V pondělí denní přírůstek nakažených v mezitýdenním srovnání po sedmi dnech klesl, odborníci ale nepředpokládali, že jde o změnu trendu. Podle Státního zdravotního ústavu (SZÚ) už totiž mezi novými případy koronaviru v Česku převládla nakažlivější varianta omikron, jejíž vlna může podle predikcí Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) přinést až 50 tisíc nově nakažených denně.

Data o nových nákazách ukazují, že od začátku listopadu jsou každý pracovní den pozitivně testovány stovky lidí, kteří se nakazili podruhé. Sociolog Daniel Prokop na twitteru napsal, že v současné době je to kolem deseti procent nakažených, kteří se ve statistice neevidují jako nové případy. Podle ředitele Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislava Duška jsou denní data o reinfekcích předběžná a zpětně se kontrolují a upravují.

Očkovací centrum v OC Černý Most.
Nakazili se koronavirem po vakcíně: Kdy si mají dojít pro třetí dávku

Incidenční číslo vzrostlo proti předchozímu dni ve většině krajů. Nejvíce se epidemie nadále šíří v Praze, kde na 100 tisíc obyvatel za posledních sedm dní připadá 835 nových případů nákazy. Relativně nejlepší je situace na Vysočině, kde incidence zůstala na hodnotě 287.

Reprodukční číslo udávající, kolik dalších lidí v průměru nakazí jeden pozitivně testovaný, zůstalo těsně nad hodnotou 1,1, vyplývá z tiskové zprávy ministerstva zdravotnictví. Pokud je číslo nad jedničkou, epidemie zrychluje, údaj pod jedničkou znamená zpomalování.

V nemocnicích se zatím nárůst počtu nakažených neprojevil. Úterních 2216 hospitalizovaných je nejméně od počátku listopadu. Stejné je to s počtem covidových pacientů ve vážném stavu, kterých bylo k úterku v nemocnicích 407. Tato čísla ale obvykle při aktualizacích v následujících dnech rostou.

Přes zvýšení denního přírůstku v úterý ubylo testů na koronavirus. Laboratoře jich provedly zhruba 92 tisíc, o týden dřív to bylo 96 tisíc. Podíl potvrzených nákaz mezi testovanými v mezitýdenním srovnání roste. U takzvané diagnostické indikace, kdy se testují lidé s příznaky, byla v úterý pozitivní skoro čtvrtina testů. Podíl prokázaných nákaz u epidemiologické indikace, kdy se testují lidé například po rizikovém kontaktu s nakaženým, vzrostl na 14,4 procenta. Z nejčastějších preventivních testů koronavirus ukázalo pozitivitu zhruba osm procent.

Počet potvrzených případů koronaviru v Česku od začátku epidemie předloni v březnu přesáhl 2,55 milionu, s nákazou zemřelo 36 722 lidí.

Vakcínu proti covidu-19 v úterý v Česku dostalo 80 852 lidí. Z toho si 70 148 lidí s dříve dokončeným očkováním přišlo pro posilující dávku, jejichž počet tak přesáhl tři miliony. Dokončené očkování má víc než 6,7 milionu lidí, celkově zdravotníci za víc než rok očkování v ČR rozdali téměř 16,18 milionu dávek. Pro dokončení očkování jsou u většiny vakcín potřebné dvě dávky.