„V noci z neděle na pondělí zmizela na různých místech českobudějovického okresu čtyři osobní vozidla a jedno nákladní i s kontejnerem plným naložené sutě,“ říká českobudějovická policejní mluvčí Regina Tupá.

Vltavotýnské řádění v nočních ulicích

„Týnští policisté přijali oznámení o krádeži třech osobních vozidel. Ke krádeži došlo v průběhu nedělní noci v Týně nad Vltavou v Budějovické, Malostranské a také v Orlické ulici. Neznámý zloděj zde odcizil osobní vozidla značky Škoda Octavia, Seat Alhambra a Škoda Fabia.“

Milovník cizích aut tady způsobil celkovou škodu ve výši 601 500 korun.

„Po zloději nebo zlodějích teď místní policisté intenzivně prošetřují,“ doplňuje Regina Tupá.

V noci z neděle na pondělí zmizelo i osobní vozidlo značky Renault Thalia ve Zlivi na Českobudějovicku.

„Poškozené majitelce tak vznikla škoda za nejméně 40.000 korun,“ pokračuje Regina Tupá.

Nemilé překvapení zažil v pondělí ráno také majitel nákladního vozidla AVIA, které zaparkoval na parkovišti v českobudějovické Rudolfovské ulici.

„Vozidlo zde kdosi odcizil a to včetně kontejneru s naloženou sutí. Celková škoda se odhaduje v předběžně stanovené výši na nejméně 85 000 korun,“ vysvětluje dále českobudějovická policejní mluvčí.

Správná volba pro dobré zabezpečení

Odborníci i policisté proto zvláště v těchto dnech, kdy se zvyšuje počet ukradených automobilů, doporučují vozidlo proti krádeži zabezpečit.

„Každý bezpečnostní prvek má svůj význam,“ radí Regina Tupá.

„Není rozhodně nutné řídit se pravidlem, čím dražší automobil, tím dražší zabezpečení musí být. Určitá úměra je však na místě a má svojí logiku.“

Při výběru je důležité vhodně zvolit typ případně kombinaci několika druhů zabezpečení pro konkrétní vozidlo. Důležitá je také spolehlivost zařízení, zejména pak profesionalita montáže a dobrý servis.

„V neposlední řadě je třeba mít na mysli slevy na pojistném, které jsou spojeny s některými nadstandartními druhy zabezpečení,“ vysvětluje Regina Tupá.

Satelitní systémy pomohou i v cizině

„Mezi účinné zabezpečovací systémy patří například mechanické zabezpečovací systémy, systémy bezpečnostního ochranného značení skel nebo elektronické zabezpečovací systémy – autoalarmy. Dále pak satelitní a rádiové systémy pro vyhledávání odcizených vozidel. Moderní typy umožňují samozřejmě i přesnou lokalizaci vozidla také v zahraničí,“ vypočítává některé z mnoha nabídek ochrany proti odcizení aut českobudějovická policejní mluvčí Regina Tupá.