VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zaplatí za pochybení při výběru dodavatele?

České Budějovice – Několik soudů se zabývá zakázkami na dodání informačních technologií (IT) zadanými v roce 2007 a 2010 městem České Budějovice firmě Bit Servis.

23.8.2016
SDÍLEJ:

Žalovaní Juraj Thoma a Ivana Popelová.Foto: Deník/Jaroslav Sýbek

Krajský trestní soud uložil v lednu tehdejšímu primátorovi Juraji Thomovi za zneužití pravomoci úřední osoby a porušení povinnosti při správě cizího majetku trest pět let odnětí svobody a povinnost uhradit městu škodu 12,5 milionu korun. Skutků se dopustil podle senátu tím, že podepsal v roce 2010 bez výběrového řízení a bez projednání v radě pro město nevýhodný dodatek k původní smlouvě se společností Bit Servis. Zakázku bylo podle znalce i soudu možné pořídit levněji. Odvolání Juraje Thomy ještě Vrchní soud v Praze neprojednal.

Město podalo také občanskoprávní žaloby. Okresní soud v Českých Budějovicích tak projednává žalobu na Juraje Thomu a jeho exnáměstkyni Ivanu Popelovou o více než 441 000 korun jako část náhrady škody, která mu vznikla zaplacením 1,3 milionu korun pokuty uložené Úřadem pro hospodářskou soutěž za nedostatky při výběru firmy na dodávku IT a při pořizování zmíněného dodatku k původní smlouvě. Podepsal je Thoma, dodatek údajně na doporučení Popelové.

Soud nejprve konstatoval listinné důkazy, mezi nimi také mnohostránkové rozklady města proti uložené pokutě a na ně navazující rozsudek soudu v Brně, přičemž nad jejich složitosti právní zástupkyně žalovaných poznamenala, že tak důvěrnou znalost této problematiky přece nelze požadovat od jejích klientů. Připomněla také množství změn, které zřejmě nedokonalý zákon o veřejných zakázkách v posledních letech doznal.

Poté soudce přistoupil k výslechům svědků. Tehdejší vedoucí odboru informačních a komunikačních technologií, který z radnice odešel po dlouhém působení před pěti lety, vysvětloval, že když končilo tříleté období první smlouvy, bylo třeba kontinuálně zajistit další bezvadný chod systému. Původní smlouva umožňovala její prodloužení dodatkem, nabídku dodavatele konzultovali s vedoucí oddělení veřejných zakázek i s právníkem kanceláře primátora, také s autorem návrhu původní smlouvy, cena podle průzkumu trhu byla v pořádku. Proto dodatek předložili primátorovi ke schválení. Radě ne, protože si mysleli, že je v pořádku a není k ní třeba usnesení.

Na dotaz, zda uvažovali o jiném dodavateli, svědek řekl, že nebyl důvod - dodatek navazoval na smlouvu původní, platnou, provoz systému byl bezproblémový, bez výpadků. Změna dodavatele by nesla obrovská rizika, řekl svědek.

K dalšímu dotazu uvedl, že s vnitřním předpisem magistrátu k zadávání veřejných zakázek nebyl seznámen, To mělo podle něho na starost oddělení na finančním odboru a s jeho vedoucí postup konzultovali jako s garantem, bez ní by si prý návrh nedovolili předložit. Zápisy z těchto jednání se nevedly.

K rozsahu dodatku řekl, že primátor žádal podrobné zdůvodnění vždycky, dotazoval se, několikrát jim věci vrátil. „Rozhodně nepodepsal všechno, co mu bylo předloženo," řekl svědek.

Těžká kritika

Druhý svědek, bývalý právník kanceláře primátora, který odešel do důchodu po mnoholetém působení na konci minulého roku, prohlásil, že na události před pěti lety si už nepamatuje. Když mu soud předložil spisovou obálku s dodatkem smlouvy s Bit, řekl, že podpis na ní je jeho, ale podepsal se prý až dodatečně, když za ním přišla úřednice z evidence smluv s tím, že tam podpis právníka chybí, a chtěla, aby tam dopsal i zpětné datum. Předtím dokument neviděl. Po předestření výpovědi prvního svědka prohlásil kategoricky, že s ním dodatek určitě nekonzultoval.

Radnici posledních let kritizoval. Za primátora Tettera postupovala podle něho správné, ale pak začala fungovat „podivně", postupy, se kterými on nechtěl mít nic společného. Právníci se o více smlouvách dozvídali až následně, „věci šly mimo něho" a jak probíhaly a s kým se konzultovaly, neví.

Pak si z tohoto svědka žalovaní „udělali žalovaného" – jak to, že jako právník do rubriky kontrola smlouvy podepsal něco, co neviděl, a podobně. Taková byla praxe, řekl. Vysvětloval, že třeba ona spisová „košilka" sloužila jen k rychlé orientaci v evidenci smluv, právní význam že nemá.

Zřejmě jeho důvěryhodnost se žalovaná strana snažila relativizovat i poukazem na to, že s postupy radnice nesouhlasil, ale „docela rád" se tam nechával zaměstnat…

Výhodný postup?

Poslední pondělní svědek, který na radnici pracuje v oboru komunikačních a ínformačních technologií stále, naopak žalovaným určitě „sedl" – mluvil o výhodné možnosti navázat v roce 2010 na původní smlouvu, zajistit za dobrých podmínek nadále fungující systém. I on řekl, že dodatek konzultovali s vedoucí oddělení veřejných zakázek a určitě i s právním oddělením.

K dotazům žalovaných vyzdvihoval důležitost informačních technologií na radnici a potřebu zkušeností k jejich zavádění a obsluhování. V poptávkovém řízení v roce 2007 našli Bit, který to uměl, proto s ním později smlouvu prodloužili jako s garantem už zavedeného a funkčního. Zaručoval zachování kvalitní úrovně služeb veřejnosti, fungování úřadu…

Soud poté jednání odročil mimo jiné ke slyšení dalších svědků i obou žalovaných. Důkazy provedené v trestní věci Juraje Thomy má k dispozici, ale zatím je nemohl užít, protože rozhodnutí krajského soudu není v právní moci.

Širší civilní kauzu kolem smluv v Bit, té první i jejího dodatku, kde město žaluje všechny členy tehdejší rady a vedoucího odboru informačních technologií, slyšeného v této věci, řeší jiný soudce. Zřejmě i v té bude odročeno.

Autor: Vladimír Majer

23.8.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Výroba - Výroba Mechanici a opraváři osobních automobilů 30 000 Kč Mechanici a opraváři osobních automobilů AUTOMECHANIK. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Turnusové služby, úvazek: . Mzda min. 30000 kč, mzda max. 37000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: ŘP"B", práce v kolektivu, spolehlivost, opravy motorových vozidel, pneuservis, pracovní doba - krátký/dlouhý týden, soboty, neděle, svátky, Zam. výhody: stravenky, zvláštní prémie, Kontakt telefonicky (8:30 - 16:00 hod.) nebo e-mailem. Pracoviště: Autoservis čížek s.r.o. - 001, České Vrbné, č.p. 2347, 370 11 České Budějovice 11. Informace: Václav Čížek, +420 603 322 549. Výroba - Výroba Zámečníci strojů 20 000 Kč Zámečníci strojů STROJNÍ ZÁMEČNÍK. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 30000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Hledáme do svého týmu - strojního zámečníka do výrobního provozu v Týně nad Vltavou., Požadujeme: vyučení v oboru nebo příbuzný obor (opravář zem. strojů), manuální zručnost, pečlivost, ochota se učit nové věci, orientace ve výkresové dokumentaci, jednosměnný provoz PO-PÁ, Nabízíme: trvalý pracovní poměr, příspěvek na dojíždění, čtvrtletní prémie, prémie na dovolenou, Nástup možný dle domluvy., Mzda: HM 20 000,- Kč - 30 000,- Kč dle zkušeností, Kontakt: +420 605 283 331, +420 604 207 944;možno zaslat životopis info@jihometal.cz. Pracoviště: Jihometal s.r.o., Písecká, č.p. 173, 375 01 Týn nad Vltavou 1. Informace: Informace, +420 605 283 331,604 207 944. Výroba - Výroba Mechanici a opraváři osobních automobilů 25 000 Kč Mechanici a opraváři osobních automobilů AUTOMECHANIK. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč, mzda max. 33500 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Zaměstnanecké výhody: stravenky, pracovní oděv, školení. Pracoviště: Mach motors s.r.o. - pracoviště české budějovice, Na Dlouhé louce, č.p. 1730, 370 01 České Budějovice 1. Informace: Martin Slavíček, +420 602 973 974. Doprava a logistika - Doprava a logistika Skladník 12 800 Kč Skladníci, obsluha manipulačních vozíků DĚLNÍK V EXPEDICI - SKLADNÍK - OBSLUHA MANIPULAČNÍCH VOZÍKŮ. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 12800 kč, mzda max. 18400 kč. Volných pracovních míst: 3. Poznámka: Pracoviště: Pekárna České Budějovice, Vrbenská 10, 370 06 České Budějovice, Požadujeme: spolehlivost, zodpovědnost, manuální zručnost., Zam. výhody: stravenky, 1 týden dovolené navíc, V případě zájmu zasílejte životopisy na bilae@penam.cz. Pracoviště: Penam, a.s. - pekárna české budějovice, Vrbenská, č.p. 1070, 370 06 České Budějovice 6. Informace: Hana Nováková, +420 389 103 312.

Ilustrační obrázek.

Poslední rozloučení v českobudějovickém krematoriu

Českobudějovická radnice. Ilustrační foto.

Občanská iniciativa odmítla ANO v čele Budějovic

Představujeme prvňáky ze ZŠ Dolní Bukovsko a Dříteň

Dolní Bukovsko, Dříteň - Ve středečním Českobudějovickém deníku představíme prvňáčky ze základních škol Dolní Bukovsko a Dříteň.

O stavbu dálnice D4 se utkají čtyři konsorcia

Jižní Čechy/Praha - Mají dálnici stavět mezi Příbramí a Pískem a pak i provozovat

Příběhy starých domů a osudy jejich obyvatel

Písek ‑ Město má poměrně velké množství zachovalých měšťanských domů a dalších zajímavých staveb. Jejich historii se už několik let věnuje novinářka Zlata Měchurová.

Češi jsou národem chatařů. Chalupu vlastní pětina lidí

Malebná roubenka s kůlovým plotem a košatými muškáty v oknech. Ideálně na kraji lesa plného hub či u rybníka. To je stále sen drtivé většiny současných Čechů. Dokládají to i poslední data společnosti RE/MAX Europe: chatu nebo chalupu k odpočinku podle nich vlastní dokonce pětina Čechů. To je pátý nejvyšší počet v Evropě. 

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT