Jednak je to skutečnost, že se jedná o evidované uchazeče o práci. Řadu nezaměstnaných totiž úředníci z evidence vyřadí kvůli tomu, že nedodržovali podmínky registrace. Jenom v minulém měsíci převažoval počet lidí, již opustili evidenci, množství těch, kteří odtamtud odešli do nového zaměstnání, o několik tisíc. Někteří samozřejmě odešli do penze, zdaleka to však nebudou všichni.

„Jen loni byly z evidence vyřazeny desítky tisíc lidí,“ říká Martin Šimáček z Institutu pro sociální inkluzi s tím, že část skončí v šedé ekonomice a část je bez práce. Skutečný počet nezaměstnaných tak není známý.

Potíže s měřením

Problémy jsou i s počtem volných pracovních míst. Těch Úřad práce evidoval 334,9 tisíce. Jak ale konstatovala sama ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD), pod niž pracák spadá, je jich zřejmě daleko méně. „Místa nejsou často aktualizována,“ řekla s tím, že jich je v reálu jen několik desítek tisíc.

Firmy tak zřejmě do budoucna čeká nová povinnost. „Chceme, aby se ta místa hlásila povinně a aby se povinně aktualizovala,“ řekla Maláčová. Situace by se tak vrátila do stavu, který byl před několika lety. Ale bude k tomu potřeba změna zákona.

Většina volných míst, jež nyní stát eviduje, se přitom týká lidí s nižším vzděláním. Jde tedy například o montážní dělníky, uklízeče, obsluhu vysokozdvižných vozíků, kuchaře, zedníky nebo pomocné pracovníky.

Výhody antiviru

Současná čísla nezaměstnanosti nejsou i přes meziroční nárůst, čítající desítky tisíc lidí bez práce, tak tragická, jak by se mohlo zdát. Situace by totiž mohla být daleko horší. Ekonomice se totiž v důsledku koronavirové krize příliš nedaří a například průmyslová produkce podle posledních dat Českého statistického úřadu v květnu meziročně klesla o více než čtvrtinu. „Fyzické překážky podnikání sice padly, to, co však průmyslové podniky stále postrádají, je poptávka,“ říká analytik Komerční banky Martin Gürtler.

Podle ministryně Maláčové tomu pomohl například program Antivirus, kdy stát podnikům v krizi přispívá na mzdy zaměstnanců. A ekonomové její slova vesměs potvrzují. „Nárůst nezaměstnanosti je jen mírný a stále neodpovídá hloubce propadu aktivity v tuzemské ekonomice,“ konstatuje Radomír Jáč z Generali Investments CEE. V dalších měsících by podle analytiků měly přibýt desítky až stovky tisíc nezaměstnaných.