Od počátku roku policisté evidují již tři stovky případů vloupání do rekreačních objektů.
„Od ledna do konce října jsme zaznamenali na jihu Čech 297 případů vloupání do rekreačních objektů,“ říká jihočeská policejní mluvčí Jana Hlavínová.
„Škoda činí přes 5,5 milionu korun. Dosud se nám podařilo objasnit 78 případů, tj. 26 %. V 70 případech se jich dopustili recidivisté.“
Loni policie evidovala celkem 370 případů, objasnili 108 případů, tj. 30 %.
Na vloupání přijde majitel většinou pozdě, takže je pak těžké pachatele dopadnout.
„Způsob vloupání je většinou shodný,“ pokračuje Hlavínová. „Pachatelé násilím vypáčí vchodové dveře nebo okenice, pak rozbijí skleněnou výplň.“ Pachatelé také poškodí zámek dveří nebo je vyrazí. „Často jsou škody způsobené vloupáním vyšší než na odcizených věcech,“ dodává mluvčí.
Současný vlídný podzim vábí majitele k návštěvě rekreačních objektů, které už chtěli zazimovat. Někdy jsou ale nepříjemně překvapeni.
Přišel o paroží
„Například na Českobudějovicku řádil nedávno zloděj v chatové oblasti u Spolského rybníka,“ říká Jana Hlavínová. „Tady se vloupal do čtyř chat a prohlédl i dvě přilehlé kůlny. Z některé chaty si odnesl třeba paroží nebo petrolejovou lampu, jinou chatu jenom prohledal a poškodil zdejší zařízení. Škoda je přes 10 tisíc korun.“
Dalším případem vloupání do tří chat se od pátečního večera zabývají také policisté ze Zvíkovského Podhradí. Majitelé rekreačních objektů po příjezdu zjistili, že jim chybí oblečení, ale i vybavení chat a obrazy. Zloděj, který se pohyboval v katastru obce Jickovice v chatovišti zvaném Čihadla, zde způsobil škodu za 70 tisíc korun.
Policisté během služby namátkově kontrolují rekreační objekty a chatové kolonie. Zároveň upozorňují majitele, které v nich ještě potkají, aby si chaty a chalupy pořádně zabezpečili nebo aby z nich odvezli cenné věci domů.