Jiřího S. (24) uznal vinným úvěrovými podvody z roku 2004, kdy uváděl nepravdivé údaje v žádostech o úvěry. V roce 2006 navedl později odsouzenou slečnu k obdobnému jednání a jí získané mobily zpeněžil. Stejně pro něho „pracoval“ i tehdy osmnáctiletý studující Aleš S.
Ten si kromě stíhání za podvody vykoledoval ještě stíhání za výtržnictví, když v září 2006 kolem třetí hodiny napadl na parkovišti Teska dva kluky. Prý do něho vjel vztek, když tam parta mladíků řádila na nákupních vozíčcích. S tím, kterému zlomil nos, se prý navzájem omluvili později na pohotovosti, kde skončil se zraněním i on.
Kromě úvěrových podvodů, zčásti ve formě návodu, Jiří S. „osobně“ kradl – v kanceláři a v barech.
Babi, pomoz!
Posléze se oba „S“ spojili s dalšími kumpány k vydírání. V bowling baru se rozhodli přinutit babičku jednoho z nich, Karla K. (tehdy 19), aby dala vnukovi peníze. Vymysleli to tak, že sehrají před babičkou divadélko – budou předstírat, že Karel K. je Jiřím S. vydírán. Pokud mu prý nevrátí dluženou částku, ostatní ho zbijí. K. měl proto požádat o peníze babičku a kumpánům pak z nich za asistenci vyplatit po pětistovce.
30. června 2006 kolem jedné hodiny K. v doprovodu kamarádů babičku vylákal z bytu a chtěl po ní pět tisíc. Jiří S. mu před ní vyhrožoval, že ho jinak zbijí. Na babičku křičel, že jí zapálí auto, které mají v zástavě, a že se prý má rozloučit s vnukem, kterého zbijí a později zabijí. Aleš S. a František S. (tehdy 20) svou přítomností podle soudu výhrůžky zdůrazňovali.
Karel K. podíl na vydírání popíral. Tehdy prý po něm ostatní obvinění požadovali 5000 údajně za mobil, který měl ukrást Jiřímu S. ještě na základce. Ten mu prý vzal klíčky od auta nevlastního otce a nařídil mu, aby zavolal babičce o poskytnutí půjčky. Podle S. ale plán napadl samotného K. i s tím, že když tam budou ostatní, bude „vydírání“ vypadat věrohodněji. Zbývající „S“ vypověděli, že výhrůžky o zbití a zapálení auta pronášel Jiří S. Jeho aktivitu potvrzovala i babička, vnuk jí prý jen říkal, aby mu ty peníze raději dala.
Soud uzavřel, že na vydírání měli největší podíl vnuk K., který akci vymyslel, a výhrůžky pronášející Jiří S. Jiřímu S., který se doznal, soud uložil za tyto skutky a za činy ze sbíhajících se jiných odsouzení dva tresty – na jedenáct měsíců a na šest a půl roku. Aleš S. dostal dva a půl roku podmíněně na stejnou dobu s dohledem, František S. dva roky podmíněně, Karel K. za vydírání a sbíhající se krádeže a úvěrový podvod souhrnné tři roky a dva měsíce nepodmíněně. Soukup a Karafiát se odvolali.
Moc přísné?
Podle obhájce Jiří S. nepopírá, že se akce z nápadu Karla K. zúčastnil. Další dva obvinění se ale nijak nezapojili, takže nebyla splněna podmínka přísnější kvalifikace skutku – tedy že jej spáchal nejméně se dvěma dalšími osobami. Uložené tresty jsou nepřiměřeně přísné i vzhledem k tomu, že S. nyní vykonává trest pět a půl roku – za tři zkopírované tisícikoruny (Deník 10. října 2008).
Obhájce Karla K. zase řekl, že jeho klient se na místě ocitl ne ze své svobodné vůle a žádného vydírání se nedopustil ani v nepřímém úmyslu. „Byl to situace vtlačen pod pohrůžkou zbití a zapálení auta,“ tvrdil. I on argumentoval tím, že s babičkou komunikovali jen dva z obžalovaných, a skutek byl tedy nanejvýš vydíráním v prvním odstavci. Pak by soud mohl stíhání obviněného zastavit, protože eventuální trest je bez významu vedle současného odsouzení na čtyři a půl roku pro jiný skutek.
K. dodal, že vydírání nespáchal. „Naopak jsme byli s babičkou vydíráni my,“ řekl.
Jednomu ubrali
Krajský soud v pondělí činy Jiřího S. posoudil už podle nového trestního zákoníku. Vzhledem k tomu, že se po jednom z předchozích odsouzení osvědčil, neshledal podmínky k uložení onoho 11měsíčního trestu. Z toho vyššího mu pak půl roku ubral. K sankci za padělání, kterou vykonává, mu tak vlastně přidal jen půlrok. Karlovi K. zopakoval souhrnný trest tři roky a dva měsíce. Také v ostatních bodech zůstal rozsudek prakticky nedotčen. Jen Aleš S. ještě musí zaplatit zdravotní pojišťovně 1427 Kč za léčení mladíka napadeného u Teska.
„Vydírání bylo společným jednáním všech obviněných, na němž se domluvili a na němž participovali,“ řekl předseda senátu. „Sehráli divadlo, ale babička ani její manžel se naštěstí nedali, mají s vnukem zřejmě své zkušenosti. Vaše jednání vůči ní bylo obrovsky škodlivé, výrazně společensky nebezpečné…" Rozsudek je pravomocný.