19. srpen 2002: Kauza Spolana

Povodňová situace v republice se v pondělí 19. srpna 2002 nadále uklidňuje. To se ovšem ještě nad ránem nedá říct o areálu chemičky Spolana v Neratovicích. Hrozí tam totiž zřícení budovy, ve které uniká jedovatý chlor. Odborníci dokonce zvažují evakuaci okolí, nakonec se ale daří dostat situaci pod kontrolu.

close info Zdroj: Deník zoom_in

Celé dění kolem Spolany je kontroverzní. Například zástupci organizace Greenpeace vyhlašují, že vedení chemičky při uplynulé povodni selhalo.

Lidé v postižených oblastech nadále uklízí povodňové škody. Jak uvádí dobové vydání Zemských novin, doslova na dračku jdou mimo jiné dezinfekční prostředky jako Savo. V Praze je kritická dopravní situace, ve městě se tvoří dlouhé kolony. Zvažuje se proto, že bude Praha dočasně uzavřená pro osobní automobilovou dopravu.

Premiér Vladimír Špidla naznačuje, že celkové škody se mohou vyšplhat na 60 až 90 miliard korun. Do Česka nadále proudí pomoc ze zahraničí, například Kanada věnuje Českému Červenému kříži téměř milion korun. Vláda zároveň zvažuje, že lidem, kteří přišli o střechu nad hlavou, poskytne jednorázový nevratný příspěvek 150 tisíc korun.

Zachraňte lachtana

Země sleduje také osud lachtana Gastona z pražské zoo. Do ubikace dvanáctiletého samce přišla o několik dní dříve velká voda, a zvíře se dostalo do Vltavy a později do Labe. Záchranářům se nepovedlo lachtana chytit, a silný proud jej odnesl až do Německa. V pondělí 19. srpna je konečně záchranná mise úspěšná, Gastona se daří odchytit německým záchranářům až za Drážďany. O stavu lachtana zatím odborníci z pražské zoo nemají podrobné zprávy, očekává se, že se pro něj vydá český tým.

Povodeň 2002
• Povodeň postihla území v povodích řek Vltava a Labe, později také Ohře a Dyje, šlo tedy zejména o jižní, střední a severní Čechy. Velká voda se ale nevyhnula ani Moravě. Katastrofu způsobila ve stejnou dobu i v zahraničí, především v Německu, Polsku, Slovensku, Rakousku a Maďarsku
• Velká voda zasáhla třetinu Česka
• Záplavy způsobily intenzivní srážky
• První povodňová vlna se odehrála především ve dnech 7. až 9. srpna 2002, mnohem horší následky měla ovšem na rozdíl od povodní v roce 1997 druhá povodňová vlna, která zemi sužovala ve dnech 12. až 16. srpna 2002
• Průtoky měly na některých místech charakter až tisícileté povodně
• Zemřelo 17 lidí a 134 zvířat z pražské zoo, zničeny nebo poškozeny byly tisíce domů
• Škody se vyšplhaly na 73 miliard korun

Zdroj: Wikipedia

Povodeň 2002 den po dni: