Podle nepravomocného rozsudku muži zneužili svou pravomoc kvůli údajným machinacím s evropskými dotacemi. Oba vinu popírají.

Trnkovi soud stanovil zkušební dobu podmíněného trestu na pět let, zkušební doba Půlpytla je o rok kratší. Mužům hrozilo až deset let za mřížemi. Kauza se týká páté výzvy Regionálního operačního programu (ROP) Jihozápad, která byla vyhlášena v březnu 2009 a v níž mělo být rozděleno přes 3,7 miliardy korun. Obžalovaní údajně zasahovali do schvalování a hodnocení výběru jednotlivých projektů a žádostí o dotace.

Některé kvalitnější projekty prý vyřadili a zařadili místo nich jiné. Muži podle obžaloby chtěli, aby soutěžní projekty z Plzeňského kraječerpaly srovnatelné množství peněz jako projekty podané v Jihočeském kraji. Chtěli tím prý zajistit podporu plzeňských zástupců při hlasování o celkovém seznamu projektů. Bez schválení seznamu by totižnešly žádné peníze na projekty, na kterých údajně měli zájem někteří členové výboru regionální rady – například někdejší ministr průmyslu a obchodu a současný šéf ODS Martin Kuba či hejtman Plzeňského kraje Milan Chovanec (ČSSD).

Peníze na projekty, které Trnka a Půlpytel údajně nezákonně dostali na seznam, ministerstvo pro místní rozvoj na základě upozornění od policie neodeslalo. Pokud by se tak stalo, bylo by podle obžaloby nesprávně použito zhruba 26,8 milionu korun. Pražský městský soud dvojici v minulosti osvobodil, odvolací instance však verdikt zrušila a nařídila kauzu znovu projednat.