V případu Gazdík nepatří mezi podezřelé, podle médií se ale sešel s Redlem v zabezpečené kanceláři, trávili spolu víkend v Alpách a komunikovali přes zašifrovaný telefon. Gazdík kontakty nepopřel, vyloučil ale, že by Redl nějak zasahoval do jeho politických kroků či rozhodování STAN. 

„Mé styky s některými lidmi však vrhají stín i na hnutí STAN. Nechci rozkolísat vládu ani koalici na prahu předsednictví EU,“ vysvětlil svou rezignaci.

Policie tvrdí, že organizovaná skupina desítky obviněných systematicky obsadila klíčové pozice v dopravním podniku tak, aby dosazení spřátelení manažeři mohli ovlivňovat různá výběrová řízení s cílem získat od vítězných firem úplatky. Do skupiny patřil i bývalý náměstek pražského primátora Petr Hlubuček (STAN).

Ilustrační foto
Můžeme krást. Hlubučkův gang řídil muž ze Zlína s vazbami na Krejčíře

Gazdík uvedl, že se v kauze necítí jakkoliv vinen. „Nic zlého jsem neprovedl. Informace, které postupně unikají z vyšetřovacího spisu do médií, však stavějí vládu a STAN do nepříznivého světla, čemuž chci zabránit,“ dodal. Při dalším projednávání kauzy se podle něj naplno ukáže, že se ho kriminální případ nijak netýká.

Styky s Redlem považuje za chybu. „Nebo naivitu, což je u politika také chyba. To je vše, čím se cítím být vinen. Určitě ne účastí na zločinném spolčení. Nic jsem neukradl, nikomu jsem nepřihrál žádný byznys,“ dodal. Ministr školství by měl být podle něj být nezpochybnitelným vzorem. „Odcházím nerad od načaté práce,“ dodal.

Gazdík oznámil, že skončí i jako místopředseda STAN. Ze čtveřice řadových místopředsedů zvolených na loňském sněmu tak zůstane Starostům pouze místopředsedkyně Sněmovny Věra Kovářová. V březnu na post rezignoval europoslanec Stanislav Polčák, poslední z místopředsedů Věslav Michalik před týdnem náhle zemřel.

Petr Hlubuček.
Měli prý člověka i mezi policisty. Lidé kolem Hlubučka se snažili maximálně krýt

Gazdík je prvním ministrem, který skončí ve Fialově vládě. Prezident Miloš Zeman jmenoval kabinet loni 17. prosince, sestava koalic Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) a Pirátů se STAN pak získala důvěru Sněmovny v polovině ledna. V čele resortu školství by Gazdíka podle šéfa hnutí STAN Víta Rakušana mohl vystřídat senátor a bývalý kandidát na prezidenta Jiří Drahoš. 

Fiala: Jde o čestné řešení 

Premiér a šéf ODS Petr Fiala ocenil rozhodnutí Gazdíka rezignovat. Tento krok považuje premiér za výraz změny politické kultury, kterou chce prosazovat současná vládní koalice. Současně poděkoval Gazdíkovi za jeho vykonanou práci. Odchod ministra školství je první změnou ve Fialově kabinetu od jeho jmenování loni v prosinci.

„Podle všech dostupných informací není Petr Gazdík ani obviněn, ani vyšetřován. Jde tedy o čestné řešení, na než jsme poslední léta nebyli ve vysoké politice zvyklí,“ uvedl na twitteru Fiala.

Hnutí STAN je podle Fialy spolehlivým partnerem, ke všem kauzám se postavilo čelem, míní. „O důsledcích té kauzy a i o tom, jak předcházet podobným situacím, se budeme bavit v rámci K5,“ uvedl. S Rakušanem o situaci hovořil, informace má ale pouze z médií. „Teď se pojďme bavit o tom, co můžeme udělat dál pro to, aby se podobné případy neopakovaly,“ řekl Fiala.

Důvod k odvolání Rakušana, po kterém volá opozice, Fiala nevidí. Ministr vnitra podle něj neovlivňuje policii, jeho personální kroky například v policii zachovávají kontinuitu.

Předseda hnutí STAN Vít Rakušan v pořadu Otázky Václava Moravce v České televizi řekl, že nevidí důvod pro odchod z politiky a nerezignuje ani na pozici ve vládě. „Neuvažuji o rezignaci ani o odchodu z politiky. Nejsem žádným způsobem s kauzou spojen,“ uvedl. S Gazdíkem Rakušan hovořil v pátek. Řekl mu, že schůzky s Redlem jsou nevysvětlitelné a že vrhají špatné světlo na vládu i STAN. Gazdík podle něj rezignaci nabídl sám.

Policisté odvádějí v pátek 17. června 2022 lobbistu Michala Redla u soudu, který rozhodoval o vazbě pro obviněné v kauze korupce v pražském dopravním podniku.
Bývalí elitní detektivové: Dvacet let říkáme, co je podnikatel Redl zač

Nynější dění podle šéfa KDU-ČSL Mariana Jurečky ovlivňuje i vládu. „Současná situace mě štve, problém STAN ve světle posledních událostí dopadá bohužel i na vládu. Ale jsem rád, že nepadají žádná slova o účelovkách. Petr Gazdík zareagoval obratem a za to děkuji,“ napsal Jurečka ČTK.

Vicepremiér Ivan Bartoš  (Piráti) považuje Gazdíkovu rezignaci za jediné možné řešení, kontakty s „hlavou zločinecké organizace“ označil v ČT za děsivé. Na jednání se STAN i v rámci celé vládní koalice je podle něj nyní třeba jednat o tom, aby vláda byla od července, kdy začíná její předsednictví, kompletní.

Předsedkyně Sněmovny a koaliční TOP 09 Markéta Pekarová Adamová ČTK napsala, že v podobných případech v nynější vládě platí presumpce viny. „Je dobře, že Petr Gazdík ze svých vazeb na Michala Redla vyvodil odpovědnost. Voličům jsme slíbili změnu. Ta spočívá i v tom, že pro politika platí v takto závažných případech presumpce viny,“ uvedla Pekarová Adamová. Podotkla, že podobného postupu nebyla minulá vláda pod vedením Andreje Babiše (ANO) schopná.

Předseda poslanců KDU-ČSL Marek Výborný na twitteru uvedl, že Gazdíkův krok má jeho velký respekt. „Nebylo zvykem se k podobným věcem postavit čelem. Je to výraz politické kultury zcela jiné kategorie než dříve. Teď je důležité nalézt pro klíčový resort školství kvalitního nástupce. Vzdělávání je nadále prioritou,“ napsal.

Babiš: Rozhodnutí bylo nevyhnutelné 

Rozhodnutí ministra Gazdíka odejít bylo podle předsedy opozičního hnutí ANO Andreje Babiše nevyhnutelné. „Po všech jeho lžích byla rezignace nevyhnutelná. Post poslance si samozřejmě ponechá, protože by bez státu neměl ani na chleba,“ sdělil Babiš.

Gazdík byl však podle něj jen jedním „chapadlem“. „Skutečnou hlavou hydry je pan (předseda STAN Vít) Rakušan, který organizovaný zločin STAN kryje z pozice ministra vnitra,“ uvedl. Tím, že nechává Starosty ve vládě, schvaluje podle Babiše premiér Petr Fiala (ODS) „mafiánské a loupežnické“ praktiky STAN.

Místa razií NCOZ v souvislosti s podezřelými zakázkami pražského dopravního podniku, Vinohradská, Vysočany.
Milionové úplatky: Hlubuček a další prý zasáhli do 8 zakázek dopravního podniku

Fialu kritizuje také šéf opoziční SPD Tomio Okamura. Premiér nese plnou odpovědnost za vládu a strká hlavu do písku, uvedl. „Neumí se k situaci postavit čelem a chování představitelů STAN po celou dobu toleruje,“ uvedl Okamura. Starosty označil Okamura za „politicko-kšeftařský projekt“.

„Jeho vrcholní představitelé jsou součástí organizovaného zločinu a napojení na mafii. Nikdy neměli být ve vládě, takže jediným řešením je odchod celého STAN z vlády,“ dodal.