Co do závažnosti nemá tento případ v dějinách české kriminalistiky obdoby. Odehrál se před čtyřmi lety v jedné malé vesnici na Humpolecku a jeho obětí byla mentálně postižená osmiletá holčička, která je navíc hluchoněmá. Vlastní matka a otčím jí udělali ze života peklo na zemi. Opakovaně podstupovala velmi brutální sexuální zneužívání, které si dokonce zvrhlá dvojice nahrávala na DVD. Ze záznamů, které si pořídili, se dělalo zle i otrlým vyšetřovatelům a soudním znalcům. Málokdo z nich se na ně dokázal napoprvé dodívat do konce. Na celý případ se přitom přišlo kvůli banálnímu sporu dvou soků v lásce.


„Na obvodním oddělení v Humpolci došlo k roztržce mezi dvěma muži. Družka jednoho z nich, která žila v minulosti s tím druhým, vypověděla, že měl její bývalý partner sexuálně zneužít její osmiletou postiženou dceru,“ vzpomíná Renáta Burešová, vrchní komisařka Krajského ředitelství Policie ČR v Českých Budějovicích, která případ vyšetřovala.


Podezřelý 47letý muž se policistům přiznal, že s dívenkou skutečně něco měl, ale zároveň tvrdil, že to bylo jinak než jak jeho bývalá 28letá družka (matka čtyř dětí) popisuje. Policisté jej proto obvinili ze znásilnění osoby mladší 15 let a skončil ve vazbě. „Asi po třech týdnech mi vzkázal, že by chtěl doplnit výpověď. Přiznal, že to co dělal bylo hrozné a nechápe to, ale zároveň dodal, že bývalá družka dělala ty věci s ním. Tvrdil, že si to nahrávali i na video a byl ochoten nám ty disky vydat,“ popisuje vrchní komisařka Burešová.


Policisté jej proto eskortovali do místa bydliště a on jim skutečně asi pět disků vydal. Na to, co na nich spatřili, kriminalisté nikdy nezapomenou. „Opravdu se mi ježily vlasy na hlavě i chlupy na rukou a po celém těle. Trestnou činnost páchanou na dětech dělám už delší dobu, ale něco takového jsem nezažila,“ líčí Renáta Burešová.


Na jednom z disků je záznam toho, jak otčím přenáší dívenku z pokoje do kuchyně. Tam ji společně s matkou vysvlékají a poté ji různě přivazují na postel. Na obličej jí přikládají masku s éterem, se kterým sami v té době kvůli intenzivnějšímu sexuálnímu prožitku experimentují. Poté začínají se samotným zneužíváním. Na pomoc si berou i takzvané robertky z vosku, jichž mají doma desítky až stovky a to nejrůznějších tvarů i rozměrů. Po zhlédnutí záznamu kriminalisté neprodleně informují správu sociálního zabezpečení v Pelhřimově, aby se o zbylé tři děti postarala a matka putuje rovněž okamžitě do vazby.


„Z vyšetření u znalců měla dívenka panickou hrůzu. V žádném případě se nechtěla nechat obnažit. Když si hrála s panenkami, tak jim oblékala velké množství spodních kalhotek,“ zmiňuje vrchní komisařka Burešová.


Přes všechnu hrůzu, kterou oba bývalí partneři dítěti způsobili, vyvázli od soudu pouze s trestem odnětí svobody ve výši 12 let. Léčit se však nemusí, protože podle soudního znalce z oboru sexuologie netrpí žádnou úchylkou ani onemocněním, které by léčení odůvodňovalo. Z hlediska duševního zdraví jsou podle něj naprosto normální.


„Hrozně mě to mrzí, protože i ta videa, která točili sami mezi sebou – ať už jsou dospělí a mohou si dělat co chtějí – nejsou úplně v pořádku. Ráda bych si proto promluvila s jednou znalkyní z oboru a pokusila se o nějaké obnovení procesu, aby dostali tu léčbu alespoň dodatečně,“ uzavírá Renáta Burešová.