Od loňského 1. března, kdy byly v zemi potvrzeny první případy nemoci, statistiky zaznamenaly přes 1,674 milionu nakažených. Většina se vyléčila, 30 373 lidí s potvrzeným koronavirem zemřelo. V poslední době je ale obětí minimum, poslední eviduje ministerstvo zdravotnictví 21. července. Za celý první prázdninový měsíc je podle dosavadních údajů 12 zemřelých s covidem.

Koncert, festival, lidé v respirátorech - ilustrační foto
Respirátory budeme nosit i nadále. Ministerstvo odůvodnilo připomínky soudu

Mezi jednotlivými regiony se epidemická situace ale liší. Při přepočtu nově nakažených na sto tisíc lidí za uplynulých sedm dnů je nejhorší situace v Plzeňském kraji s 30 případy. Následuje Praha s 22 případy. Naopak nejméně případů na sto tisíc lidí za týden je v Olomouckém kraji, a to tři. Moravskoslezský kraj má čtyři případy a Zlínský a Karlovarský kraj po pěti.

V nemocnicích bylo v pátek 50 pacientů s nemocí covid-19, z toho deset ve vážném stavu. To je zhruba stejně jako ve čtvrtek. V porovnání s minulým pátkem ale hospitalizovaných o 11 přibylo.

Laboratoře v pátek provedly na 157 tisíc testů, z toho zhruba 48 tisíc bylo PCR testů. U nejpočetnější kategorie prováděných testů - preventivních a plošných - klesl podíl pozitivních v mezitýdenním srovnání z 0,05 na 0,03 procenta.

Ukončené očkování má 45 procent obyvatel

U tzv. epidemiologické indikace testů, kdy jsou testováni lidé například kvůli možnému kontaktu s nakaženým, zůstal podíl pozitivních stejný, na 0,2 procenta. Podíl potvrzených případů u tzv. diagnostické indikace, kdy jsou testováni třeba lidé vykazující příznaky, mírně klesl z 0,93 na 0,89.

Nemám test, dovnitř nejdu. Památky jsou bez návštěvníků
Nemám test, dovnitř nejdu. Památky jsou bez návštěvníků

Vakcínu proti koronaviru zdravotníci v pátek podali 58 704 lidem, a počet podaných dávek tak od začátku očkování na konci loňského roku překročil 10,3 milionu. Ukončené očkování má 4,8 milionu lidí, zhruba 45 procent z 10,7 milionu obyvatel v zemi.

Ministerstvo zdravotnictví v přehledu dat na svém webu v pátek uvedlo, že aspoň jednou dávkou bylo naočkováno přes 63 procent obyvatel v ČR starších 16 let a 54 procent této populace má očkování dokončeno. Dalších více než 177 tisíc lidí má rezervaci termínu očkování a přes 260 tisíc je registrováno a čeká na termín očkování.