Tehdy byla vojenská služba ještě povinná, a ne všem se v zeleném líbilo. Psal se rok 1991 a z jednoho vojenského útvaru utekl mladý muž.
Při pokusu o jeho zadržení tehdy aktivně asistovali také jihočeští policisté.
„Účast při pátrání po ozbrojeném vojenském zběhovi, který se pohyboval v blízkosti střelnice nad obcí Borek u Českých Budějovic, byla první akcí tehdy nově vzniklé policejní zásahové jednotky,“ prozrazuje jihočeský policejní mluvčí Milan Bajcura.

Zatoulaný zběh
„Na událost si dobře pamatuji,“ říká jeden z členů tehdy nové zásahové jednotky, jehož jméno je Deníku známo, ale z důvodu utajení identity je neuvádí.
„Byl to skutečně náš první případ, kdy jsme jako nová jednotka zasahovali. Jenže bohužel s negativním výsledkem, protože jsme muže tenkrát nechytili. Prohledali jsme důkladně celé okolí kolem Borku, ale muž už byl pryč. Co se dělo dál a zda ho tenkrát chytili, to už ale nevím,“ doplňuje příslušník zásahové jednotky.

Další osudy ozbrojeného zběha nezná ani Vojenská policie.
„Tehdy ještě byla Československá armáda, kde povinně sloužili mladí muži z celé republiky,“ vysvětluje mluvčí Michaela Cvanová z velitelství Vojenské policie.
„Zřejmě tenkrát šlo o mladého kluka, který chtěl domů, a proto utekl z vojny. Vojenská policie se tehdy také teprve vytvářela, takže bližší informace k tomuhle případu nemáme,“ říká Michaela Cvanová.

Deník proto uvítá, pokud se ozve někdo ze čtenářů, který podrobnosti o hledání vojenského zběha na Borku v roce 1991 zná a pomůže doplnit informace o první akci jihočeské zásahové jednotky.

Chrání reaktor
Další akce nově vzniklé jednotky už pak byly úspěšnější.
„Zásahová jednotka vznikla přesně 1. dubna 1991 a zařadila se mezi ostatní složky zásahových jednotek v tehdejším Československu,“ vysvětluje jihočeský policejní mluvčí Milan Bajcura.

„Její založení bylo reakcí na nárůst závažné trestné činnosti a brutalitu pachatelů. V této jednotce ihned začali pracovat služby ostřelovačů, krizového vyjednávání, potápěči, pyrotechnici a další specialisté.“
Jihočeská zásahová jednotka má také za jeden z hlavních úkolů ostrahu a ochranu Jaderné elektrárny Temelín, obdobně jako kolegové v Jihomoravském kraji, kteří stráží Dukovany.

Její členové také od začátku spolupracují při společných zákrocích s Útvarem rychlého nasazení Praha.
„V prvním roce byli příslušníci zásahové jednotky vysláni k 80 případům, při nichž zadrželi 28 pachatelů trestné činnosti,“ pokračuje Bajcura.
„Byli nasazováni také k pořádkové činnosti, sportovním a kulturním akcím. Dále plně nahrazovali v té době dosud nefunkční jednotky justiční stráže, celní správy při zákrocích ve věznicích, pro účely celní správy a jiných ochranných složek.“

Medaile pro hrdiny

Za dvacet let byli příslušníci Zásahové jednotky Jihočeského kraje nasazeni při více než 3600 akcí, při kterých zadrželi tisícovku pachatelů trestné činnosti nebo jiného protiprávního jednání. Pomáhají i při povodních a dalších živelních katastrofách, a to nejen na území kraje.
Nejlepší a zasloužilé členy zásahové jednotky ocení v pátekhejtman Jiří Zimola při slavnostní akci, pořádané v Lišově k 20. výročí vzniku jihočeské policie.