Dopoledne soud pokračoval dokazováním, to ale zůstalo jen v zúžené míře, protože obviněná spáchala skutek a od začátku se k němu doznávala. Předseda senátu Ondřej Kubů ji vyzval k výpovědi.

Ve své řeči střídavě vzlykala a často opakovala, že všeho lituje. „Je mi líto, že moje dcerka už není. Nevím, proč jsem to udělala. Bylo to v afektu, nechtěla jsem nikomu ublížit. Chtěla jsem vás, pána boha, přítele i rodinu požádat o odpuštění,“ sdělila soudu.

Výčitky a hádky

Dále žádala o snížení trestu a o to, aby mohla ještě vidět přítele. Matka jí toho dne opět vyčítala. „Chtěla jsem se odstěhovat, přítel mi předtím už ukázal bydlení, mám ho ráda. Matka mi ale říkala, že se o sebe a malou nedokážu postarat finančně,“ uvedla dále žena, která pracovala v muzeu a poslední dva roky byla na mateřské.

Za dvojnásobnou vraždu, která se odehrála loni na budějovickém sídlišti Vltava, poslal soud ženu do vězení na téměř 19 let.
Noži bodala do matky i dcery. Byla nemilosrdná. Soud zvolil vyšší sazbu trestu

Bezprostředně po činu se snažila zjistit, zda obě oběti dýchají. „Pokusila jsem si sáhnout i na svůj život, ale nešlo mi to,“ přiznala. Po masakru volala nejdřív partnerovi, pak až záchranku. „Zpanikařila jsem a nevěděla, co mám dělat. Pak jsem zavolala záchranku a řekla, co jsem udělala. Kdyby dcerka oživla, chtěla jsem, aby ji vychovával,“ popsala své záměry.

Vyhýbala se odpovědím

Soudce Ondřej Kubů se jí ptal, co vyvolalo konflikt, při kterém bodala dítě i ženu, která jí před 37 lety porodila. „Den předtím mi bylo špatně, pořád jsem měla žízeň. Měla jsem měsíčky, a tak jsem šla na kontrolu na gynekologii. Tam mi doktorka řekla, že je to normální. V noci jsem si udělala teplou vanu a relax, trochu se mi ulevilo,“ poznamenala.

Tady došlo k dvojnásobné vraždě. Žena zabila svou dvouletou dceru a matku
Při dvojité vraždě použila čtyři nože. Vražedkyně z Vltavy se u soudu kála

„Čí byly ty nože nalezené na místě činu i u vás,“ zajímal se dál soudce. „Ty patřily naší rodině, nevěděla jsem, co dělám. Bylo to neúmyslné,“ odbočovala. Soud se tedy jejího motivu nedopátral. Hrůzný čin popsali kriminalisté ve svém posudku.

Motiv nejasný

Ondřej Kubů předčítal pasáže a popisoval tak následky jejího běsnícího řádění. „Její čin byl spáchán zvlášť surovým způsobem, z pohledu soudu opravdu strašlivým. Tragicky zemřely dvě blízké osoby, příčina a motiv stále není zřetelný. Uvedla pouze malicherný důvod,“ konstatoval.

Obžalovanou soud uznal vinou, že 24. července od 10.15 do 10.30 hodin poté, co mezi ní a matkou došlo k hádce pod vlivem afektu nejméně čtyřmi kuchyňskými noži, způsobila desítky bodnořezných ran oběma poškozeným, matce i dceři. Příčinou jejich smrti bylo vykrvácení.

Soud uvažoval i o výjimečném trestu, protože šlo o závažnou trestnou činnost, surový způsob provedení a afekt trvající dlouho dobu. „Situace se dala rozhodně řešit jinak,“ uvedl soudce Kubů. Zároveň soudní senát přihlédl k řadě polehčujících okolností.

Neuvěřitelné množství ran

K vraždě došlo v bytě ve třetím podlaží, který společně obývalo pět osob. Napadat obě oběti měla v prostoru chodby a kuchyně. „Budu toho litovat celý život. Doufám, že mi dcerka i matka odpustí,“ dušovala se žena. Podle expertů na kriminalistiku měla starší oběť na zádech až 34 ran nožem, obžalovaná nejdříve útočila čelně na krk a obličej, oblast hrudníku a břicha, potom matku bodala do zad.

Od sobotního dopoledne řeší českobudějovičtí kriminalisté okolnosti násilného úmrtí dvou lidí, ke kterému došla na českobudějovickém sídlišti Vltava.
Vražedkyně utíkala sídlištěm potřísněná krví, policie ji lapila těsně po masakru

Podobně měla konat i na své dvouleté dcerce. Jak zmínil soudce, při přípravném řízení vypověděla, že si přála spíš syna. Holčička měla mimo jiné 18 bodnořezných ran na hlavě, 12 na krku a 8 na hrudníku. Noži bodala do obou těl, než z nich vyprchal život. „Příčinou smrti bylo vykrvácení. Ze znaleckých posudků vyplynulo, že je schopná nést trestní odpovědnost,“ dodal Kubů.

Rodina jí odpustila

Soud přihlédl i k polehčujícím okolnostem. „Dosud nespáchala žádný zločin, nebyla trestána ani za přestupek, doznala se už během přípravného řízení. Vedla řádný život, pracovala, studovala a chtěla si zvýšit kvalifikaci,“ uvedla její obhájkyně Jana Smitková. Její matka jí snižovala sebevědomí. „V domácnosti zažívala tlak, proto si můžeme vytvořit obrázek, proč se tragédie stala. Je na místě přihlédnout i ke skutečnosti, že poškození nepožadují odškodné, což je projev odpuštění,“ dodala advokátka.

Podobné násilí na dítěti nezažila

Státní zástupkyně Dagmar Šimáková po zaznění rozsudku uznala, že takový hrůzný čin za svou kariéru nepamatuje. „S výší rozsudku jsem spokojená, ale ponechala jsem si lhůtu pro odvolání, které zvážím, až si přečtu písemný rozsudek,“ řekla. Během praxe nepamatuje tak zvláštní případ týkající se útoku na dítě. „Občas se řeší vraždy na malých dětech, ale tento způsob provedení a ta nejasnost, proč bylo útočeno i na nezletilou, to jsem nezažila,“ uzavřela.

Od sobotního dopoledne řeší českobudějovičtí kriminalisté okolnosti násilného úmrtí dvou lidí, ke kterému došlo na českobudějovickém sídlišti Vltava.
Dvojnásobná vražda v Budějovicích: žena patrně zavraždila svou dcerku a matku

INFOBOX: U soudu také zaznělo, že u ženy psycholog a psychiatr diagnostikovali smíšenou poruchu osobnosti. Její pobyt na svobodě ale nepovažují za nebezpečný, ani nenavrhli léčení. Její opětovná integrace do společnosti je podle posudku možná. Trpí proměnlivou disociální poruchou, je emočně nestálá, impulzivní, potlačuje negativní prožitky, hromadila se v ní explozivní agrese. Její čin popsali jako akutní reakci na stres. Má sníženou schopnost se ovládat. V době spáchání skutku nebyla pod vlivem alkoholu ani psychotropních látek.

Dále zaznělo, jak prožívala dny v minulém roce ve vazbě.
Hodnocení z 20. září: Působila zmateně, na otázky odpovídala vyhýbavě, nedodržovala základní hygienické návyky. Neměla zájem o vycházky ani volnočasové aktivity, styky s rodinou žádné.
Hodnocení z 6. prosince: Přijata bezpečnostní opatření, umístěna v samostatné cele, pod dohledem psychologa. Působí nepřítomně, zmateně, odklání se od tématu. Nedodržuje časový rozvrh, umístěna do psychiatrického oddělení Vazební věznice v Brně, protože nekomunikovala, byla apatická, nekonzumovala stravu ani nápoje. 
První návštěvu měla 7. prosince, začala se znovu stýkat s přítelem a dopisovat si s ním.