Při výkonu svého povolání nahlédnou do hlubin duše otrlého zločince i bezbranného a zneužívaného dítěte.  Mezi oceněné, které ve čtvrtek vyznamenal krajský policejní šéf Radomír Heřman, patří policejní psychologové Regina Chalupová a Miroslav Macho. Jejich tým dotváří ještě asistentka Marie Molnárová.

Regina Chalupová u policie pracuje dvacet let. Vysvětluje, že jeden z psychologů má na starosti péči o oběti a pozůstalé, druhý  interní záležitosti, jako jsou různé pohovory, přednášky a školení. Velmi úzce spolupracují s Bílým kruhem bezpečí. Osobně ji nejvíc zasáhl případ, který řešila hned po návratu z mateřské dovolené. „Účastnila jsem se výslechu dvou holčiček ve věku sedm a osm let, které týral jejich nevlastní otec. Poslouchat, čím ty děti prošly, bylo velmi náročné jak pro mě, tak pro vyšetřovatelku," vzpomíná psycholožka Chalupová.

Její kolega Miroslav Macho nastoupil k policii před třemi lety. Předtím pracoval u strážníků. Na první případ si nepamatuje. V živé paměti však má ten poslední. Před nedávnem zasahoval u dvou tragických nehod na Táborsku. Při jedné zahynul motorkář, který najel na padlý strom. „Jsme první, kdo o takových událostech vyrozumí rodinu. V tomto případě byli rodiče oběti invalidní, a o to horší to bylo," přiznává psycholog Macho.

Nejlepší obranou proti syndromu vyhoření je podle obou jmenovaných rodina a společnost dobrých přátel. Jednou z hlavních podmínek pro výkon tohoto náročného povolání je schopnost zůstat takzvaně nad věcí. „Život je třeba brát i z té lepší stránky," shodují se psychologové.