„Ministerstvo zdravotnictví vnímá pandemický zákon jako nejefektivnější nástroj k řešení epidemie covid-19 a předcházení nouzového stavu,“ uvedl pro Deník tiskový mluvčí ministerstva zdravotnictví Ondřej Jakob.
Podle slov experta na zdravotní právo Ondřeje Dostála předloha naopak dává prostor pro rozsáhlé nové restrikce. „Novelu pandemického zákona by měl Senát řádně projednat a pokud možno zamítnout,“ dodal.
Co nový zákon přinese občanům či podnikatelům? Deník přináší přehled hlavních změn.
Platnost zákona
Platnost zákona poslanci prodloužili z konce února na konec listopadu 2022. Vláda původně navrhovala časově neomezenou dobu.
Regulace podnikání
Na základě mimořádného opatření budou ministerští úředníci a hygienici moci výrazně omezit libovolnou činnost v restauracích, obchodech, na tržištích a v tržnicích. Dále i v zoo, botanických zahradách, muzeích, galeriích, na hradech, zámcích, ve hvězdárnách, při konání kulturních a dalších festivalů, zotavovacích akcí nebo příměstských táborů pro děti.
Omezení nově dosáhnou i na činnosti vykonávané mimo provozovny, tedy přímo u zákazníka (například práce kadeřnic u klientů či řemeslníků).

Sportoviště a výuka
Novela umožní omezit provoz vnitřních a venkovních sportovišť, výuku ve školách i v předškolních zařízeních.
Testování
Úřadům vznikne možnost nařídit testování nejen zaměstnancům a jiným pracovníkům, což mohou i nyní, ale též podnikatelům, studentům, žákům a předškolákům.
Karanténa a samoizolace
Hygienici budou mít možnost nařídit lidem karanténu i telefonicky nebo formou krátké SMS s unikátním kódem. Na jeho základě člověk v případě zájmu na stránkách příslušné hygienické stanice ověří pravost SMS či podá proti rozhodnutí o karanténě nebo nařízení izolace námitku.
Hygienici o ní musejí rozhodnou během třídenní lhůty. Pokud do té doby nedají vědět, karanténa či izolace tím skončí.
Lidem, kteří se vrátí ze zemí se zvýšeným rizikem nákazy, bude možné nařídit takzvanou samoizolaci.
Zvýšení pravomoci hejtmanů
Poté, co situaci projedná krizový štáb, hejtmani budou moci vyzvat krajskou hygienickou stanici, aby vyhlásila mimořádné opatření. Vznikne jim i možnost navrhnout jeho znění. Krajští hygienici návrh posoudí.

Nové nastavení pokut
Dojde ke snížení horního stropu pokut za porušení stanovených nařízení. Zatímco dnes maximální pokuta za porušení činí tři miliony korun, nově je stanovena na 600 tisíc. Při opakování porušení lze dnes vyfasovat pokutu až čtyři miliony korun, nový limit je 800 tisíc.
Vydávání nařízení
Nařízení zůstane jen v gesci Ministerstva zdravotnictví, nikoli ministerstev vnitra a obrany, což obsahoval původní vládní návrh. Možný bude přezkum Nejvyšším správním soudem.