Česko má první oběť koronaviru. Chorobou COVID-19 onemocnělo již 1120 lidí
Nemoci COVID-19, kterou způsobuje nový typ koronaviru, podlehl v Česku první člověk. Jedná o pětadevadesátiletého muže z pražské Nemoncice Na Bulovce, potvrdil epidemiolog Roman Prymula. Nakažených je v zemi již 1120 lidí. Prymula dnes také prohlásil, že do konce března by se nemoc mohla potvrdit u 8500 lidí, poté by křivka nakažených mohla pozvolna klesat. Ministerstvo dnes omezilo prodej léku Plaqenil, podle vědců by totiž mohl být účinný v boji s koronavirem.
„Je to nesmírně smutná zpráva. Bohužel podle toho, jak sledujeme vývoj onemocnění, jsme museli s tímto momentem počítat,“ uvedl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. Pacient byl podle sdělení ministerstva hospitalizován na standardním lůžku na Infekční klinice.
Trpěl řadou zdravotních problémů, jako chronické srdeční selhání, chronická ischemická choroba srdeční a měl kardiostimulátor. „Důvodem úmrtí bylo celkové vyčerpání orgánových rezerv u pacienta s četnými interními komorbiditami,“ uvedl ošetřující lékař Infekční kliniky Nemocnice Na Bulovce.
Dnes, po sedmé hodině večerní, zemřel ve věku 95 let v Nemocnici Na Bulovce pacient z Prahy, u kterého byl 18. března potvrzen Covid -19. Pacient měl dlouhodobé chronické zdravotní obtíže související s vysokým věkem.
— Nemocnice Na Bulovce (@NaBulovce) March 22, 2020
„Pacient žil v domově důchodců, byl převezen do Nemocnice na Bulovce 18.3. s tím, že tento den u něj byla potvrzena nemoc COVID-19. Byl velmi nemocný, měl chronické srdeční selhání, měl chronickou ischemickou chorobu srdeční, měl kardiostimulátor," informoval Vojěch.
Ministr vnitra Jan Hamáček na twitteru vyjádřil soustrast pozůstalým. Zároveň ale vyjádřil naději, že tragická zpráva otevře oči lidem, kteří brali dosud situaci na lehkou váhu. „Česko má první oběť koronaviru, upřímnou soustrast jeho blízkým. Doufám, že tato smutná zpráva otevře oči těm, kdo tuto nemoc zlehčují!“ uvedl.
Česko má první oběť koronaviru, upřímnou soustrast jeho blízkým. Doufám, že tato smutná zpráva otevře oči těm, kdo tuto nemoc zlehčují!
— Jan Hamáček (@jhamacek) March 22, 2020
„Myslím, že všichni vidí, co se děje ve světě, že je to vážná situace,“ doplnil v rozhovoru pro ČT premiér Andrej Babiš.
Dvacet lidí na jednotkách intenzivní péče
Do nedělního rána provedly laboratoře na území České republiky celkem 15 584 testů, přičemž nejvíce pozitivních výsledků hygienici zaznamenali v Praze, Středočeském kraji a Moravskoslezském kraji. Naopak nejméně nakažených dosud oznámil Liberecký kraj a Vysočina.
„Počet laboratoří, které diagnostikují koronavirus, neustále navyšujeme. Zapojilo se již 48 laboratoří, včetně kapacit akademické obce v Brně, Olomouci a Českých Budějovicích,“ oznámil dnes na twitteru ministr zdravotnictví Adam Vojtěch a uvedl, že v současné době dochází k vyšetření zhruba dvou tisíc lidí denně. „Vzrostl i počet odběrových míst na 28,“ doplnil.
Počet laboratoří, které diagnostikují koronavirus, neustále navyšujeme. Zapojilo se již 48 laboratoří, včetně kapacit akademické obce v Brně, Olomouci a Českých Budějovicích. Nyní vyšetřujeme zhruba 2 000 lidí denně. Vzrostl i počet odběrových míst na 28.?https://t.co/bJVhj8z9UX
— Adam Vojtěch (@adamvojtechano) March 22, 2020
Vojtěch dnes na twitteru informoval, že v nemocnicích muselo být kvůli koronaviru hospitalizováno 83 lidí, přičemž 20 z nich leží na jednotkách intenzivní péče. Čtrnáct osob je podle ministra zdravotnictví připojeno na plicní ventilaci a další člověk pak na přístroji, který okysličuje krev.
„Současná epidemiologická situace vyžaduje, abychom nadále nechali zavřené obchody, omezený volný pohyb a také omezený provoz úřadů,“ uvedl Vojtěch na twitteru a dodal, že z tohoto důvodu navrhne prodloužení současných opatření minimálně do prvního dubna.
Současná epidemiologická situace vyžaduje, abychom nadále nechali zavřené obchody, omezený volný pohyb a také omezený provoz úřadů. Zítra na vládě proto navrhnu prodloužit toto mimořádné opatření do 1. dubna. Nyní je skutečně naprosto klíčové, aby se lidé potkávali co nejméně.
— Adam Vojtěch (@adamvojtechano) March 22, 2020
Podle Prymuly by se v Česku v nejbližší době mohl začít používat lék, který zkracuje vylučování viru. Uvedl to v pořadu ČT Otázky Václava Moravce. Zmíněný lék je v současné době stahován z lékáren, aby lidé nevykoupili jeho zásoby. Ze stejného důvodu Prymula neuvedl jeho název. Ministerstvo zdravotnictví však později informovalo, že se jedná o lék Plaquenil.
„S ohledem na fakt, že podle dostupných vědeckých poznatků se léčivý přípravek Plaquenil jeví jako potenciálně účinný pro léčbu onemocnění COVID-19, je třeba předejít jeho nedostupnosti jak pro léčbu pacientů v registrovaných indikacích, tak pacientů s COVID-19,“ vysvětlil ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. Opatření vstoupilo v platnost v neděli v 18:00.
Dovolená v zahraničí až za dva roky?
Šéf krizového štábu Roman Prymula v neděli uvedl, že počet nemocných by ještě v tomto měsíci mohl dosáhnout 8500. Po dalších deseti dnech by pak mohla být postupně uvolňována přísná bezpečnostní opatření.
Až mezi posledními rušenými opatřeními bude podle ministra Vojtěcha uzavření škol. Žáci by se tak mohli do školních lavic vrátit na začátku června. Ve stejném měsíci by pak podle Prymuly mohly proběhnout maturitní zkoušky. Vláda také uvažuje o přesunutí zrušené výuky na jeden z prázdninových měsíců.
Špatnou zprávu přinesl Prymula pro všechny, kteří si v budoucnu plánují dovolenou mimo území České republiky. „Cestování do zahraničí nemusí být možné ani v následujícím roce či dvou. Letos bude dovolená zřejmě v tuzemsku,“ uvedl ve vysílání České televize.