Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zásahová jednotka honila vojenského zběha

České Budějovice - Bojíte se zločinců? Dvacet let je na vaší straněelitnízásahová jednotka jihočeské policie.

11.4.2011
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Jiří Sejkora

Tehdy byla vojenská služba ještě povinná, a ne všem se v zeleném líbilo. Psal se rok 1991 a z jednoho vojenského útvaru utekl mladý muž.
Při pokusu o jeho zadržení tehdy aktivně asistovali také jihočeští policisté.
„Účast při pátrání po ozbrojeném vojenském zběhovi, který se pohyboval v blízkosti střelnice nad obcí Borek u Českých Budějovic, byla první akcí tehdy nově vzniklé policejní zásahové jednotky,“ prozrazuje jihočeský policejní mluvčí Milan Bajcura.

Zatoulaný zběh
„Na událost si dobře pamatuji,“ říká jeden z členů tehdy nové zásahové jednotky, jehož jméno je Deníku známo, ale z důvodu utajení identity je neuvádí.
„Byl to skutečně náš první případ, kdy jsme jako nová jednotka zasahovali. Jenže bohužel s negativním výsledkem, protože jsme muže tenkrát nechytili. Prohledali jsme důkladně celé okolí kolem Borku, ale muž už byl pryč. Co se dělo dál a zda ho tenkrát chytili, to už ale nevím,“ doplňuje příslušník zásahové jednotky.

Další osudy ozbrojeného zběha nezná ani Vojenská policie.
„Tehdy ještě byla Československá armáda, kde povinně sloužili mladí muži z celé republiky,“ vysvětluje mluvčí Michaela Cvanová z velitelství Vojenské policie.
„Zřejmě tenkrát šlo o mladého kluka, který chtěl domů, a proto utekl z vojny. Vojenská policie se tehdy také teprve vytvářela, takže bližší informace k tomuhle případu nemáme,“ říká Michaela Cvanová.

Deník proto uvítá, pokud se ozve někdo ze čtenářů, který podrobnosti o hledání vojenského zběha na Borku v roce 1991 zná a pomůže doplnit informace o první akci jihočeské zásahové jednotky.

Chrání reaktor
Další akce nově vzniklé jednotky už pak byly úspěšnější.
„Zásahová jednotka vznikla přesně 1. dubna 1991 a zařadila se mezi ostatní složky zásahových jednotek v tehdejším Československu,“ vysvětluje jihočeský policejní mluvčí Milan Bajcura.

„Její založení bylo reakcí na nárůst závažné trestné činnosti a brutalitu pachatelů. V této jednotce ihned začali pracovat služby ostřelovačů, krizového vyjednávání, potápěči, pyrotechnici a další specialisté.“
Jihočeská zásahová jednotka má také za jeden z hlavních úkolů ostrahu a ochranu Jaderné elektrárny Temelín, obdobně jako kolegové v Jihomoravském kraji, kteří stráží Dukovany.

Její členové také od začátku spolupracují při společných zákrocích s Útvarem rychlého nasazení Praha.
„V prvním roce byli příslušníci zásahové jednotky vysláni k 80 případům, při nichž zadrželi 28 pachatelů trestné činnosti,“ pokračuje Bajcura.
„Byli nasazováni také k pořádkové činnosti, sportovním a kulturním akcím. Dále plně nahrazovali v té době dosud nefunkční jednotky justiční stráže, celní správy při zákrocích ve věznicích, pro účely celní správy a jiných ochranných složek.“

Medaile pro hrdiny

Za dvacet let byli příslušníci Zásahové jednotky Jihočeského kraje nasazeni při více než 3600 akcí, při kterých zadrželi tisícovku pachatelů trestné činnosti nebo jiného protiprávního jednání. Pomáhají i při povodních a dalších živelních katastrofách, a to nejen na území kraje.
Nejlepší a zasloužilé členy zásahové jednotky ocení v pátekhejtman Jiří Zimola při slavnostní akci, pořádané v Lišově k 20. výročí vzniku jihočeské policie.

Autor: Radek Gális

11.4.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Pořádková jednotka jihočeské policie cvičila ve čtvrtek v noci pátrací akci. Policisté si zkoušeli využití nové technologie p-Track.
27

Policisté pátrali cvičně po ztraceném houbaři pomocí nové technologie

Ilustrační foto.

Odvolit je možné i v posteli

Hasiči mohou stříkat o sto šest

Ledenice – Nová cisterna udělala radost ledenickým dobrovolným hasičům. Ti jsou nejstarším fungujícím spolkem obce a jedním z nejstarších vesnických hasičských sborů v republice.

Muži z Prachaticka předělávali zbraně na střelbu dávkou a vyráběli k nim tlumiče

Prachaticko - Nelegální úpravy a prodej hromadně účinných zbraní odhalili kriminalisté z českobudějovické expozitury Národní centrály proti organizovanému zločinu. Následoval zásah na několika místech na Prachaticku, a také obvinění šesti lidí z nedovoleného ozbrojování.

Zloděj zavítal do zahrádkářské kolonie

České Budějovice – Zloděj se vloupal do sklepa domku v zahrádkářské kolonii v ulici Vl. Rady. Majitelé objektu, kteří ho přijeli po čtrnácti dnech zkontrolovat, zjistili, že se na jejich zahradu dostala škodná.

Chovatelé v Horní Stropnici opět chystají společnou výstavu

Horní Stropnice - Již 3. společnou výstavu chovatelů z regionu chystají v Horní Stropnici.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení