Obžalovaný na policii řekl, že byli s družkou a jejím bratrem na pivu a chtěli ještě jet na diskotéku. Když nasedli do taxíku, vyšel z restaurace ten pán a dal mu pěstí na kořen nosu. On držel v ruce nůž, prý v pouzdře, ale neuvědomuje si, že by jím bodl. Pak ten muž přestal a odešel do hospody. Odjížděli. Cestou někdo taxikáři něco zavolal, ten řekl, tak jo, jedeme zpátky, a vrátili se. Před hospodou ho nějací chlapi vytáhli z auta a začali ho mlátit. Pak ho zadržela policie.

Havárie, které se účastnily tři vozy, zdržela provoz v pondělí 10. srpna 2020 ráno v Pekárenské ulici na křižovatce s Nádražní.
Karambol v Pekárenské zdržel řidiče

Očima svědků

K ději v restauraci řekl, že nějaká hesla mohl vykřikovat, ale to jen že byl opilý, žádný skinhead že není (v době činu měl 2,82-2,98 promile). Podle svědků dorážel na lidi, hajloval, "šermoval" nožem. Bratr družky obžalovaného řekl, že po strkání se u auta šel ten host do restaurace zpátky a nesl nůž. Jeho sestra uvedla, že když se k nim poškozený blížil, volal něco jako, že proč P. praštil jeho kamaráda. On nic neřekl a sáhl pro nůž; pak už to bylo všechno hrozně rychlé.

Taxikář vypověděl, že poškozený obviněného oslovil, proč že praštil Libora: řekl to klidně, žádné rozčilení, vypadalo to prý jako strejcovské domlouvání. Obžalovaný nato vystoupil a řidič viděl, jak sahá pro nůž. Bodnutí neviděl, všechno se stalo v mžiku. Myslel prý, že napadený nůž sebral - nesl jej s sebou, když se vracel do restaurace. Ujeli asi 500 metrů a někdo mu zavolal z hospody, ať se vrátí. "Kamile, máš průšvih, bodl jsi někoho a já tě vezu zpátky," řekl prý svému zákazníkovi. Ten neodpověděl a díval se na palubní desku.

V restauraci tehdy seděla také uzavřená společnost na firemním večírku. I k nim obviněný opakovaně zacházel, hajloval tam, s poškozeným, o němž řekl, že ho zná, si podali ruce. Pak se jeden z účastníků večírku zmínil, že ho ten muž v bombru praštil do břicha. Poškozený se zvedl, že kamarády mu nikdo bít nebude, a odešel. Podle dalšího svědka se při návratu držel za břicho, svetr měl od krve; rozhodil rukama a vypadl mu z nich nůž. Svědkyně, která obsluhovala, uvedla, že když přicházel z venku, měl nůž zabodnutý v boku.

Páteční požár elektrické rozvodny ve vodní elektrárně ve Vidově.
Požár vodní elektrárny způsobil škodu 750 tisíc korun

Státní zástupkyně uzavírala, že obžalovaný "z naprosto malicherných příčin způsobil smrt člověka na vrcholu životních sil“.

Obhájce mínil, že jeho mandant konflikt nevyvolal, že byl napaden pěstí do obličeje a vytáhl nůž, aby útočníka zastrašil: "Nebyl zde úmysl jiného usmrtit," řekl advokát. S poškozeným předtím žádný konflikt neměl, chybí motiv pro vraždu; šlo o ublížení na zdraví s následkem smrti.

Soud ale uznal Kamila P. vinným vraždou a odsoudil ho na čtrnáct let do vězení se zvýšenou ostrahou.

"Při konfliktu nebyl fyzicky ohrožován, svědkové potvrdili, že poškozený se mu v klidu snažil vytknout předchozí počínání," řekl předseda senátu. "Obžalovaný ale okamžitě vytáhl nůž a zaútočil - v žádném případě nejednal v obraně, v krajní nouzi, dvakrát bodl švihem a s velkou intenzitou, a při síle úderů vzhledem k délce čepele zbraně musel být přinejmenším srozuměn s tím, že poškozeného usmrtí."

"Společenská nebezpečnost je dána i tím, jak se která trestná činnost rozmáhá," pokračoval v odůvodnění rozhodnutí. "A přestože je Jihočeský kraj považován za region s méně rozsáhlou kriminalitou, za poslední tři roky bylo u krajského soudu podáno třicet obžalob za vraždy, jen za minulý rok sedmnáct! Ve společnosti narůstá naprosté nerespektování významu života a zdraví, lidé jsou bezohledně zabíjeni, a proto musí nastoupit zvýšený trestní postih pachatelů. I z toho důvodu soud obžalovanému určil trest blíže horní hranici sazby…"