V horším případě je navíc čeká soud pro křivé obvinění. Podle míry poškození cizích práv a výše způsobené škody mohou za tento přečin vyfasovat dva až deset let vězení.

Jeden z posledních podobných případů v jihočeské metropoli měl na svědomí profesionální řidič jedné společnosti. Ten přednedávnem zavolal na linku 158, aby  oznámil, že mu někdo vykradl služební dodávku a odcizil 11 tisíc korun. Část peněz patřila firmě, část jemu samotnému. Případ zpočátku vyšetřovali řadoví policisté z obvodního oddělení v ulici 28. října, později jej převzali i kriminalisté.

Vyšetřovatel z řad kriminální policie, jehož jméno nemůžeme z bezpečnostních důvodů zveřejňovat, našemu Deníku řekl, že oznamovatel při podání trestního oznámení samozřejmě musel uvést čas 
a místo, kde k vloupání došlo.

„Tvrdil, že zaparkoval 
v jedné ulici a byl pryč sotva dvě minuty. I tak krátká doba zloději stačila k tomu, aby rozbil sklo a sebral z auta peníze. Vyslal jsem na místo policistu z obvodu a ten zjistil, že na protějším domě jsou kamery," popisuje kriminalista.


Záznamy bezpečnostních a průmyslových kamer jsou v současné době pro policii klíčovým nástrojem při vyšetřování a často slouží jako klíčový důkaz. Tak tomu bylo i v tomto případě. Policisté totiž zjistili, že k vloupání v žádném případě nemohlo dojít na místě, které řidič označil. I když se zde skutečně povalovaly střepy. Kamery policistům prozradily 
i to, že střepy přinesl poškozený a před přivoláním hlídky je na místě všemožně aranžoval.

„Oznamovatel byl opětovně vyslechnut a na otázku, zda trvá na svém původním trestním oznámení s místem a dobou spáchání, odpověděl, že ano. Když jsme mu pak pustili záznam kamery, ani se neomluvil a řekl jen: ,tak to bylo jinde, no. ' A uvedl jiné místo,"  dodává vyšetřovatel.

Důvod řidičova lhaní byl naprosto banální. V pracovní době, kdy měl rozvážet po městě zásilky, se zastavil u svého známého na čaj. Zdržel se pochopitelně déle, než avizované dvě minuty. Protože kamarádovo bydliště nebylo na vymezené trase, ale asi 100 metrů za rohem, bál se prý řidič šéfovy reakce na to, že byl jinde než měl být.

„Když jsem s jeho nadřízeným později mluvil, potvrdil mi, že by to neřešil. Nechtěl, aby 
si chlapi soukromě zajížděli 
v pracovní době mimo Budějovice, ale po městě mu to bylo jedno," zmiňuje vyšetřovatel.

S podobnými případy se  policisté setkávají často. V letošním roce řešili třeba oznámení loupeže, které se měli dopustit dva mladíci na svém vrstevníkovi. K fyzickému napadení a odcizení osobních věcí mezi nimi zřejmě skutečně došlo. Ukázalo se však, že poškozený jednomu „lupiči" dlužil peníze a neměl se k vrácení. Aby se věřitele zbavil, obvinil ho z loupeže.

Když policii lžou podezřelí 
a obvinění, je to asi pochopitelné. Přeci jen jim jde takříkajíc o krk. Když ovšem lžou svědci nebo poškození (a to i přes poučení o důsledcích při podávání trestního oznámení), je to zbytečná práce na víc, která se jen velmi obtížně prokazuje. V konečném důsledku to mohou pocítit i oběti.

„Tito oznamovatelé přidělávají policistům nemálo starostí a odčerpávají tím jejich čas, který by mohli věnovat pátrání po skutečných pachatelích . Nikoliv  tomu, aby prověřovali pravdivost podaných trestních oznámení," upozorňuje vyšetřovatel.