Předtím jí od 2. ledna vyhrožoval hlavně formou SMS fyzickou likvidací. Kritického večera za ní přišel do Hvízdalu a udeřil ji přinesenou baseballovou pálkou do temene hlavy v době, kdy seděla na židli za pracovním stolem. Když upadla, znovu ji pálkou udeřil do hlavy, polil ji přineseným technickým benzínem a zapálil plynovým zapalovačem. Jeden ze zaměstnanců domova zpozoroval kouř z ošetřovny a našel tělo.

Ve čtvrtek Krejza stanul před krajským soudem s obžalobou z vraždy. K věci jen odkázal na svou výpověď z přípravného řízení. Tehdy líčil, že s obětí se seznámil v prosinci 2009 přes internet. Od loňského května spolu bydleli. Na podzim ji začal podezírat, že má vztah s kolegou na pracovišti. Došlo k neshodám a 2. ledna si jeho přítelkyně z bytu odstěhovala věci s tím, že už s ním nebude. Přes její odmítání usiloval o kontakt s ní, ale žádné výhrůžky jí prý neposílal.

Osudový večer šel za ní na Hvízdal. Chtěl tam prý ale onou pálkou a benzínem jen poškodit auto údajného přítele. Vyšel do patra a slyšel ji telefonovat. V rozhovoru s někým prý řekla i jeho jméno. „Najednou se něco stalo a já jsem vtrhl do sesterny,“ popisoval bez bližšího vysvětlení. „Chytil jsem pálku oběma rukama, udeřil jsem ji do hlavy když spadla na zem, ještě jednou. Pak jsem jí záda polil benzínem a zapálil …“

Po přečtení výpovědi po chvilce rozmýšlení dodal, že toho lituje. Kdyby se to prý dalo vrátit zpátky…

Znalci uzavřeli, že příčinou smrti poškozené bylo zhmoždění mozku po úderech tupým předmětem vedených silou střední až velké intenzity na temeno. Smrt nastala velmi rychle. V době hoření už byla žena mrtvá.

Soud také slyšel několik kamarádek poškozené, které uvedly, že se jim svěřovala s výhrůžkami bývalého přítele. Podle jedné řekla, že se ho bojí, ale policejní ochranu prý odmítla. Další svědectví soud se souhlasem stran četl. Konstatoval i mailovou poštu a zmíněné výhrůžné SMS zprávy.
Vypovídala také matka zemřelé. A v slzách připomněla, že její vnuk šel právě v den konání soudu poprvé do školy… Ostatně dítě má z prvního manželství i obžalovaný.

Znalci z odvětví psychiatrie a psychologie konstatovali, že tragický konflikt nebyl vyvolán afektem, ale že se postupně generoval ve velmi problémovém vztahu až k tragické gradaci. Jednorázový impuls k útoku mají znalci za velmi nepravděpodobný.

Z dalších důkazů soud konstatoval mj. žádost poškozené o policejní ochranu v důsledku Krejzových výhrůžek a záznam, že po vysvětlení možných opatření žádost stáhla.

V závěrečné řeči státní zástupce navrhl uložit uznat Josefa Krejzu zvlášť těžkým zločinem vraždy po předchozím uvážení a uložit mu trest výrazně v horní polovině sazby, tedy nad 16 let. Obhájce JUDr. Stanislav Flaška, který mj. navrhoval zadání revizního posudku k duševnímu zdraví svého mandanta, připomněl vyhraněnou životní situaci obžalovaného, za níž čin spáchal, a navrhl ukládat mu trest v polovině sazby. Josef Krejza závěrem zopakoval, že činu lituje. „Kdyby se to dalo vzít zpátky,“ povzdechl si.

Rozsudek bude vyhlášen v pátek.