stále proto platí výzva pro případné svědky. „Hledáme matku dítěte i osobu, která se v době od 10. do 17. července pohybovala kolem kontejneru na posyp u budovy základní školy a dítě tam mohla vložit,“ přiblížila Krausová s tím, že cenné může být například i svědectví projíždějících řidičů, kteří disponují kamerovým systémem ve vozidle.

K dalším závažným trestným činům došlo v srpnu například v Táboře a v Písku. Smrt dvou bezdomovců v neděli 13. srpna u táborského Jordánu policie šetří jako ublížení na zdraví s následkem smrti, pachatel po činu spáchal také sebevraždu. V Písku v pátek 25. srpna došlo k pobodání mladíka bezdomovcem, ten byl obviněn z ublížení na zdraví z omluvitelné pohnutky, protože se bránil napadení.