Česko má dlouhodobě vinou nefunkčního stavebního zákona málo nových bytů. Ve větších městech jich chybí řádově desítky tisíc. Nedostatek nájemních bytů k dispozici je ale způsoben i dalšímu faktory.

„Do Česka se po koronavirové pauze budou opět navracet turisté, kteří hojně využívají služeb Airbnb. A studenti opět shání sdílené byty,“ uvedl Viktor Mejzlík ze služby GarantovanyNajem.cz. A do trhu s bydlením navíc zasáhne i vlna uprchlíků z Ukrajiny, kteří budou hledat práci, a s ní také bydlení.

Ilustrační snímek
Lidé se hrnou do nájemního bydlení. Cena pronájmů v Brně podraží

Horší dostupnost nájemních bytů proto žene nahoru ceny nájmů. Například podle statistik portálu Realitymix.cz v březnu průměrné nájmy v Praze oproti stejnému měsíci předchozího roku stouply téměř o 17 procent, v Brně o 6,4 procenta a v Ostravě o 5,8 procenta. Rostoucí poptávka majitele nájemních bytů motivuje ke zvyšování ceny, v úvahu je třeba také brát rostoucí zálohy na energie. „Pro letošní rok tak očekáváme nárůst cen nájemného o 19 procent,“ prohlásil Mejzlík.

Zvýšení nájmů v příštích týdnech očekává také Hendrik Meyer ze společnosti Bezrealitky.cz. Vidí to už na cenách v hlavním městě. „Pokračující růst pražských cen i bez významného nárůstu poptávky jasně ukazuje, že doba levných nájmů je pryč a ceny se brzy dostanou opět do hladiny kolem 290 korun za metr jako před pandemií,“ konstatoval Meyer.

Dobrou zprávou podle něj je mírný pokles nájmů v Brně. „Nemusí se naplnit pesimistický scénář, který tam předpokládal rychlejší růst nájmů než v hlavním městě,“ tvrdí Meyer.

Nájmy porostou i v menších městech 

Hlavní ekonom společnosti Natland Petr Bartoň se naopak obává, že v menších městech mohou nájmy růst ještě rychleji než v metropoli. „Většina lidí v nich obvykle bydlí ve svém, proto zvýšení poptávky po nájmech tam vzhledem k relativní velikosti trhu bude mít větší vliv,“ uvedl Bartoň. Nájmy proto v letošním roce podle jeho názoru mohou růst o desítky procent, a hladina průměrných nájmů v menších sídlech může začít rychleji dorovnávat ceny v těch větších.

Ženy v České republice jsou nadále placeny výrazně hůř než muži na stejných pozicích.
Nůžky v platech mužů a žen se znovu rozevřely. Může za to i covid

Přestože cesta k vlastnímu bydlení bude trnitější než dosud, neočekává Bartoň, že by se v dohledné době výrazně zvýšil podíl lidí bydlících v nájmu na úkor bydlení ve svém. „Vlastnictví bytu je pořád jedním z největších pojištění proti inflaci, a na tom se nic nezměnilo,“ prohlásil Bartoň.

Navíc podle něj v době, kdy vlády dlouhodobě neřešily otázku reformy důchodů, znamená vlastnictví bytu „důchodovou reformu zespoda“. „V Německu nebo Rakousku mají lidé větší důvěru, že jim stát na stáří vyplatí peníze na důchodech, a proto se tolik nepotřebují zajišťovat vlastním bytem,“ vysvětlil Bartoň.