Odcizení baterií doznala. Byla prý pod vlivem „ředidla“ a na podrobnosti si nevzpomíná.

Podle státní zástupkyně by za žalovaný skutek měla jít sedět. Dopustila se jej totiž ve zkušební době dvou podmíněných odsouzení za jiné krádeže. Naposledy dostala rok podmíněně v září 2007.

Lépe výchova prací?

Okresní soud v Písku konstatoval, že společenskou nebezpečnost činu slečny Renáty zvyšuje to, že se jej dopustila v podmínkách.

Přihlédl ale k následku, tedy k nízké škodě, přičemž navíc byly baterie vráceny supermarketu, a obžalované uložil 50 hodin obecně prospěšných prací (OPP).

S tím, že zatím co imaginární hrozba trestem vězení dívku vlastně k ničemu nenutila, OPP bude muset vykonávat bezplatně ve volném čase, a to k její nápravě poslouží lépe.

Státní zástupkyně se odvolala. Poukazovala na to, že slečna Renáta skutek spáchala poměrně krátce po uložení podmíněného trestu za obdobnou činnost.

Ukládat OPP podle žalobkyně není v jejím případě příliš praktické. Nejde ani o trest dostatečně účinný a vykonatelný, když obžalovaná je nezaměstnaná a práci si nehledá.

Slečna Renáta v úterý na dotazy odvolacího soudu uvedla, že na podzim pracovala na dobu určitou při úklidu veřejných prostranství. Na jaře prý chtěla nastoupit znovu, ale bylo jí řečeno, že až jak dopadne tenhle soud.

Lituje prý, že ty baterie vzala. „Tehdy jsem u sebe měla peníze, ale kamarádi mi řekli, abych šla a vzala je,“ tvrdila. A jak byla zfetovaná, tak šla… Ujistila dále, že s drogou už skončila.

Poslední varování

Krajský soud poté odvolání státní zástupkyně zamítl.

„Když vám hrozí dva tresty vězení a zase něco odcizíte, nesmíte se divit návrhu, že už je třeba vás zavřít, abyste už nekradla,“ obrátila se pak předsedkyně senátu na obžalovanou.

Jen to, že způsobená škoda je tak mizivá, vedlo odvolací soud k tomu, že ponechal v platnosti trest OPP.

„Musíte si ale uvědomit, že kdybyste ještě něco ukradla, s největší pravděpodobností už dostanete trest nepodmíněný,“ pokračovala předsedkyně senátu a obžalované domlouvala:

„Nesmíte už nikoho okrást, brát cizí věci. Co vám nepatří, toho si nesmíte všímat, jinak počítejte s tím, že už do toho kriminálu půjdete…“

Slečně Renátě doporučila, aby těch padesát hodin OPP ve vlastním zájmu co nejrychleji opracovala.

„Musíte se o to zajímat, informovat se na soudu. Jakmile je totiž vykonáte, bude vám tento trest zahlazen, a to potřebujete, aby vám předchozí podmíněné tresty nebyly pro neosvědčení se ve zkušební době přeměněny na nepodmíněné…“

A zdálo se, že to obžalovaná chápe. Už prý se stejně s příslušným pracovníkem soudního dohledu na postupu domlouvala.

Tak uvidíme.