Ten v současné době vykonává jiný trest, rok ve věznici s ostrahou, a požádal o jednání v nepřítomnosti – eskorty mu prý nedělají dobře. Já vím, že to dopadne špatně, zase se budu rozčilovat, od dubna mám v sobě spolknutou lžíci, tak mě nechte v klidu, psal. Ve věznici i v nemocnici se prý tisíckrát rozčílil. Pak nad sebou ztrácí kontrolu a začíná kolem sebe všechno rozbíjet a ubližovat i sobě. Když nemá prášky, nejde to zastavit, je bez nálady, nemůže ani spát, nenávidí lidi a přeje si být jen sám. Má „příšerně černé myšlenky“ a je mu líto všeho dobrého, přírody a zvířat. A stýská se mu po pejskovi, svěřoval se soudci.

Když před ním stál před odročením jednání, převrhl stůl a musel být odveden . . . Soud poté přibral znalce psychiatra ke zkoumání duševního stavu obžalovaného.

Výtržnost na úřadě

Pan Josef je stíhán za to, že 3. září 2007 v 8.45 hodiny na odboru sociálních věcí magistrátu města hodil právě obdržené klíče od náhradního bytu přes pult do kanceláře, shodil dva hrnečky a úřednicím hrubými výrazy nadával a vyhrožoval jim. Pak práskl dveřmi, až prasklo sklo. Když ho strážníci vyvedli do haly, před více lidmi si vyhrnul rukáv a demonstrativně ukazoval vytetovaný hákový kříž. Opakovaně měl také provolávat Sieg Heil. Podle obžaloby se tak dopustil trestných činů výtržnictví a podpory a propagace hnutí směřujících k potlačení práv jiných občanů.

Jak rekapitulovala státní zástupkyně, k tomu obviněný tvrdil, že konflikt na radnici vyvolaly úřednice, on že se tam jen dožadoval svých práv. A chování v hale vysvětloval pocitem, že se k němu chovají „jako komunisti“. Tak on se prý zase ukáže jako fašista . . .

Nedá si pokoj

Za obdobné výtržnictví na magistrátu v březnu 2006 dostal rok do věznice s dozorem. Následně byl souzen ještě za řádění v advokátní kanceláři v prosinci 2006, ale soud upustil od uložení souhrnného trestu s tím, že ten původně uložený postačí.

Z jeho výkonu byl odsouzený nicméně za čas přeřazen do přísnějšího režimu. Podle vedení věznice je agresivní, vulgární, devastuje zařízení, napadá ostatní, sebepoškozuje se. Byl patnáctkrát kázeňsky trestán, ale sankce nebyly dostatečně účinné. Soud dále v pondělí připomněl rejstřík trestů obžalovaného s jedenácti zápisy od roku roce 1988, také za těžkou újmu na zdraví za tři a půl roku.

Nebezpečný?

Znalec psychiatr uvedl, že pan Josef trpí smíšenou poruchou osobnosti s paranoidními a impulzivními rysy. Jeho stav je v podstatě neměnný. Ani absolvovaná ústavní léčba nedokázala jeho poruchu odstranit. Jeho pobyt na svobodě je z psychiatrického hlediska pro společnost nebezpečný, řekl znalec. Podle něho je vysoké riziko, že v jednání bude pokračovat. Vzhledem ke zjištění sexuální deviace s preferencí jedinců nevyžadujících obvyklé formy uspokojení je nebezpečí, že si potenciálně bude vybírat sexuálně nezralé cíle, tedy děti . . .

Na dotazy znalec vysvětlil spíše primitivní sebepoškozování pana Josefa jako snahu získat pozornost a péči ostatních, tedy naplnění vlastních potřeb. V některých případech jde také o výraz jeho sexuální úchylky.

Za nejlepší formu ochrany společnosti znalec označil umístění obžalovaného v detenčním zařízení. To však není možné, protože toto opatření je možné nařídit až v případě pachatelů trestů se sazbou nad pět let . . . Alternativu k ochraně společnosti viděl v jeho dalším ústavním izolování.

Obhájce mj. odkázal na názor znalce, že jeho mandant nesympatizuje s hnutím potlačujícím práva ostatních. V nějakém impulsu si jen nechal vytetovat na ruku nějaký znak, aniž věděl, jaké to může mít důsledky. Navrhl uznat pana Josefa vinným jen trestným činem výtržnictví.

Okresní soud poté chlubení se „háknkrajcem“ pana obžalovaného překvalifikoval na mírnější trestný čin veřejného projevování sympatií se zmiňovaným hnutím. Za tento skutek a výtržnictví mu uložil dvacet měsíců do věznice s ostrahou a ochranné psychiatricko – sexuologické léčení ústavní formou. Rozsudek není v právní moci.