V jihočeském regionu se stalo také nejméně trestných činů, a to pouze 17 071.

Například v severních nebo středních Čechách bylo trestných činů více než dvakrát tolik, v Praze dokonce pětkrát.

Hledá se vrah mrtvé prostitutky

„V počtu osmi vražd jsou ale také i nedokonané pokusy o vraždu,“ říká mluvčí jihočeské Policie ČR Jiří Matzner. „Šest činů se podařilo objasnit, dva ještě ne.“

Minulý týden odsoudili Daniela Stehlíka za vraždu řidiče u Volyně na Strakonicku, která se stala loni v březnu. K obětem, u kterých se nepodařilo odhalit vraha, patří ubodaná prostitutka, jejíž tělo našli v létě v lipenském jezeře.

„Na svobodě je stále také manželka podnikatele Miroslava Rajtmajera z Písku, které jsme už sdělili obvinění z vraždy manžela,“ říká dále Matzner. Její stíhání pokračuje na svobodě.

Jihočeská policie uvádí, že počet vražd klesl. „V roce 2006 jsme jich řešili třináct,“ doplňuje Matzner.
Nejnižší kriminalitu mají jižní Čechy již od roku 1998.

„Tato lichotivá statistika se odvíjí od více faktů,“ vysvětluje Jiří Matzner. „Odráží se v ní nízký počet obyvatel na jihu Čech, stejně tak i nízká hustota osídlení, například na Šumavě nebo jiných méně obydlených místech.“

Jižní Čechy prý také nejsou ve středu zájmu největších lupičů, kteří se stahují do velkých měst. „České Budějovice mají spíše pověst klidného a odpočinkového města,“ myslí si Matzner. „Není zde velké množství velkých firem, proto tu ani není koncentrován velký majetek.

Podle policistů však není tato statistika úplná. „Mnoho deliktů se do ní ani nedostane, protože ji oběti zkrátka nenahlásí,“ pokračuje Matzner.

Oběti se často stydí přiznat

„Jedná se o takzvanou latentní kriminalitu. Oběťmi jsou například týrané osoby ve společné domácnosti nebo členové rodiny, na kterých je pácháno násilí. Protože se jedná o násilí mezi členy rodiny, lidé se bojí nebo stydí tyto činy přiznat.“

Často prý nenahlásí ani krádeže, kterých se člen rodiny na společném rodinném majetku dopustí.

Dá se příznivá statistika ještě zlepšit? „Jihočeské policii teď sice chybí desítky členů, ale jejich zvýšený počet by se účinně projevil spíše v oblasti prevence,“ myslí si Matzner.

„Chybí totiž více uniformovaných policistů na ulicích, kteří by dohlíželi nad dodržováním pořádku.“