Horentně utrácené sumy totiž nepatřily jemu, ale věřitelům, případně oklamaným zákazníkům bývalé prodejny Anakola s. r. o. (společnost je nyní v likvidaci, pozn. redakce) v Českém Vrbném.

Skoro dva roky vazebně stíhaný podnikatel Milan Šlenc (34) se v polovině září ocitl před krajským soudem, kde 
se zpovídal ze zpronevěr, podvodů a úvěrového podvodu 
s celkovou škodou přes 19 milionů korun.

V úterý si vyslechl trest. Senát v čele se soudcem Michalem Kubánkem jej uznal vinným ze zpronevěr, zločinu podvodu a sbíhajícího se přečinu ohrožení pod vlivem návykové látky.

Zároveň zprostil podnikatele pěti dílčích bodů obžaloby týkajících se reklamací rozbitých elektrokol a úvěrového podvodu, při kterém měl neoprávněně získat více než třímilionovou hypotéku na byt. Podle soudce tyto skutky související s odstoupením od smlouvy nebyly trestným činem, ale věcí, kterou by poškození měli řešit u civilního soudu. Finální škoda tak poklesla na zhruba 15 milionů korun.

Obžalovaný nakonec odcházel od soudu se souhrnným trestem 7,5 roku ve věznici s dozorem, sedmiletým zákazem činnosti na pozici statutárních zástupců společností a 2,5letým zákazem řízení motorových vozidel.

Rozsudek zatím není pravomocný, žalobkyně Marie Štěpková i obhájce František Pohanka si ponechali zákonnou lhůtu pro případné podání odvolání k vrchnímu soudu.

Slova jako chiméry

Soudce Michal Kubánek při odůvodňování rozhodnutí řekl, že soudu se během projednávání poměrně rozsáhlé majetkové trestné činnosti obžalovaného podařilo prokázat drtivou většinu skutků. Podnikatel Šlenc prý při sjednávání půjček velmi dobře věděl, že je nebude moci vrátit.

Společnost Anakola neměla žádný kapitál, podle předsedy senátu se nacházela ve „stavu klinické smrti." Kvůli neplacení nájmu přišla o skladovací prostory a dokonce i nová kola pořizovala na dluh. „Bral jste zálohy a je jedno, zda jste peníze takříkajíc prolil hrdlem někde v restauraci nebo je použil na úhradu dluhů. Vaše tvrzení o plánovaném splacení závazků je nutné brát jen jako účelová. Vaše slova patří spíše do sféry snů a chimér," promlouval k obžalovanému předseda senátu.

Milan Šlenc postavil svou obhajobu na tom, že měl údajně přislíbených osm milionů korun od developera Václava B. za prodej bytů v budějovické ulici B. Smetany. „Pokud jsem byl utvrzován v tom, že dostanu určitý obnos (zmiňovaných osm milionů), neměl jsem důvod si nepůjčovat. Velmi mě mrzí, že mezi poškozenými jsou mí přátelé, kteří dobře znali mou situaci. S obviněním nesouhlasím, částky dluhů jsou uměle navýšené. Podvod? To je proti mému přesvědčení. Je v mých silách dostát v budoucnu svým závazkům," vysvětloval při zářijovém zahájení hlavního líčení.

Předseda senátu v úterý smetl tato tvrzení ze stolu. Zmínil, že z daňových přiznání obžalovaného vyplývá, že zdaleka nebyl tak úspěšným podnikatelem, za něhož se tak rád vydával. Trestné činnosti se dopouštěl tři roky a na větším počtu poškozených.

Způsobená škoda trojnásobně převyšuje škodu velkého rozsahu, která je ze zákona nad pět milionů korun. Jedinou polehčující okolností, kterou senát shledal, byla dosavadní bezúhonnost obžalovaného (o tu později přišel kvůli jízdě v opilosti, postih za tento přečin je součástí souhrnného trestu, pozn. redakce).

„Z výpovědí svědků je patrné, že obžalovaný byl výřečný a sebevědomý, ale jen tehdy, pokud se jednalo o získávání půjček. Když měl dluhy vracet, sliby nesplnil. Nemá úctu k lidem bez většího majetku, což se projevovalo i tím, že zaměstnával lidi se změněnou pracovní schopností a poté je často veřejně ponižoval," dodal soudce Michal Kubánek.

ČTĚTE TAKÉ:
Hochštapler připravil věřitele o miliony korun. Hrozí mu 10 let vězení
6,5 milionu není tak moc, řekl u soudu podnikatel Milan Šlenc
Svědci si údajně vyhrožovali ukrajinskou mafií