Jako zpěvák českobudějovické kapely Imperium objednal výrobu 616 kusů CD s názvem Triumph of the Will.


Ve středubyl před senát předveden v poutech z vazby. Je totiž mezi deseti muži, které nedávno Útvar pro odhalování organizovaného zločinu obvinil z organizování neonacistických koncertů a šíření rasové nenávisti. Podle policie měli pracovat jako organizovaná skupina.


Zpěv o bílé revoluci?


O tuto věc však v budějovickém procesu nejde. Soud posuzuje, zda vydáním cédéčka byl porušen zákon.


Podle znalce extremistické scény docenta Miroslava Mareše mohou některé anglicky zpívané skladby na albu „v určitém kontextu“ obsahovat prvky neonacismu. Takovým je třeba použití hesla o “bílé revoluci“.


Podle obžalovaného ale jde o špatný překlad, případně o špatnou výslovnost zpěváka.


Michal Moravec argumentoval, že třeba ve skladbě „Ty chceš“ (Ty chceš změnu, ty chceš řešení, ty chceš bílou revoluci) se přece neříká, že to chce právě „on“, obviněný.


Nikde není zmínka o „bílé revoluci“ jako jediném řešení, o nadřazenosti bílé rasy. Nejsou tam žádné výzvy jít do ulic, napadat menšiny, argumentoval. Znalec poukazoval na celkový kontext písní.


Jeden z členů kapely jako svědek tvrdil, že texty nejsou dílem Imperia. Podíleli se na nich i příznivci. Cédéčko si prý vyrobili „pro potěchu, že člověk něco dokázal“, a jako odměnu fanouškům.


Texty jim prý docházely různě, třeba mailem, a oni je upravovali tak, aby „neurážely a neponižovaly politiky, strany a tak“. Anglickým textům on prý nerozumí. Moravec je měl pro zpívání napsány foneticky. Mezi dosud slyšenými svědky byl mj. Jan Kapák z „hard & heavy“ kapely AvengeR z Volyně, který CD pro Imperium nahrál.


Řekl, že měl základní povědomí o tom, o čem písně kapely jsou, ale doslovné překlady neměl. Nic závadného na nich neshledal.


Muzikanti zmizeli


Majitelka vydavatelství, které album vydalo, řekla, že neměli podezření na to, že by texty mohly být závadné. Experta na angličtinu nemají.


Obhájkyně dr. Klára Slámová navrhla výslech překladatelky písní na CD. Docent Mareš je podle ní ve věci vyloučen, protože znalecké působení loni na vlastní žádost ukončil. Navrhla zadání posudku jinému znalci.


Neboť vzhledem ke změně senátu obhajoba trvá na opakování dosud provedených důkazů, soud akceptoval její návrh a zadal znalecký posudek na obsah alba Triumph of the Will jiným expertům.


Mezitím pokračoval v dokazování. Celý den přehrával odposlechy telefonních hovorů obžalovaného.


Chtěl slyšet jako svědky další muzikanty kapely Imperium. Policii se je však nepodařilo sehnat, a tak bylo jednání odročeno.