VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zaplatí za pochybení při výběru dodavatele?

České Budějovice – Několik soudů se zabývá zakázkami na dodání informačních technologií (IT) zadanými v roce 2007 a 2010 městem České Budějovice firmě Bit Servis.

23.8.2016
SDÍLEJ:

Žalovaní Juraj Thoma a Ivana Popelová.Foto: Deník/Jaroslav Sýbek

Krajský trestní soud uložil v lednu tehdejšímu primátorovi Juraji Thomovi za zneužití pravomoci úřední osoby a porušení povinnosti při správě cizího majetku trest pět let odnětí svobody a povinnost uhradit městu škodu 12,5 milionu korun. Skutků se dopustil podle senátu tím, že podepsal v roce 2010 bez výběrového řízení a bez projednání v radě pro město nevýhodný dodatek k původní smlouvě se společností Bit Servis. Zakázku bylo podle znalce i soudu možné pořídit levněji. Odvolání Juraje Thomy ještě Vrchní soud v Praze neprojednal.

Město podalo také občanskoprávní žaloby. Okresní soud v Českých Budějovicích tak projednává žalobu na Juraje Thomu a jeho exnáměstkyni Ivanu Popelovou o více než 441 000 korun jako část náhrady škody, která mu vznikla zaplacením 1,3 milionu korun pokuty uložené Úřadem pro hospodářskou soutěž za nedostatky při výběru firmy na dodávku IT a při pořizování zmíněného dodatku k původní smlouvě. Podepsal je Thoma, dodatek údajně na doporučení Popelové.

Soud nejprve konstatoval listinné důkazy, mezi nimi také mnohostránkové rozklady města proti uložené pokutě a na ně navazující rozsudek soudu v Brně, přičemž nad jejich složitosti právní zástupkyně žalovaných poznamenala, že tak důvěrnou znalost této problematiky přece nelze požadovat od jejích klientů. Připomněla také množství změn, které zřejmě nedokonalý zákon o veřejných zakázkách v posledních letech doznal.

Poté soudce přistoupil k výslechům svědků. Tehdejší vedoucí odboru informačních a komunikačních technologií, který z radnice odešel po dlouhém působení před pěti lety, vysvětloval, že když končilo tříleté období první smlouvy, bylo třeba kontinuálně zajistit další bezvadný chod systému. Původní smlouva umožňovala její prodloužení dodatkem, nabídku dodavatele konzultovali s vedoucí oddělení veřejných zakázek i s právníkem kanceláře primátora, také s autorem návrhu původní smlouvy, cena podle průzkumu trhu byla v pořádku. Proto dodatek předložili primátorovi ke schválení. Radě ne, protože si mysleli, že je v pořádku a není k ní třeba usnesení.

Na dotaz, zda uvažovali o jiném dodavateli, svědek řekl, že nebyl důvod - dodatek navazoval na smlouvu původní, platnou, provoz systému byl bezproblémový, bez výpadků. Změna dodavatele by nesla obrovská rizika, řekl svědek.

K dalšímu dotazu uvedl, že s vnitřním předpisem magistrátu k zadávání veřejných zakázek nebyl seznámen, To mělo podle něho na starost oddělení na finančním odboru a s jeho vedoucí postup konzultovali jako s garantem, bez ní by si prý návrh nedovolili předložit. Zápisy z těchto jednání se nevedly.

K rozsahu dodatku řekl, že primátor žádal podrobné zdůvodnění vždycky, dotazoval se, několikrát jim věci vrátil. „Rozhodně nepodepsal všechno, co mu bylo předloženo," řekl svědek.

Těžká kritika

Druhý svědek, bývalý právník kanceláře primátora, který odešel do důchodu po mnoholetém působení na konci minulého roku, prohlásil, že na události před pěti lety si už nepamatuje. Když mu soud předložil spisovou obálku s dodatkem smlouvy s Bit, řekl, že podpis na ní je jeho, ale podepsal se prý až dodatečně, když za ním přišla úřednice z evidence smluv s tím, že tam podpis právníka chybí, a chtěla, aby tam dopsal i zpětné datum. Předtím dokument neviděl. Po předestření výpovědi prvního svědka prohlásil kategoricky, že s ním dodatek určitě nekonzultoval.

Radnici posledních let kritizoval. Za primátora Tettera postupovala podle něho správné, ale pak začala fungovat „podivně", postupy, se kterými on nechtěl mít nic společného. Právníci se o více smlouvách dozvídali až následně, „věci šly mimo něho" a jak probíhaly a s kým se konzultovaly, neví.

Pak si z tohoto svědka žalovaní „udělali žalovaného" – jak to, že jako právník do rubriky kontrola smlouvy podepsal něco, co neviděl, a podobně. Taková byla praxe, řekl. Vysvětloval, že třeba ona spisová „košilka" sloužila jen k rychlé orientaci v evidenci smluv, právní význam že nemá.

Zřejmě jeho důvěryhodnost se žalovaná strana snažila relativizovat i poukazem na to, že s postupy radnice nesouhlasil, ale „docela rád" se tam nechával zaměstnat…

Výhodný postup?

Poslední pondělní svědek, který na radnici pracuje v oboru komunikačních a ínformačních technologií stále, naopak žalovaným určitě „sedl" – mluvil o výhodné možnosti navázat v roce 2010 na původní smlouvu, zajistit za dobrých podmínek nadále fungující systém. I on řekl, že dodatek konzultovali s vedoucí oddělení veřejných zakázek a určitě i s právním oddělením.

K dotazům žalovaných vyzdvihoval důležitost informačních technologií na radnici a potřebu zkušeností k jejich zavádění a obsluhování. V poptávkovém řízení v roce 2007 našli Bit, který to uměl, proto s ním později smlouvu prodloužili jako s garantem už zavedeného a funkčního. Zaručoval zachování kvalitní úrovně služeb veřejnosti, fungování úřadu…

Soud poté jednání odročil mimo jiné ke slyšení dalších svědků i obou žalovaných. Důkazy provedené v trestní věci Juraje Thomy má k dispozici, ale zatím je nemohl užít, protože rozhodnutí krajského soudu není v právní moci.

Širší civilní kauzu kolem smluv v Bit, té první i jejího dodatku, kde město žaluje všechny členy tehdejší rady a vedoucího odboru informačních technologií, slyšeného v této věci, řeší jiný soudce. Zřejmě i v té bude odročeno.

Autor: Vladimír Majer

23.8.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Řemeslné práce - Řemeslné práce Truhlář 20 000 Kč

Truhláři (kromě stavebních) a pracovníci v příbuzných oborech TRUHLÁŘ. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Požadavky: pracovitost, stabilita a chuť učit se nové věci, ŘP"B". Pracoviště: Pavel bárta, 373 41 Hluboká nad Vltavou. Informace: Pavel Bárta, +420 775 922 841.

Gastronomie - Gastronomie Kuchař/pizzař 23 000 Kč

Kuchaři (kromě šéfkuchařů), pomocní kuchaři KUCHAŘ/KA. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Turnusové služby, úvazek: . Mzda min. 23000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: požadavky: vyučen v oboru, praxe na obdobné pozici, V případně zájmu zaměstnavatele kontaktujte osobně. Pracoviště: Husa čb s.r.o. - pracoviště české budějovice, Česká, č.p. 141, 370 01 České Budějovice 1. Informace: Šiška, +420 773 493 777.

Výroba - Výroba Technici elektronici přístrojů, strojů a 25 000 Kč

Technici elektronici přístrojů, strojů a zařízení Inženýr automatizace / programátor PLC. Požadované vzdělání: vyšší odborné. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 25000 kč, mzda max. 50000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Podmínkou přijetí je:, o Vzdělání VŠ nebo VOŠ v oblasti elektrotechniky či automatizace,, o znalost některého typu PLC (Siemens, Wago, Eaton, Mitsubishi, ABB, apod.) a programovacích nástrojů (FBD, SFC, ST, apod.),, o zkušenosti s programováním PLC,, o schopnost realizace systému MaR nebo SKŘ podle projektu., , Oceníme:, o Schopnost tvorby projektové dokumentace, znalost systémů CAD nebo ePlan,, o znalosti HW komponent systémů,, o znalosti principů SCADA/HMI (In Touch, WinCC, Promotic aj),, o znalosti průmyslových komunikací (Profibus, Modbus, DeviceNET, apod.),, o schopnost komunikace v AJ nebo v NJ., , Ostatní podmínky:, o Praxe v oboru alespoň 2 roky na obdobné pozici,, o Řidičský průkaz skupiny B. , , Nabízíme:, o Zázemí stabilní české společnosti,, o pěkné pracovní prostředí v přátelském kolektivu,, o atraktivní a dlouhodobě perspektivní pracovní náplň v rámci HPP na dobu neurčitou,, o motivující ohodnocení (fixní mzda + výkonnostní složka + odměny z projektů),, o možnost profesního růstu, zvyšování a rozšiřování kvalifikace díky odborným školením,, o práci na zajímavých projektech s využitím moderních technologií,, o pružnou pracovní dobu,, o mimopracovní společné aktivity., , Mzda je v rozsahu od zkušební lhůty k prokázání znalostí, roste po zapracování a s nabytou praxí, včetně odměn.. Pracoviště: Datapartner s.r.o., Senovážné nám., č.p. 241, 370 01 České Budějovice 1. Informace: Ladislav Reisner, +420 602 368 861.

Gastronomie - Gastronomie Číšník, servírka 17 500 Kč

Číšníci a servírky ČÍŠNÍK - SERVÍRKA. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Turnusové služby, úvazek: . Mzda min. 17500 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: pracovitost, samostatnost a ochota vyjít vstříc, aktivní a pečlivý přístup k práci a zadaným úkolům, časová flexibilita, znalost v oboru, Zam. výhody: 5 týdnů dovolené, závodní stravování, pravidelné mimořádné odměny, placené přesčasy, zákonné příplatky. Pracoviště: Nvt hotels & resorts s.r.o. - hotel štekl, Bezručova, č.p. 141, 373 41 Hluboká nad Vltavou. Informace: Renata Suchomelová, +420 387 967 491.


Ilustrační foto

U hledaného muže strážníci nalezli 31 injekčních stříkaček

Mydlovarští dobrovolní hasiči dostali nové vozidlo. V sobotu se tak u nich na návsi konala velká sláva.
73

OBRAZEM: V Mydlovarech světili nové hasičské vozidlo

Lodí poplujeme na zámek či kolem zoo

Jižní Čechy - Po jihočeských řekách, přehradách i rybnících můžeme vyrazit za historií i romantikou.

OBRAZEM: Skauti pořád táhnou

České Budějovice - V sobotu 21. dubna rozbili na Sokolském ostrově českobudějovičtí skauti a skautky tradiční tábor, kterým slavili Skautskou pouť.

Kauza Marley: Rozsudek není

Prachatice - Prachatický soudce chce vědět od znalce více o zranění psa.

AKTUALIZUJEME

U Zbytin havaroval další motorkář

Jižní Čechy - Od sobotního rána řeší policisté několik havárií motocyklistů.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT